Kupovina auta za caleta

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Korisnikov avatar
mironiko
Postovi: 626
Pridružio se: 05 Jan 2017, 10:46
Garaža: Suzuki SX4 S-Cross 1.4 Premium 2019.
Lokacija: Petrovaradin
Kontakt:

Kupovina auta za caleta

Post od mironiko » 22 Jan 2021, 14:10

Pozdrav ekipa!

Cale trenutno vozi Fabiu 1.2 HTP 2004. (drugi je vlasnik, uzeta nova u Srbiji) sa svega 110ak kkm na satu. Auto ima par sitnih ogrebotina po karoseriji (grad + ostecenja od pre), ali uradio mu je veliki servis nedavno i auto je mehanicki perfektan. Pa ipak, hteo bi da ga zameni za nesto veci, posto sad radi jako blizu kuce i ide peske na posao - ranije je isao kolima, pa mu je odgovaralo da je auto sto manji, a sad kad ga uglavnom koristi za putovanja van NS, za klasu veci bi dobro dosao.

Uglavnom, malo smo pricali o kandidatima, i naveo mi je neke zelje, pa posle inicijalne potrage po PA, rek'o daj da se ovde malo konsultujem i proverim sa vama sta je realno, i sta je od ponudjenog najpouzdanije (to je caletu najvaznije).

Pre svega, on ima blazih problema sa ledjima i pozeljno da buduci auto bude malo viseg sedalnog polozaja. Prvo sto nam je palo na pamet je Opel Meriva, pa bi tako neki manji MPV-ovi definitivno dosli u obzir: pored Merive, mozda i B-Max (C-max eventualno, mada mislim da je preskup i cak prevelik), C3 Picasso (opet, sumnjam da C4 Picasso cenovno moze da prodje, ali dolazi u obzir), Jazz i tome slicna vozila. I odmah, eto me na prvom pitanju: da li da razmatra 500L..? U poslednjih par godina ne pratim mnogo pisanja o njemu, ali se secam da se za prve serije (a njih bi on i gledao) pisalo da imaju pojedine probleme (sa sedistima, amortizerima zadnjih vrata, neki sitniji nedostaci u kvalitetu u unutrasnjosti). Kakvi su utisci sad o modelima tamo negde 2012. godiste, je l' se dobro drze?

Posto modela gore navedenih na oglasima nema bas mnogo za nekih 5-5.5k evrica (a on ne bi preko toga nikako, sta vise, voleo bi da ostane na jedno 4.5k), gledacemo i redovnu ponudu u kompakt klasi, pa ce ici da proba, i na licu mesta vidi koji modeli mu odgovaraju za sedenje, tj. ulazak i izlazak iz kola (Fabia je po tom pitanju bas niska). I tako, dodjosmo do Astre J (tehnicki, moze i Sedan, mislim da mu je HB dovoljan), Megana III (opet, moze i Fluence, ali je cak mozda i nepozeljno, velik je to auto), i30, 308ice i slicnih modela.

Moje osnovno pitanje je: sta od nabrojanih (i sa kojom motorizacijom) bi valjalo izbegavati? Caletu je pouzdanost kriterijum broj jedan, i udobnost. Ne zanima ga velika snaga (Fabia ima 64ks, nikad se nije zalio, uostalom on po AP vozi do 110 kmh), od opreme mu trebaju bukvalno klima, servo, daljinsko zakljucavanje i prednji podizaci (sto mislim da svi nabrojani imaju u svim paketima), i voleo bi da potrosnja ne bude bas uzasno visoka (cak ni Fabia nije bas mali potrosac, posebno u gradu gde ispod 8 ne ide).

Naravno, ako se neki model izdvaja po odnosu cena/kvalitet kao bolji od drugih - rado cu poslusati i preporuke "za", ne samo "protiv".

Unapred hvala i izvinjavam se na duzem uvodu. Kako cale i ja budemo isli da gledamo modele u ponudi, iznosicu ovde nasa zapazanja - posebno njegova, ipak on bira, ja sam samo savetodavno telo, a forum vrhovno savetodavno telo. :D
Astra >> Lambo

Korisnikov avatar
DasAuto
Postovi: 1675
Pridružio se: 16 Sep 2015, 15:05
Lokacija: swe

Re: Kupovina auta za caleta

Post od DasAuto » 22 Jan 2021, 14:26

Ako slucajno vucete korijene iz Bosne onda samo Golf ili Mercedes dolazi u obzir :)

Salu na stranu, mama vozi Renault Megane III 1.5dci 2013 godiste. Kupljen nov i presao je oko 90 000km, ona je prezadovoljna i nije imala nikakvih kvarova do sad. Auto je dosta udoban a i enterijer je dosta praktican. Gepek cini mi se da je ogroman. Meni je licno i fin za voziti i ako sam navikao na njemacka vozila koja imaju malo bolji osjecaj u voznji.

Da mi sutra treba drugo auto uzeo bi Megane III bez razmisljanja. 1.5dci motor je bombona.

Slika

Korisnikov avatar
Neo
Postovi: 1725
Pridružio se: 16 Mar 2013, 22:11
Garaža: Toyota Rav4
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina auta za caleta

Post od Neo » 22 Jan 2021, 14:36

Suzuki SX4 benzin možda, deluje da ispunjava sve kriterijume.

Korisnikov avatar
mironiko
Postovi: 626
Pridružio se: 05 Jan 2017, 10:46
Garaža: Suzuki SX4 S-Cross 1.4 Premium 2019.
Lokacija: Petrovaradin
Kontakt:

Re: Kupovina auta za caleta

Post od mironiko » 22 Jan 2021, 16:30

@DasAuto
Taj auto nam je definitivno u opticaju, samo da iskoci neki na oglasima. Takodje, 1.5dci bi svakako dosao u obzir. Da nece tvoja majka mozda da proda? :D

@Neo
SX4 svakako dolazi u obzir, posebno sto sam ja vozim S-Cross i bas sam zadovoljan, a i postoji dobar servis u NS (Trio). No, nisam na oglasima neki dan video mnogo zanimljivih. Da, to sam mozda trebao da pomenem: cale ne voli kilometraze od 200ak kkm, sto ce naravno otezati potragu. Takodje, najspremniji je za kupovinu vozila uzetog u Srbiji, iako to nije decidan uslov.

Bilo kako bilo, kad se ti detalji dodaju u pricu i na cenu koju sam pominjao, uglavnom par starijih modela (oko 2010. godista) sa 1.5 motorom ima u ponudi. Je l' taj motor bio nesto posebno losiji od 1.6 120ks?
Astra >> Lambo

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23802
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Kupovina auta za caleta

Post od dragvorl » 22 Jan 2021, 19:48

Fiat Bravo mislim da se uklapa, C segment.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8040
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Kupovina auta za caleta

Post od OMP » 22 Jan 2021, 23:05

bravo se ne uklapa ako mu treba mpv vozilo, ja bih na listu dodao nisan note, cenovno se uklapa, odlican auto sto se prostora tice, fino uradjen a ima ga sa 1.5 dci motorom ako je potrosnja znacajna...moze i reno grand modus isto u 1.5 dci varijanti ali mi je note mnogo bolja opcija iako su u sustini ista platforma

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23802
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Kupovina auta za caleta

Post od dragvorl » 22 Jan 2021, 23:33

Nisam dobro iscitao, izvinjavam se.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45800
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Kupovina auta za caleta

Post od Geza » 22 Jan 2021, 23:55

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
mironiko
Postovi: 626
Pridružio se: 05 Jan 2017, 10:46
Garaža: Suzuki SX4 S-Cross 1.4 Premium 2019.
Lokacija: Petrovaradin
Kontakt:

Re: Kupovina auta za caleta

Post od mironiko » 23 Jan 2021, 12:25

@Geza
Dobar Yeti, nisam ga video neki dan. Je l' taj 1.2 TSI 105ks onaj sto je imao probleme sa glavom motora ili neki drugi..?

@OMP
Uu, svaka cast - Note je odlicna prica! Nije mi uopste bio pao na pamet. Sad cu da bacim oko njih na oglasima...

Sent from my motorola one fusion+ using Tapatalk

Astra >> Lambo

Korisnikov avatar
DasAuto
Postovi: 1675
Pridružio se: 16 Sep 2015, 15:05
Lokacija: swe

Re: Kupovina auta za caleta

Post od DasAuto » 23 Jan 2021, 19:41

mironiko je napisao:
22 Jan 2021, 16:30
@DasAuto
Taj auto nam je definitivno u opticaju, samo da iskoci neki na oglasima. Takodje, 1.5dci bi svakako dosao u obzir. Da nece tvoja majka mozda da proda? :D
hehe kaze nece nikad, i ako nagovaram da sebi uzme nekog benzinca jer vozi pretezno kratke relacije.

Dođoš
Banned
Postovi: 186
Pridružio se: 14 Nov 2020, 10:02

Re: Kupovina auta za caleta

Post od Dođoš » 24 Jan 2021, 10:15

Ako je cale u pitanju a jeste,uzmi mu francuza što udobnije znacice mu.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8040
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Kupovina auta za caleta

Post od OMP » 24 Jan 2021, 10:19

udobni francuzi su iscezli pre 20+ godina, sad su sva kola manje vise slicna po udobnosti

Dođoš
Banned
Postovi: 186
Pridružio se: 14 Nov 2020, 10:02

Re: Kupovina auta za caleta

Post od Dođoš » 24 Jan 2021, 10:42

Ne bih rekao...vozim punta,tojotu,clia,iveco,volvo,pežo i nissan pa mi clio jede sve .

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8040
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Kupovina auta za caleta

Post od OMP » 24 Jan 2021, 17:49

ako ti je clio udoban onda ne znam sta da kazem :) ja vozim citroen c4 i pezo 307, nije to nudobno u odonsu na druga vozila koja sam vozio ili vozim povremeno ali sve je to daleko od recimo pezoa 306 i 406, citroena xantie, lagune 1 a starije i da ne pominjem...

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23802
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Kupovina auta za caleta

Post od dragvorl » 24 Jan 2021, 18:53

Clio II retko udoban auto recimo, za tako malo medjuosovinsko rastojanje narocito.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Odgovori