Corona virus

Razne teme, pitanja, iskustva
Zaključana tema
Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11076
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Corona virus

Post od Bax » 14 Nov 2020, 23:14

Pa trenutno nema resenja, valjda je to ocigledno, sve varijacije su popadale u vodu u Evropi. Sve procene su bile pogresne.

Lepo je Vucko u martu objasnio kako se ovo iskoreni, tj plasticno je objasnio kineski model.

Znaci svi u kuci, na 28 dana.
Potom testoras sve kontakte, ali uvek ides korak vise kako bi zasekao deo "zdravog tkiva".
Prakticno moras i poslednjeg zarazenog da gurnes u izolaciju, u tom periodu.

Onda uvodis obavezni karantim za sve strance, i na svaku sumnju ides na mega testiranje, tipa ceo grad.
E ali to treba postici, plus su nama se izrigivali Hrvati kako su oni super prosli a mi sa "kineskim" modelom popasli u prvom talasu, pa smo mo prakticno prekinuli kineski metod pre nego sto je i zapocet.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
HKS
Postovi: 11164
Pridružio se: 14 Jan 2013, 17:31
Lokacija: Soba

Re: Corona virus

Post od HKS » 14 Nov 2020, 23:16

Onaj Vucko sto je dao da se igra utakmica sa navijacima?

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11076
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Corona virus

Post od Bax » 14 Nov 2020, 23:25

Kao sto rekoh Vucko je lepo objasnio kineski model na TV, tj. sta je plan, ali u praksi mi nismo bili u stanju to da sprovedemo ni po jednoj tacki.
Niti izloacija, niti broj testova, niti zasecanje zdravog tkiva, tj pracenje kontakata.

To ti je kao kad kaze student, od sutra ucim, ili debeljuca, od sutra sam na dijeti...

Sacekacemo i kraj ove zime nadam se, pa podvuci crtu oko prostupa sirom sveta.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Bogdan
Banned
Postovi: 1129
Pridružio se: 15 Avg 2020, 13:10

Re: Corona virus

Post od Bogdan » 14 Nov 2020, 23:32

Kao i uvek, po običaju, Vucko prdi u prazno

Malo me pluća zabrinjavaju, kao da me steže... Dišem normalno, videću da što pre idem na snimanje... Zovem sutra bolnicu u svakom slučaju.

Gesendet von meinem MAR-LX1B mit Tapatalk



Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7256
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Corona virus

Post od dag81 » 14 Nov 2020, 23:37

Bax, mnogo si opterecen sa Covid 19, pratis sve zivo. Osim ako ti to nije posao, onda ok.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11076
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Corona virus

Post od Bax » 14 Nov 2020, 23:38

Posao mi je slican, ali nije vezan za ovo.

Opterecen sam bio strasno, ali jos u januaru ove godine, posle toga samo pratim.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8365
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od grujicd » 14 Nov 2020, 23:45

U prvom talasu nisam znao nikog pozitivnog, u julu nekoliko, a sad tridesetak. Možda ova masovnost i donesi neki kolektivni imunitet, samo treba pregrmeti narednih mesec dana.

Imam jednu teoriju, tako da je sad pravi trenutak da se preskoči ostatak posta i čita nešto pametnije :)

Teorija je da nije slučajno što je krenulo masovno da se širi po Evropi u zadnjih mesec dana. Možda je najbolji scenario sa epidemiološke tačke gledišta da se u kratkom periodu zarazi što više ljudi, ali do granice dokle može da istrpi zdravstveni sistem. Kao princip fight fire with fire koji primenjuju vatrogasci. Spržiš u kontrolisanim uslovima pojas oko vatre i tu više ne može da se širi.
Pošto je dugoročan imunitet pod znakom pitanja, ovaj kratkoročni od par meseci se najbolje koristi ako ga dovoljno ljudi stekne u isto vreme. I to baš ovi ljudi koji se najviše socijalno kreću i koji bi inače bili glavni prenosioci. Platiće se na žalost cena u ljudskim životima, ali se plaća i sa onom "prigušenom" taktikom, samo u dužem periodu, a problem se ne rešava već ostaje. Ovo ne može da se saopšti javno, ali su možda epidemiolozi napravili računicu da se ovako manje života gubi na duže staze. Znači švedski model :)
Ova taktika se primenjuje tako što primenjuješ mnogo slabije mere nego proletos, na mnogo veći broj pozitivnih. Da smo samo mi, posumnjao bi na nekompetenciju. Kad vidim cifre po Evropi sumnjam na smišljeno delovanje. Samo teorija, ne verujem ni ja preterano, ali nije da nema neke logike.

kami
Postovi: 932
Pridružio se: 28 Avg 2012, 16:25
Lokacija: bg

Re: Corona virus

Post od kami » 14 Nov 2020, 23:51

Na koju foru kod Kineza nema zarazenih? Ok, bili su u strogom karantinu, ali da li je moguce da u toj meri suzbiju virus..???

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11076
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Corona virus

Post od Bax » 15 Nov 2020, 01:00

Ima vise faktora:
1. Poslusan narod, visoko tehnoloski pismen, vosoko obrazovan
2. Bogato iskustvo sa slicnim epidemijama iz proslosti
3. Znali su sta je u etru(mozda)
4. Mocna zemlja, mocna ekonomija, beskrajni resursi
5. Jasna i nedvosmislena izjava Sijeva na pocetku epidemije u februaru, da imaju posla sa "Satanskim virusom" te apsolutna mobilizacija zemlje sa jasnim ciljem
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
HKS
Postovi: 11164
Pridružio se: 14 Jan 2013, 17:31
Lokacija: Soba

Re: Corona virus

Post od HKS » 15 Nov 2020, 01:07

kami je napisao:Na koju foru kod Kineza nema zarazenih? Ok, bili su u strogom karantinu, ali da li je moguce da u toj meri suzbiju virus..???

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
Vijetnam je jos interesantniji.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Corona virus

Post od Uroš S. » 15 Nov 2020, 01:15


Bax je napisao:Ima vise faktora:
1. Poslusan narod, visoko tehnoloski pismen, vosoko obrazovan
2. Bogato iskustvo sa slicnim epidemijama iz proslosti
3. Znali su sta je u etru(mozda)
4. Mocna zemlja, mocna ekonomija, beskrajni resursi
5. Jasna i nedvosmislena izjava Sijeva na pocetku epidemije u februaru, da imaju posla sa "Satanskim virusom" te apsolutna mobilizacija zemlje sa jasnim ciljem
Uh, poslušan da, pismen i obrazovan nisu sigurno. Osim možda u par većih gradskih jezgara. Pa srbi bez ikakvih licenci ih uče engleski masovno.

Totalitarna država, slično kao Severna Koreja ali sa kintom. Plus su ih zavarivali u stambene zgrade da ne mogu da izađu.

Ja sam već 8. dan od prvih simptoma.

Sent from my SM-N970F using Tapatalk



Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11076
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Corona virus

Post od Bax » 15 Nov 2020, 01:23

Nije bitan formalni nivo obrazovanja, vec funkcionalna pismenost, da razumes poriku koja ti je upucena.
Pogledaj PISA rezultate, pa uporedi sa rezultatima protiv korone, gornji dom 1 na 1 korelacija.

Brz oporavak zelim svim obolelim :(
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

kami
Postovi: 932
Pridružio se: 28 Avg 2012, 16:25
Lokacija: bg

Re: Corona virus

Post od kami » 15 Nov 2020, 01:28

Ali, koliko god bili pametni/glupi, taj virus bi se sirio? Koliko sam upucen, vratili su se na posao, rade "normalno". I kod nas je bilo vanredno, zakljucani, pa je virus nestao jer su trebali izbori da se odrze. Da nije bilo toga, gde li bi danas bili..?? Jeste da se vratio prvo sledece jutro, al ajd...

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11076
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Corona virus

Post od Bax » 15 Nov 2020, 01:32

Pa cekamo da prodje zima, da zaista potvrde, da li su toliko sposobni. Lako se na ovom terenu oklizne.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od Ji 4Tze » 15 Nov 2020, 02:18

Već su "pobedili" onaj SARS od pre 10 godina, što ne bi i ovaj, prosto - virusa nema... Nisu ni išli dalje od prvog talasa, a kod nas je u punoj snazi treći
grujicd je napisao:
14 Nov 2020, 23:45
Kao princip fight fire with fire koji primenjuju vatrogasci.
Pobrkao si princip, fight fire with fire je kad zapališ veću vatru od one prve da joj potrošiš kiseonik :D

Da ne bude ko ona pesmarica

Fight fire with fire
Ending is near
Fight fire with fire
Bursting with fear
We shall die

:kezo:
Boringly average, but also perfect for school run mums

Zaključana tema