Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8779
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Sve najbolje!
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gaginh0 » 22 Nov 2020, 10:58

Svako malo se ovde potegne prica bez kraja, jer je svaki covek jedinka za sebe i svako drugacije gleda na zivot, ishranu, itd.

Mi ovde nismo dosli da bi imali za potrebe zivota jer smo to imali i u Srbiji. Malo ja, malo zena, malo moji (podrska samo oko domace hrane) i imali smo sve sto nam treba, normalna garderoba, prosecan auto, prosecan telefon, podstanari, mislim da smo bili onaj nepostojeci srednji sloj. Ali nismo zeleli da se prosirujemo i da onda opet gledamo sta ce nam moji pomoci i kako cemo platiti stan kad zena ne bude radila.

Ovde smo dosli sa ciljem da bez muke podizemo decu i da nam jos ostane. I ovde zivimo kao srednji sloj iako imamo daleko skuplje telefone, auto, garderobu itd, jer je ovde standard mnogo visi.

Zbog toga ja u plate "2000e za cetvoroclanu porodicu" - ne verujem. To je prezivljavanje. Ne prezivljavanje na nivou Srbije 90tih, ali da ne mozes nista sa strane da ostavis. Zivot je kad sve platis i ostane ti jos solidno. Da mi ne ostane jos, nebi bio ovde ni dana.

Zato je na to filozofsko pitanje "koliko je minimum dovoljno" je nemoguce odgovoriti, jer ja s tim minimumom ovde nebi ni dana proveo odvojen od porodice, prijatelja i zemlje u kojoj sam odrastao.
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 22 Nov 2020, 11:50

Malo jezivo zvuci tvoja zadnja recenica... Ispada da si se prodao zapadu. Ja se nadam da to meni nije bio razlog :)

Meni licno je pukao film i smucilo mi se previse stvari... i jednostavno trazio sam nove izazove i neku vrstu sigurnosti koja mi je dugo nedostajala. Pare jesu deo toga ali nisu ni blizu glavni faktor...

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 22 Nov 2020, 13:12

Ja sam iz Srb otisao za manje nego sto smo imali u apsolutnim EUR prihodima, kada oduzmem kiriju koju u Srb nisam placao, ziveo sam u svojoj kuci.

I ni u jednom trenutku nisam pogledao nazad :-) niti se pokajao. Zao mi je sto to nisam uradio jos pre 10 godina.

Ovde smo se toliko psihicki odmorili, a od trenutka kada smo prestali da pratimo Srb medije, nova dimenzija zivota.

Po meni nije bitan apsolutni iznos u EUR, vec saznanje da ne moras da razmisljas hoces li imati dovoljno za dobar auto, letovanje, sta god ti je hobi, i sl - stabilnost.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8779
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Sve najbolje!
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gaginh0 » 22 Nov 2020, 13:51

Jes. Ja to jos nisam dostigao. Mozda za 3, 5 ili 10 godina, mozda nikad.

@ ljuba - to je vec filozofsko pitanje, morali bi o tome raspredati dva dana, ne vredi :)
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
Pulp Fiction
Postovi: 1629
Pridružio se: 19 Jul 2015, 21:52
Garaža: Astra G 1.7 dti

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Pulp Fiction » 22 Nov 2020, 14:03

Meni je ok Gaginjov komentar, ići negde, počinjati nov život, daleko od prijatelja, porodice, i ovog našeg ludog načina života, proslave, sedeljke, pijanke, da bi tamo negde imao svega malo više, a da ti ništa ne ostaje, ili ostaje fazon 200e uštede...To po meni nije dovoljno. Ok je ako i odeš tako sa porodicom, a zamisli samac si, pa svaki dan isti, nigde nikoga, ja još nisam čuo da se neki ''šljaker'' tamo usrećio u ljubavnom smislu, a znam ih mnogo u 20-im, i 30-im da su otisli, i to sad ovih godina.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Grujic » 22 Nov 2020, 14:14

ikac2000 je napisao:
22 Nov 2020, 13:12
Ja sam iz Srb otisao za manje nego sto smo imali u apsolutnim EUR prihodima, kada oduzmem kiriju koju u Srb nisam placao, ziveo sam u svojoj kuci.

I ni u jednom trenutku nisam pogledao nazad :-) niti se pokajao. Zao mi je sto to nisam uradio jos pre 10 godina.

Ovde smo se toliko psihicki odmorili, a od trenutka kada smo prestali da pratimo Srb medije, nova dimenzija zivota.

Po meni nije bitan apsolutni iznos u EUR, vec saznanje da ne moras da razmisljas hoces li imati dovoljno za dobar auto, letovanje, sta god ti je hobi, i sl - stabilnost.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Ne bih da me shvatiš pogrešno, mora pitam pa ako ti bzvz nemoj da odgovoriš :)

S obzirom na moju struku imam dosta ljudi koje znam da su otišli(s nekima jako blizak s nekima manje) i koliko su srećni ili nesrećni dosta varira, ali isto tako varira i ljudska percepcija sreće, prioriteti i vrednosti koje cene u životu...
Zato me zanima tvoj odgovor jer kod tebe očigledno finansijski momenat nije ima vodeću ulogu, a tada računica odlaska postaje komplikovanija... "trbuhom za kruhom" je dosta jednostavno odlučiti.

Kako ti sada izgleda društveni život, koliko si njime zadovoljan, i kako ti je isti izgledao u Srbiji? Još si ti za relativno kratko vreme promenio dve države, nisi stigao ni u Češkoj (ili Poljska?) da se stacioniraš do kraja.

Drugo, kakav ste tip ljudi ti i žena po pitanju društvenih kretanja, da li ste generalno društveni ili ipak spadate u one zatvorenije gde ste jedno drugom dovoljni?

Moja neka opservacija je da je ovaj drugi tip ljudi generalno zadovoljniji i manje im fali otadžbina.

Naravno, dostupna tehnologija dosta menja percepciju odlaska, npr sa roditeljima možeš da se čuješ svaki dan isto kao da ste u rodnom gradu, pa i da se vidiš putem video poziva, isto tako i sa prijateljima... Da ne kažem da su do juče to bila pisma i kratki telefonski pozivi u specijalnim prilikama...

programer
Postovi: 375
Pridružio se: 07 Apr 2017, 17:31

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od programer » 22 Nov 2020, 14:19

ikac2000 je napisao:
22 Nov 2020, 13:12
Po meni nije bitan apsolutni iznos u EUR, vec saznanje da ne moras da razmisljas hoces li imati dovoljno za dobar auto, letovanje, sta god ti je hobi, i sl - stabilnost.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Pricas o apsolutnom iznosu neto plate ili iznosu koji ostane nakon standardnih troskova? Jasno je da dosta ljudi odlazi da ne bi moralo da slusa ovu septicku jamu od vesti i odluka koje donosi vlast, ali isto tako ne vidim zasto bi neko otisao, a da tamo ne moze da odvoji neki iznos mesecno ili da ima takozvani emergency fund za ne daj boze situacije.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 22 Nov 2020, 14:42

Pa nemoguće je odvojiti sumu za ne daj boze.. Zapad je namenjen da u njemu živiš i troši. I eventualno praviš penziju. A odvijati sumu na stranu je bila odlika pre 30 plus godina gastarbajtera.. To i danas možeš samo nisam skoro sreo nekog da to radi.. ili pak hoće..

Verstuurd vanaf mijn SM-A515F met Tapatalk


Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12276
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od shandu90 » 22 Nov 2020, 14:52

Danas je slamarica zamenjena raznim penzionim, hedz fondovima i sl. Ne znam kakve su mogucnosti tamo, nude li firme kakve penzione pakete (jbg ja sam o tome nesto ucio), jel toga tamo negde ima u praksi.


Sent from my iPhone using Tapatalk

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 22 Nov 2020, 14:59

@programer Ono sto mi ostane kada primim platu i platim kiriju - U Srb samo kada primimo platu.

@Grujic Supruga i ja smo "umereno" drustveni - imamo zatvoreni krug dobrih prijatelja u Srb, retko izlazimo po restoranima i kaficima, jednostavno imamo druge stvari koje nas zaokupljaju. Od kada smo prosirili porodicu, ionako nemamo (nismo imali u Srb) vremena dovoljno ni za posao & porodicu. Upravo to nam se promenilo odlaskom van i uticalo na percepciju.

Ziveli smo u Krakow-u dve godine, i posle se preselili u DE.

U Kelnu imamo par porodica sa kojima se druzimo, upoznali smo se preko skole.

Inace faktor srece van zemlje je izuzetno individualan. Ja sam celog zivota ziveo u centru Nisa, do par godina pre odlaska kada smo zavrsili kucu u drugom delu grada. Nikada nisam morao da koristim niti auto niti gradski prevoz, navikao sam da mi je sve, od supermarketa, prodavnica, drustva, faksa, relativno blizu.

Kada smo se odselili u Krakow, grad je prelep, opusten, i imali smo srece da nadjemo stan sa garazom u centru, u novogradnji pored reke, tako da mi se navike nisu mnogo promenile - sve nam je na dohvat ruke, od posla, vrtica, prodavnica.

U Kelnu smo isto imali dosta srece da nadjemo dobar stan u gradskom jezgru, pored Rajne, gde ima puno sadrzaja, i gde si biciklom za 20ak minuta bilo gde u centru, Lidl nam je maltene ispred zgrade, tako da samo istegnem noge i kupim sta mi treba bez nedeljnih velikih kupovina. Auto nije potreban ni za posao niti grad - tako da mi se navike od kada znam za sebe nisu promenile. Plus mi se dopada sto mozes bukvalno sve od tehnike i gadgeta da nadjes i sto je bas pristupacno. Svidja nam se, kao veoma bitna stavka, to da svi gledaju svoja posla, niko te nizasta ne dira, ko moze tako da zivi, idealno je.

Da zivimo u nekom malom mestu, gde moram da palim auto svakodnevno za sve (kako zivi dosta ljudi), verovatno bih imao i drugaciji pogled na stvari.

Imam nekoliko prijatelja doktora, koji su vise od 5 godina u DE, i nisu toliko zadovoljni. Fora je sto su u DE nasli posao u dosta manjim mestima, a da su sami pre toga ziveli u Nisu, u urbanoj sredini. Naci posao u velikom gradu u struci iz Srbije je, kako sam razumeo, dosta tesko, guzva je prevelika, lokalcima je dosta lakse.

Apropo EUR-a, tu evolucija ide otprilike ovako :-)

1. dodjes sa vrlo malo
2. ustedis malo i izgradis odredjenu bazu sigurnosti.
3. tek sada mozes da se posvetis "filozofskom" pogledu na zivot

Naravno, u Srb imamo dozu sigurnosti, imamo nesto svoje gde uvek mozemo da sa vratimo, sto nam olaksava pogled na situaciju ovde.

Apropo stednje, evo grafika koji sam video danas, koliko ostane nakon 5 god sa 2% inflacije, u kupovnoj moci, tako da se isplati uloziti u nesto.
Slika

Korisnikov avatar
djole155
Postovi: 258
Pridružio se: 19 Avg 2012, 10:54
Garaža: Alfa Romeo 167
Lokacija: Vrcin

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od djole155 » 22 Nov 2020, 15:27

@Gaginjo
Koliko sam na brzinu povezao, ti vozis sleper/kamion u Nemackoj?

I sam sam imao plan od NG da dodjem tamo da vozim hladnjacu/sleper ali sam preko bivseg kolege dobio ponudu da ostanem ovde i vozim hladnjacu za Lidl(privatni prevoznik, ima ugovor sa njima).Plata je 140-180 hiljada, vozi se 5 dana pa 2 slobodna,nocu se krece u voznju.Baza je u N.Banovcima sto mi je nekih 70km od kuce sto znaci da sam prakticno kuci. Jedna od ponuda iz Nemacke je bila 2200 eur neto, hranu i smestaj sam placam.

Definitvno sam odlucio da prihvatim ponudu ovde, mislim da se ne isplati za tu razliku ici u inostranstvo, plus sve ostalo sto to nosi.

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8779
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Sve najbolje!
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gaginh0 » 22 Nov 2020, 15:45

@ Ljuba - bez da uzlazim u tvoje finanansije, ti smatras da je nepotrebno i zastarelo odvajati pare sa strane? Ne mislim za crne dane, nego eto, neka stoje, ne mora se sve potrositi, nekad mozda padne neka ideja na pamet ili iskoci nesto povoljno da se kupi.
Pitam jer nisam do kraja razumeo sta si hteo da kazes, jer tvoj post tumacim kao da treba komplet platu spickati od 1. do 1. :D
Jer ako cu tako da razmisljam ladno sam mogao uzeti neki auto (visoke klase) sa 700e mesecnom ratom i da opet budem na nuli, umesto sto sam uzeo auto gde mi je rata 203e, pa svaki mesec tih 500 mogu staviti sa strane.

@ djole155 - to ti je odlicna plata za Srbiju, ne isplati ti se da dodjes ovde jer stvarno jeste ta plata kad vozis u D za Lidl. Tj mislim da nije ni 2200 na klasi 1, vec da dobijes jos manje kad ti skinu porez. Ostalo bi ti isto para, a tu si medju svojima. Jedino ako te sistem bas toliko nervira.
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
djole155
Postovi: 258
Pridružio se: 19 Avg 2012, 10:54
Garaža: Alfa Romeo 167
Lokacija: Vrcin

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od djole155 » 22 Nov 2020, 16:04

Jeste odlicna plata za nase uslove, minimum je ovih 140 hiljada,jer se racuna na kraju meseca koliko tura si vozio i zna se tacno u dinar koliko kosta tura(konkretno 5500 je po Srbiji, lokal do 30km je 1500-svaki dan ima 1+1 tura minimum). Jeste da je nocno-dnevni rad ali sam jos relativno mlad pa mogu da izdrzim taj tempo, barem neko vreme od par godina
A za sistem, nervira da, ali ne toliko da bi me naterao da odem za tako malu razliku 2000km od svoje porodice, prijatelja.Ako mogu da sklonim svaki mesec 500-600 eur za strane meni je to pun pogodak, bez obzira koliko se radi.Sa tom platom ipak mozes da imas neku sigurnost i mogucnosti za bolji zivot u svakom pogledu.
I na kraju, ipak sve zavisi kakav je ko pojedinacno, koliki su mu prohtevi.Ja sam u vecini stvari skroman i ne previse zahtevan tako da sam siguran da mogu da obezbedim sebi i sutra svojoj porodici koliko-toliko normalan zivot.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 22 Nov 2020, 16:30

Nisi me dobro shvatio :) Mislio sam ne mozes da stedis i da od toga zivis mesecima (u slucaju potrebe) kao sto si to mozda mogao u Srbiji, ili pak u opste sama stednja para je potpuno obesmislena... Ja sam prvi koji stedi na taj nacin, ali nisam siguran da li je to pravi nacin :)
Jedna od boljih odluka je bila da uzmem hipoteku za stan, i to je bilo moje prvo i jedino zaduzenje u zivotu :)

dexpetkovic
Postovi: 97
Pridružio se: 13 Sep 2015, 16:18
Lokacija: Novi Beograd
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dexpetkovic » 22 Nov 2020, 17:24

To sa stanom je ujedno i jedini način, pored otvaranja firme i uspeha u poslovanju iste, da stvoriš neki kapital.

Povećanje plate nema mnogo smisla, brzo se rastegneš ili obnoviš nešto što je odavno na redu :)

Poznajem nekoliko hrabrih koji su napraviki piramidalnu šemu sa drugim stanom, u zadnje dve godine, u NL. Nisam siguran koliko je to pravi potez.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odgovori