Kupovina automobila sa automatskim menjacem.

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Korisnikov avatar
Klaus
Postovi: 82
Pridružio se: 09 Dec 2019, 09:43
Garaža: Suzuki sx4
Lokacija: Beograd

Kupovina automobila sa automatskim menjacem.

Post od Klaus » 14 Nov 2020, 17:48

Evo ovako. Do nedavno sam palamudio po forumu kako cu da kupim Suzuki sx4 4x4 ali na zalost neke stvari su se promenile. Neki zdravstveni problemi teraju me da kupim auto sa automatskim menjacem. Gledao sam i interesuju me 4 automobila benzinaca, Golf plus 1.4 tsi 122ks, Mercedes B 170 115 ks, Nissan Quashqai 2.0 140 ks 4x4 i skoda yeti 1.4 tsi 122 ks. Suzuki sx4 automatik otpada jer bez 4x4 taj mi auto nema smisla.. Da napomenem da je cifra sa kojom baratam negde oko 5,5-6 hiljada eura, imam opciju da ga uvezem ako ne nadjem ovde.

Golf i Yeti imaju sedmostepeni DSG. Mercedes Autotronic i valjda neke verzije CVT, Nissan ima CVT. Interesuje me vase misljenje kada bi ste birali izmedju ovih automobila sta bi ste odabrali i zbog cega, ne mislim na model automobila vec iskljucivo na kombinaciju motor/menjac. Svaki info mi je koristan o vrlinama i manama pa cak i rekla-kazala :)

Meni su favoriti Golf plus i Mercedes B a kod Qashqai mi malo smeta velika potrosnja jer pretpostavljam da uveliko u gradu trosi preko 12 litara, pogotovu jer ja od marta do novembra ne gasim klimu u kolima. Yetija slabo ima u ponudi sa ovim motorom a i preskup je u ovoj varijanti.

Da napomenem da sam u glavi napravio kompromis da ako ne uzmem 4x4 auto opremim dobrim gumama pa da docekam sneg koga nece biti :D , nisam srecan zbog odustajanja od 4x4 ali zivot uvek nosi neka iznenadjenja pa moramo da mu se povinujemo. Ima i dalje dosta automobila sa 4x4 i automatskim menjacem ali se meni ili ne dopadaju ili je njihovo odrzavanje za nase uslove ipak malo preterano.

Hvala, ako je neko dokon neka baci neki info ..

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina automobila sa automatskim menjacem.

Post od Vladapetr » 14 Nov 2020, 18:04

DSG uvek pre CVT.
Imam Golf Plus 1.9TDI sa DSG, menjač je sa 6-stepeni i radi kao sat. Svakako od ova 4 iz tvog izbora Golf ima najmanju potrošnju, glomazan auto u kombinaciji sa starijim benzincem i automatikom je sigurno rupa u rezervoaru.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
Klaus
Postovi: 82
Pridružio se: 09 Dec 2019, 09:43
Garaža: Suzuki sx4
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina automobila sa automatskim menjacem.

Post od Klaus » 14 Nov 2020, 18:09

Da li si imao neke intervencije na menjacu, malo mi frka jer tesko da mogu uzeti auto sa manje od 150 000 a i ko zna kakav ga je indijanac pre mene vozio, bas ne bih voleo da me krene sa 2000 eura minusa, mehatronika, lamelice itd..

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina automobila sa automatskim menjacem.

Post od Vladapetr » 14 Nov 2020, 18:42

Kad sam uzimao pregledao ga je dobar majstor, pa sam sa te strane bio siguran barem u startu. Pre toga sam pitao majstora za automatike, nekih 500e bi bila opravka tog menjača u slučaju da se potpuno raspadne i mora da se radi totalka, pa sam to ukalkulisao u cenu :)
Ove dve godine funkcioniše bez problema, mada se i ne vozi puno - oko 7k km godišnje. Prošle godine sam primetio da je počeo da se vraća u rikverc na uzbrdici, što je navodno znak da su neke lamelice pojedene ili neko crevo pušta. S obzirom da se i za tu popravku mora otvarati menjač, ne diram ništa dok ne počne ozbiljnije da brljavi.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
Klaus
Postovi: 82
Pridružio se: 09 Dec 2019, 09:43
Garaža: Suzuki sx4
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina automobila sa automatskim menjacem.

Post od Klaus » 14 Nov 2020, 19:00

Hvala ti puno. Ja cu staviti sa strane 1000 eura za svaki slučaj ako nešto u startu ne bude valjalo. Svakako i ako je sedmostepeni menjač tkzv suvi odmah ću zameniti ulje u menjaču..

ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina automobila sa automatskim menjacem.

Post od ftj » 14 Nov 2020, 19:30

Taj dsg sa suvim kvacilom i 7 brzina je poznat kao problematican i za izbegavanje je.

Korisnikov avatar
Klaus
Postovi: 82
Pridružio se: 09 Dec 2019, 09:43
Garaža: Suzuki sx4
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina automobila sa automatskim menjacem.

Post od Klaus » 14 Nov 2020, 19:48

Znam druže, čuo sam. Čuo sam da se ni B klasa nije proslavila, kažu da i Nissanov cvt treba izbegavati. Ja moram da se opredelim za neki od tih a zaista mi puče glava. Nisam ja od onih kojima je žao popraviti auto, svestan sam svih rizika i prihvatam ih ali kao i svi ipak želim najbolje rešenje. Dsg je svakako najbolhi po karakteristikama, verovatno najskupli za održavanje ali ga i najviše ima pa cenim ako dodje do neke veće havarije ima da se nadje polovan za 500-600 eura. Golf plus mi odgovara i po dimenzijama i po performansama. Mercedes B mi je oduvek bio želja ali me malo odvraćaju performanse 170, dosta skuplje održavanje zbog sendvič konstrukcije i moj majstor koji ne radi b klasu. Quashqai mi je totalna nepoznanica osim što je onako po izgledu ok i zadovoljava većinu mojih potreba..

Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2261
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina automobila sa automatskim menjacem.

Post od Skipper » 14 Nov 2020, 20:43

Vozim ja često službeni qq baš u toj kombinaciji koja tebe interesuje. Troši dosta a ide onako, jbg atmo motor a velika težina. CVT menjač mi se iskreno i ne sviđa preterano, više mi odgovara klasičan automatik koji imam u privatnoj almeri.
Što se samog auta tiče on je skroz ok mada ponuda prostora je mogla biti malo bolja. Imaju neke sitnice u unutrašnjosti koje nerviraju ali one nisu bitne za odluku da li kupiti auto ili ne.

Korisnikov avatar
Klaus
Postovi: 82
Pridružio se: 09 Dec 2019, 09:43
Garaža: Suzuki sx4
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina automobila sa automatskim menjacem.

Post od Klaus » 14 Nov 2020, 20:53

Hvala na infu, tako sam i pretpostavio. Quashqai mi je cetvrti na listi zelja, sto zbog spoljnih dimenzija sto zbog povecane potrosnje a ja ne volim plin. Privlaci me japanski motor, menjac dosta manje, pogon i unutrasnjost sa velicinom gepeka su mi super. Oko odrzavanja me odbija to sto sam imao dva japanca i znam da je stalno bila neka muka sa nekim vakumima i zezancijama a generalno vecina majstora ih bas i ne poznaje..

Korisnikov avatar
Klaus
Postovi: 82
Pridružio se: 09 Dec 2019, 09:43
Garaža: Suzuki sx4
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina automobila sa automatskim menjacem.

Post od Klaus » 14 Nov 2020, 21:19

Ima li neko iskustva sa B klasom automatikom?

gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Kupovina automobila sa automatskim menjacem.

Post od gazza » 14 Nov 2020, 21:36

ne bih da postavljam mine po forumu ali sumnjiva mi je ta priča o onolikoj dominaciji DSG nad drugim automaticima uključujući CVT. kao da ti silni japanci, na čelu sa hondom, ne bi umeli da naprave bolji automatski menjač da im treba.
šta god uzimao probaj oba tipa o kojima razmišljaj, ljudi umeju da budu vrlo subjektivno zaštitnički prema svojim izborima.

Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2261
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina automobila sa automatskim menjacem.

Post od Skipper » 14 Nov 2020, 21:40

Samo da se razumemo ovom cvt-u ništa ne nedostaje nego se samo meni lično ne dopada. Da li bih kupio takav auto? Ako mi odgovara onda da.
Čudno mi i to za japance i održavanje, na ličnom primeru i preko 100k km nisam primetio da su nešto skuplji od ostalih u klasi.

Korisnikov avatar
Klaus
Postovi: 82
Pridružio se: 09 Dec 2019, 09:43
Garaža: Suzuki sx4
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina automobila sa automatskim menjacem.

Post od Klaus » 14 Nov 2020, 22:14

Moj burzer ima c klasu sa tiptronic menjacem. Hvala Bogu nema nikakvih problema. kada je kupio auto odradio zamenu ulja i filtera sa ispiranjem i evo super. Vozio sam ga i menjac radi savrseno, u sustini bolji mi ne bi ni trebao. Od svih menjaca samo nisam vozio DSG, ostale mislim da vecinu jesam. Kad kazem vozio sam mislim probao na kratko jer mi je posao vezan za automobile. Cvt menjac sam probao u jednom mitsubishiju i sta znam, nije lose, mogao bih se navici.

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10885
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Kupovina automobila sa automatskim menjacem.

Post od Uroš S. » 15 Nov 2020, 00:46

Ne bih se usudio da kupim auto sa DSG7 i sa nepoznatom kilometražom, niti sa poznatom preko 150kkm.

Ceo sumnjam da je ispod 1500e, a nema nikakvo održavanje (osim lamela) kao šestostepeni, nije predviđen da se otvara, menja ulje i ostalo.

Sent from my SM-N970F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Klaus
Postovi: 82
Pridružio se: 09 Dec 2019, 09:43
Garaža: Suzuki sx4
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina automobila sa automatskim menjacem.

Post od Klaus » 15 Nov 2020, 06:02

Nemam takvih informacija. Da li je moguce da nije predvidjena zamena dotrajalih delova? Ok, lamelice i verovatno mehatronika može ali da li je moguće da ne može da se zamene sinhroni ili kako se već to zove ako propadnu? Malo mi bez veze da se baca menjač zbog tako trivijalnog kvara..

Odgovori