Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11075
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Bax » 17 Jan 2021, 11:27

A da bi kresno Bugarku, to mozes i ovde :)
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6742
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 17 Jan 2021, 12:00

Pa sada to je stvar mogucnosti izbora :) Bugarki :) Par puta sam cuo tu misao: Sta putujes kada sve to ima i ovde: ljudi i priroda i sve ostalo... Samo sto nema nista manje tacno od toga...

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8808
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gaginh0 » 17 Jan 2021, 12:32

Sto se tiče dva posla, osećanja su mi pomešana. U De imaš pravo da pored redovnog posla radiš mini-job koji se ne oporezuje i može maksimum da se zaradi 450e (sad su nešto spominjali da će dizati granicu maksimalne zarade). Ali to je jako širok dijapazon poslova i kreće se od toga da taj mini-job možeš da odradiš za 8h mesečno, a neki moraš bukvalno 45h časova mesečno da radiš, sve zavisi koliko si imao sreće da nađeš dobar mini-job. Moj kolega iz firme vozi kamion kao i ja, radi 12-13h dnevno kad se uračuna odlazak na posao i povratak sa posla (nekad manje, uglavnom više) kad se oduzme spavanje ostane mu nekih 3-4 sata dnevno za ostale aktivnosti. I onda dođe subota i ide 10-12 sati opet da vozi lekove kombijem. I priča kako je prezadovoljan životom u Nemačkoj. Iako mu od cele nedelje ostane samo - nedelja, kad ništa ne radi i kad nigde ne možeš da ideš sem da šetaš k'o Švaba. Meni je to qur od života, ja isto radnim danima radim kao i on, ali imam svoju subotu, pa i tu nesretnu medelju, pa kad spojiš dva dana bar nešto osetiš. A ovo dok se probudiš u nedelju, ručaš, već pakuješ stvari za sutra jer radiš.
S druge strane znam bračni par koji vikendom čisti kancelarije i dvorište jedne male firme. Svake subote odu, za dva sata su gotovi i na kraju meseca ženi legnu tih 450e, a faktički nisu ni osetili da su radili i imaju tu subotu.
S tim da ovo što ja pišem ne možete da poredite sa Aljaskom jer smo mi došli ovde da živimo, a ne da 3 meseca stisnemo zube pa da se vratimo u Srbiju.
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

tlazar
Postovi: 862
Pridružio se: 24 Feb 2017, 15:24
Garaža: Elantra 1.6mpi

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od tlazar » 17 Jan 2021, 12:37

Meni dva posla ima smisla samo ako je drugi u smislu nekog ucenja i pokusaja napretka tako da postane jedini posao.
Recimo programeri cesto rade dodatni posao, gde je drugi nesto drugaciji od primarnog kako bi se prebacili na novu tehnologiju.
Siguran sam da je tako nesto moguce u svakoj profesiji.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk


BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od BigMazzy » 17 Jan 2021, 12:43


ChobbyNS je napisao:
BigMazzy je napisao:
OMP je napisao:
dag81 je napisao:
17 Jan 2021, 01:10
Radi i ovde dva posla, nemoj da trosis i ostace ti 150.000din mesecno.Nisam neradnik, cak naprotiv, ali ovo je cisto izrabljivanje sebe.
, a 2 posla je skoro pa nemoguce raditi, ne znam ko to moze da postigne u Srbiji pa cak ni onaj ko nema porodicu niti bilo sta drugo da radi zivotu,
Kao što rekoh, 5 godina dva posla, puno radno vreme i to u Srbiji, naravno, dvoje dece kod kuće! Dakle, moguće je.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока
5 godina radiš po 16h dnevno?
Ja mogu pošteno da radim i budem koncentrisan 6-7h, sve preko toga je lelemudanje i otaljavanje.
Radio sam, sila Boga ne moli, kad se mora nema druge, ne hvalim se time, daleko bilo, samo kažem da je moguće.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11075
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Bax » 17 Jan 2021, 13:02

Kad radom ono sto me zainteresuje, recimo neki bajs restauriram, ili kodiram neki programcic, mogi da radim 20h dnevno, ono sto ne volim, posle 15 minuta se gasim....

Ne mogu da zamislim da radim nesto 16 sati dnevno sto me ne zanima, ali pod moranje, sve se moze...
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
member
Postovi: 3671
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od member » 17 Jan 2021, 13:58

Moj kum je išao da radi na brodu na Arktički polarni krug,baza im je bila ostrvo Svalbard. To je najsevernije naselje na planeti gde može da se ode u market, kupi gorivo itd. Nedodjija, bukvalno kraj sveta. (bio je Jovan Memedović na tom ostrvu, ima na YouTube.) E on se ukrcao na brod neke istraživačke ekspedicije koja plovi tom nedodjijom, samo 1mesečno svrate na ostrvo da dopune gorivo i hranu. Nema GSM signala, nema ničega,samo okean i ledene stene. Par puta im se brod nasukao, kaže da je prvi put živ umro od straha,ali posle se navikao. Pokazivao mi slike i snimke, bukvalno je serija "Opstanak"uživo. Aljaska je Majami za ovo gde je on bio.

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12304
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od shandu90 » 17 Jan 2021, 15:01

BigMazzy je napisao:Kakve veze ima 150000 ovde sa 250000 koje se donesu?
Ovde raditi dva posla je ne isplativo jer dobar deo ode na neke troškove koji su neminovni, a u slučaju Aljaske, sve je obezbeđeno, a nema kad da troši ono što zaradi, za naš mentalitet idealno.
5 godina sam radio u Srbiji dva posla svakodnevno puno radno vreme i da sam toliko radio preko, sigurno bi troduplo više zaradio nego ovde.
Očigledno je da ljudi rade u toj ledari i da nekima i odgovara, što zbog zarade, nekima zbog avanture, svako ima neke razloge. Na kraju krajeva jedan posao više u CVu.


Послато са SM-A715F помоћу Тапатока
I to nije presudno Slika Nama su dolazili takvi sa sarenom biografijom, nista se posebno nisu isticali u odnosu na one koji su radili godinama u jednoj firmi.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Kosovic
Postovi: 15
Pridružio se: 05 Dec 2017, 22:14

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Kosovic » 17 Jan 2021, 15:07

member je napisao:
17 Jan 2021, 13:58
Moj kum je išao da radi na brodu na Arktički polarni krug,baza im je bila ostrvo Svalbard. To je najsevernije naselje na planeti gde može da se ode u market, kupi gorivo itd. Nedodjija, bukvalno kraj sveta. (bio je Jovan Memedović na tom ostrvu, ima na YouTube.) E on se ukrcao na brod neke istraživačke ekspedicije koja plovi tom nedodjijom, samo 1mesečno svrate na ostrvo da dopune gorivo i hranu. Nema GSM signala, nema ničega,samo okean i ledene stene. Par puta im se brod nasukao, kaže da je prvi put živ umro od straha,ali posle se navikao. Pokazivao mi slike i snimke, bukvalno je serija "Opstanak"uživo. Aljaska je Majami za ovo gde je on bio.

Znaš li možda koja firma? Pitam jer sam i ja na ekspedicijiskim brodovima pa možda i radimo za istu firmu (mada sad već toga ima koliko hoćeš). :) Nije to sve tako stravično kao što izgleda na slikama (sem ako nisi u navigaciji pa ti je posao da voziš brod i slalom praviš među ledenicama :) ) ali jeste nesvakidašnje i definitivno ne možeš nigde drugde to da doživiš.

ftj
Postovi: 13025
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ftj » 17 Jan 2021, 15:10

Kakvu jaknu nosis na takvom poslu? :)

Kosovic
Postovi: 15
Pridružio se: 05 Dec 2017, 22:14

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Kosovic » 17 Jan 2021, 15:24

Ako se pitanje na mene odnosilo, da odgovorim. :)
Srećom po mene, na brodovima radim (sad nažalost ne radim, već čekam da se mrdnu brodovi zbog krize) kao IT oficir (na ovim ekspedicijiskim radim kao IT i oficir komunaikacije) pa nemam mnogo potrebe da radim napolje, ali pоšto mi kao oficiru komunikacije i kamere i antene ulaze u okvir posla onda imamo taj zimski kombinezon jer je teže izdržati duže bez toga napolje.

Evo jedna slika kako to izgleda.

Slika

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od snork » 17 Jan 2021, 15:37

member je napisao:
17 Jan 2021, 13:58
Moj kum je išao da radi na brodu na Arktički polarni krug,baza im je bila ostrvo Svalbard. To je najsevernije naselje na planeti gde može da se ode u market, kupi gorivo itd. Nedodjija, bukvalno kraj sveta. (bio je Jovan Memedović na tom ostrvu, ima na YouTube.) E on se ukrcao na brod neke istraživačke ekspedicije koja plovi tom nedodjijom, samo 1mesečno svrate na ostrvo da dopune gorivo i hranu. Nema GSM signala, nema ničega,samo okean i ledene stene. Par puta im se brod nasukao, kaže da je prvi put živ umro od straha,ali posle se navikao. Pokazivao mi slike i snimke, bukvalno je serija "Opstanak"uživo. Aljaska je Majami za ovo gde je on bio.
Jel piše sve na ruskom? :)
Ugovorom između Norveške i SSSR-a je Sovjetima (i sada Rusima) dozvoljeno da rade šta god hoće na ostrvu Svalbard, prave naselja, čak eksploatišu prirodne resurse (ugalj), sve dok je to u mirnodopske svrhe (znači bez vojske i vojnih instalacija). Ali uglavnom su otišli posle raspada SSSR-a.

Evo nekih slika: https://englishrussia.com/2012/10/17/th ... orlds-end/
Ђенерал Јанковић

ftj
Postovi: 13025
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ftj » 17 Jan 2021, 15:39

A pa dobro ocekivao sam neke debele jakne kao za ekspedicije na severni pol i to al dobro i ovo je verovatno solidno :)

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23798
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 17 Jan 2021, 16:56

shandu90 je napisao:
17 Jan 2021, 15:01
BigMazzy je napisao:Kakve veze ima 150000 ovde sa 250000 koje se donesu?
Ovde raditi dva posla je ne isplativo jer dobar deo ode na neke troškove koji su neminovni, a u slučaju Aljaske, sve je obezbeđeno, a nema kad da troši ono što zaradi, za naš mentalitet idealno.
5 godina sam radio u Srbiji dva posla svakodnevno puno radno vreme i da sam toliko radio preko, sigurno bi troduplo više zaradio nego ovde.
Očigledno je da ljudi rade u toj ledari i da nekima i odgovara, što zbog zarade, nekima zbog avanture, svako ima neke razloge. Na kraju krajeva jedan posao više u CVu.


Послато са SM-A715F помоћу Тапатока
I to nije presudno Slika Nama su dolazili takvi sa sarenom biografijom, nista se posebno nisu isticali u odnosu na one koji su radili godinama u jednoj firmi.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Kakve to veze ima sa tim da li neko zna da radi nek xyz posao. Ovo ti ne daje neko ne znam kakvo znanje nekog posla. Sad da dodje neki astronaut verovatno jel ne bi znao da radi posao u tvojoj firmi...Za neke poslove je bitno da li se neko prekalio, proputovao, radio u nekim netipicnim situacijama da ne bi napustio posao za par meseci a ulaganje u coveka se meri desetinama i stotinama hiljada eura.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 20 Jan 2021, 22:22

Danas u Lidlu akcija, cene povecane. Stare precrtane, a nove, vece istaknute.

Sa porukom „za nase odgajivace“.

Inace povod je sto su nedavno stocari blokirali centralne magacine Aldija, jer je ovaj hteo da ih prisili da spuste cenu mleka i proizvoda.

Slika


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odgovori