Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dzonic87 » 30 Nov 2020, 18:19

Klasika mada i ovi iz N1 malo izvrću reči. Gastarbajter sa radnom dozvolom koji radi u inostranstvu nema šta da plaća (samo oni koji mahom borave u Srbiju, tj oni koji idu na 3 meseca - ali ne znam kako njih kači jer oni i onako rade na crno).

Ovaj zakon nije od juče...

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 30 Nov 2020, 18:37

Ukoliko nisi rezident (a nisi jer provodis vise od 183 dana van Srbije - nije ti centar zivotnih i poslovnih aktivnosti), ne dotice te to.

To je isto maltene svugde.

Problem je ako primas platu u inostranstvu, a zivis u Srbiji, onda ide gimnastika, ali ako Srb ima ugovor o dvostrukom oporezivanju, a ima sa DE, onda si opet bolji, uz manje iste.

Pre nego ekspat ode iz Srbije, KPMG ili druga revizorska kuca ima razgovor, pa te upute detaljno, bar su tako mene.

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8808
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gaginh0 » 30 Nov 2020, 19:19

Da nisam bas bio dobro razumeo tekst, niti sam se trudio, ali su mi cifre svakako bile neverovatne. Pa svi bi se gastarbajteri odmah odjavili iz Srbije koji tamo nemaju nista na sebi.
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od blaugrana » 30 Nov 2020, 19:58

Samo smisljaju kako da namaknu neku paru, idijoti.

Gesendet von meinem Blaumi Note 5 mit Tapatalk


Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7054
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od DukeNS » 30 Nov 2020, 21:51

Pa sta drugo jadnici da rade? Nisu kadri ni sopstveno dupe da obrisu, a ne da vode zemlju...

ljubitelj
Postovi: 10566
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljubitelj » 30 Nov 2020, 22:32

gagihno, pa takve su odavno cifre plaćanja poreza u Srbiji,
Barem zadnjih 10 godina a naročito od 2018. kada su zatezne kamate podivljale (14% je bilo jedno vreme, pošto je kurs dinara stabilan to je isto kao 14% u eurima pa računaj kada bi recimo u Nemačkoj uzeo kredit od banke po 14% kako bi izgledalo takvo opterećenje).

Zato se i žale iz privatnog sektora da su porezi na rad u SRB poveliki (porez i doprinosi su obavezni i praktično jedno te isto što se tiče obaveze plaćanja). A sport je prijavljivanje na minimalac a ostatak keš.

Flilenseri i svi ostali su i do sada mogli legalno da posluju i plaćaju kao ostali obaveze ovakve kakve su, nije to što traži PU ništa novo. Samo sada izgleda sve imaju elektronski na klik što se tiče uvida u promet po računima pa je puno lakše prikupiti informacije.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6739
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 03 Dec 2020, 09:13

Siromastvo u Holandiji, definicija i kretanja...

Originalni clanak od centralnog biroa za statistiku...
https://www.cbs.nl/nl-nl/nieuws/2020/49 ... ctie-lager

Prevod na engleski:
https://translate.google.com/translate? ... ctie-lager

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8358
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od grujicd » 03 Dec 2020, 10:04

Ljubo, koliko ti je trebalo da propričaš holandski? A koliko da ti to postane opušteno, da ni ne razmišljaš. Nije da planiram da dođem, nego više onako, bavim se engleskim ceo život, odlično mi ide čitanje i pisanje koje radim na dnevnom nivou, ali konverzacija, ili ako krenem da slušam film ili seriju bez titlova, to škripi. Zanimljivo da nemam problema kad slušam jutjubere, oni pričaju razgovetno, a i slušam te čija tematika mi je bliska a rečnik poznat. Ali kad je film ili serija gde se priča kroz emocije, viče, ima pozadinskih zvukova, koristi se više slenga... Tu bude problema.

dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dzonic87 » 03 Dec 2020, 10:08

Meni engleski sa Amerima je perfektan, ali sa Britancima mi lakše da se sporazumem rukama i nogama

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 03 Dec 2020, 10:35

Meni je za nemacki trebalo 3 godine da mogu da lepo pratim i da se izrazavam, doduse „vranjanski“ :-)


Sent from my iPhone using Tapatalk

dexpetkovic
Postovi: 97
Pridružio se: 13 Sep 2015, 16:18
Lokacija: Novi Beograd
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dexpetkovic » 03 Dec 2020, 11:00

Meni je trebalo za holandski oko godinu dana ali sam već znao nemački.

Oba jezika na nivou da mogu da recimo uradim intervju za posao.

Glavna je fora da slušaš i pričaš kako god. Ako probaju da predju na engleski, kažeš da ga ne pričaš. A posle razgovora, malo pogledaš u rečniku reči koje su ti zatrebale a nisi ih se setio. U grubim crtama, tako se najbrže uči.

Doduše, ako je jezik preduslov za posao onda je druga priča. U mom slučaju, učio sam rekreativno pošto mi suštinski treba samo engleski za posao i bukvalno ništa drugo. Kada je zahtev i za holandski, plata je niža. Suludo ali je tako, makar za full time pozicije i za moj slučaj


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6739
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 03 Dec 2020, 11:26

Kada sam poceo da se trudim - 7 godina od dolaska mi je trebalo godinu, dve da ih razumem (plus sam imao skolu Holandskog dva puta nedeljno po 3h godinu, dve isto) osnovno a dosta mi je i uslo u uvo samo za taj dugacak prvi (neaktivni) period. Kada sam presao na nov posao tih godina rekao sam sebi i njima da samo pricamo 100% na Holandskom a posto sam bio i jedini stranac to nije bio problem :) Tada mi je naglo skocilo razumevanje. Ali naravno sto skolovaniji covek to ga razumes vise i to drasticno. Seljake ne razumes skoro nista, odnosno ili moram da se ultra koncentrisem ili sam se maksimalno istrenirao bas za njega. Pa mnoge u Srbiji kada pricaju nista ne razumem jel pricaju sebi u bradu ili mumlaju... Najsmesnije je sto u sadasnoj firmi imam kolegu koji radi iz Srbije i ne razume skoro ni rec Holandskog a kaze da kada ja pricam Holandski sve razume :) toliko o meni :)
Razumem ga sada vise nego Engleski mada sam i njega lepo pricao a i radio sam malo u USA... Plus su srodni jezici pa mi se mesaju, odnsono pocnes da pricas Engleski kao Holandski :) Inace Holandski je srodan sa Nemackim koliko i sa Engleskim. Kada je sin bio mali a mi bili na nekom letovanju druzio se sa nekim Nemcima, pa kaze, tata sto ja dobro razumem taj Nemacki :) Inace u srednjos kolli od jezika imaju Nemacki, Francuski, Engleski i naravno Holandski :)

Najbolji pokazatelj mog nivoa je kada slusam moju cerku koja se rodila ovde i kada je napunila 6 godina pricala je i razumela Holandski kako ja nikada necu, posto koristi one finese jezika koje meni nista ne znace... A tek psovke, koje kada se prevedu su toliko blage kao da ti neko kaze dobro jutro. Pa mi cesto sin kaze vide kako ovaj psuje a ja kazem stvarno :) ide dotle da ja koristim njihove psovke iz miloste a oni me gledaju belo, a ja im kazem kada su vam toliko simpaticne psovke :)

Osecas se uvek kao coverk drugog reda. Zato mi sin recimo razbija Holandski i Srpski i ima uvek dobre ocene i perfektno razumevanje.. Ja sam sa Srpskim u osnovnoj skoli uvek kuburio, on nije sa Holandskim posto su ga uzeli u masinu i dribrali samo zato sto je iz porodice u kojoj nije osnovni jezik...

PS: Nije poenta da li moras da znas njihov jezik nego kako se osecas sa kolegama i na koji nacin se uklapas. Kada pricas njihov jezik to je potpuno druga dimenzija.

Najvise informacija o firmi dobijes pored automata za kafu, odnosno u cavrljanju sa kolegama. Bez znanja njihovog jezika to je za red velicine manje.. A da ne pricam o opustenosti...

Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2296
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Skipper » 03 Dec 2020, 17:52

@grujicd jesi probao da gledaš film/seriju sa uključenim engleskim titlom? Ja recimo tako pratim.

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 03 Dec 2020, 18:00

Mi radimo dosta sa kolegama iz Holandije, i cesto kazu da pricaju nemacki, ali cim pocnu, kolege Nemci se hvataju za glavu. Stekao sam utisak da NL misle da pricaju nemacki dobro po defaultu :-)

Inace kazu da je holandski nastao kada su se Nemci i Englezi izolovali mesec dana u sumi i dosta popili :-)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8358
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od grujicd » 03 Dec 2020, 18:03

Probao sam par puta engleske tako lako razumem. Nije ni poenta da bude lako već da forsiram ovo gde sam slab. Nego uglavnom gledam sa ženom, a tad moraju srpski titlovi. Sad se trudim da fokusiram pogled na scenu, ne dam mu da se spusti na slova, ali je borba :)

Iako mi je sinhronizovanje kao što rade neki narodi totalni krš, treba priznati i da čitanje titlova remeti 100% praćenje filma, samo smo navikli pa to ni ne registrujemo.

Odgovori