Ugradnja alarma

Elektro i mehanička zaštita
ljubitelj
Postovi: 10545
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Ugradnja alarma

Post od ljubitelj » 13 Apr 2021, 12:59

cozmo je napisao:
13 Apr 2021, 11:07
zYx je napisao:
30 Mar 2021, 11:26
To je u stvari PIN kod za paljenja automobila, isto ima i Pandora kao dopunsku funkciju.
Npr: das kontakt i onda dignes rucnu, spustis rucnu, upalis pozicije, upalis grejas sedista i tek tad mozes da upalis auto. Otprilike tako nekako.
Kod CAN auta je to jednostavno, posto sve te informacije idu preko CAN-a, a Pandora se kaci na CAN.
Ovo sam ja imao pre sto godina na Corolli na Gold Excalibur alarmu. Ne znam kako je bilo tada reseno, ali imao si opciju da ne mozes da upalis auto dok ne stisnes odredjeno dugme, pa onda kad ga upalis, opet u roku od 50 sekundi moras da stisnes to dugme inace blokada u fullu.u.
Da, imao isto to tamo negde 1996 ali to nema nikakve veze sa citiranim sistemom mogućnosti generisanja PINa.
Jedno fiskno dugme, vault tzv. , feature Excalibura.

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12276
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Ugradnja alarma

Post od shandu90 » 09 Jul 2021, 10:55

Ima li ko preporuku za ugradnju alarma u NS? Malo mi je mrsko cimati se do froda za to.


Sent from my iPhone using Tapatalk

tadic
Postovi: 41
Pridružio se: 17 Okt 2019, 11:19

Re: Ugradnja alarma

Post od tadic » 09 Jul 2021, 11:10

Pa nije Zrenjanin preko sveta .Ja sam pre godinu dana ugradio kod Froda i zadovoljan sam kako radi alarm . Ugradio mi je Cobru ,dobio dve kartice i plus GPS praćenje .

Послато са Mi 9 SE помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12276
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Ugradnja alarma

Post od shandu90 » 09 Jul 2021, 11:25

U pitanju je sestrin auto, a ona teska ko tuc…


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Ugradnja alarma

Post od Geza » 11 Jul 2021, 21:08

Viktor As u Partizanskoj. Malo je neugledna radionica, ali OK je posao odrađen.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Arogan
Postovi: 106
Pridružio se: 28 Jul 2019, 18:57

Re: Fiat Punto Classic 1.2 LPG Dynamic A/C by Saša

Post od Arogan » 05 Avg 2021, 08:23

Saša je napisao:
09 Apr 2014, 12:50
Verovatno jesu, tj. nisam siguran obzirom da su mi brave na vratima ionako razvaljene i ne vidi se nikakvo dodatno oštećenje, a u autu ništa ne nedostaje. Pretpostavljam da je neki narkos opet otvorio vrata, alarm zaurlao a on pobegao. Druga varijanta je da je možda neko zaljuljao auto (naslonio se ili je prošao neki teži kamion) pa da su se jelkice okačene o retrovizor počele ljuljati - i u tom slučaju bi se alarm oglasio jer bi ultrazvučni senzori registrovali pokret unutar kabine (pobacao sam zato odmah sve te jelkice što je žena okačila).
Razmišljao sam i da nije možda neko na parkingu čuknuo Punta, no ne vidim opet nikakvo oštećenje (odnosno neću videti dok ne operem auto, baš je prljav trenutno). U svakom slučaju alarm nema šok senzor i reaguje samo na otvaranje vrata i pokret u kabini (kao i na lom stakala). Nikada do sada se nije oglasio bez potrebe, tako da verujem da nije ni sada...
Meni se prošle nedelje, jedno dva dana, svaki put kada otključavam kola preko daljinskog (a otključavam ih 5-6 puta na dan) desilo da čujem dodatno beep, a to je znak da je alarm bio aktiviram (imam "originalni", Metasistem, zapravo naknadno ugrađen odmah posle kupovine kola). U tih dva dana, kada ga probam, i stojim pored njega 2-3 minuta koliko je bio zaključan, odnosno alarm aktiviran, nisam čuo to beep pri otklučavanju, znači beep sam čuo samo kada je alarm bio aktiviran po nekoliko časova i preko cele noći
Kada sam prvi put čuo dodatni beep obišao sam nekoliko puta kola, proverio dva puta sve brave, pogledao da slučajno grana nije pala na krov, ali sve je bilo OK. Uveče na parkingu nisam čuo alarm (možda je i svirao ali ga nisam čuo a možda uopšte nije svirao) ali sam oba jutra čuo dodatni beep.
Kako je prestalo? Nećeš verovati, upalio sam plafonjeru u kabini, zatim je pomerio u suprotan položaj (ugasio) i vratio u neutralan položaj i od tada, evo već nedelju dana, nema dodatno beep pri otključavanju. Planirao sam, pre nego što eventualno odem u serveris da skinem kleme i vratim ih, ali, hvala Bogu, nema potrebe ni za jednim ni za drugim. Možda mi je i akumator na izdisaju pa varira napon dok je auto ugašen ....

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Fiat Punto Classic 1.2 LPG Dynamic A/C by Saša

Post od Saša » 05 Avg 2021, 10:27

Arogan je napisao:
05 Avg 2021, 08:23
Saša je napisao:
09 Apr 2014, 12:50
Verovatno jesu, tj. nisam siguran obzirom da su mi brave na vratima ionako razvaljene i ne vidi se nikakvo dodatno oštećenje, a u autu ništa ne nedostaje. Pretpostavljam da je neki narkos opet otvorio vrata, alarm zaurlao a on pobegao. Druga varijanta je da je možda neko zaljuljao auto (naslonio se ili je prošao neki teži kamion) pa da su se jelkice okačene o retrovizor počele ljuljati - i u tom slučaju bi se alarm oglasio jer bi ultrazvučni senzori registrovali pokret unutar kabine (pobacao sam zato odmah sve te jelkice što je žena okačila).
Razmišljao sam i da nije možda neko na parkingu čuknuo Punta, no ne vidim opet nikakvo oštećenje (odnosno neću videti dok ne operem auto, baš je prljav trenutno). U svakom slučaju alarm nema šok senzor i reaguje samo na otvaranje vrata i pokret u kabini (kao i na lom stakala). Nikada do sada se nije oglasio bez potrebe, tako da verujem da nije ni sada...
Meni se prošle nedelje, jedno dva dana, svaki put kada otključavam kola preko daljinskog (a otključavam ih 5-6 puta na dan) desilo da čujem dodatno beep, a to je znak da je alarm bio aktiviram (imam "originalni", Metasistem, zapravo naknadno ugrađen odmah posle kupovine kola). U tih dva dana, kada ga probam, i stojim pored njega 2-3 minuta koliko je bio zaključan, odnosno alarm aktiviran, nisam čuo to beep pri otklučavanju, znači beep sam čuo samo kada je alarm bio aktiviran po nekoliko časova i preko cele noći
Kada sam prvi put čuo dodatni beep obišao sam nekoliko puta kola, proverio dva puta sve brave, pogledao da slučajno grana nije pala na krov, ali sve je bilo OK. Uveče na parkingu nisam čuo alarm (možda je i svirao ali ga nisam čuo a možda uopšte nije svirao) ali sam oba jutra čuo dodatni beep.
Kako je prestalo? Nećeš verovati, upalio sam plafonjeru u kabini, zatim je pomerio u suprotan položaj (ugasio) i vratio u neutralan položaj i od tada, evo već nedelju dana, nema dodatno beep pri otključavanju. Planirao sam, pre nego što eventualno odem u serveris da skinem kleme i vratim ih, ali, hvala Bogu, nema potrebe ni za jednim ni za drugim. Možda mi je i akumator na izdisaju pa varira napon dok je auto ugašen ....
Da, taj bip se čuje ako se alarm bio aktivirao iz nekog razloga. Ali tada ti i blinka crvena LED lampica, a po intervalu blinkanja možeš znati i koji deo alarma je bio aktiviran (da li su neka od vrata, hauba, ultrazvučni senzori i slično).

Bip se čuje inače i kod zaključavanja ako duže (ili nehotice duže) pritisneš taster jer se na taj način isključuju ultrazvučni senzori kabine (što je potrebno ako recimo ostavljaš psa unutra, da se ne bi palio alarm). Dakle - kratak pritisak: otključavanje/zaključavanje, duži pritisak pri zaključavanju: zaključavanje i aktiviranje alarma bez ultrazvučnih senzora pokreta. :)

Treća mogućnost za "bip" - ako neka vrata nisu dobro zatvorena, no tada odbije i da zaključa auto (uz zvuk otključavanja brava), pa znaš šta je u pitanju.

Arogan
Postovi: 106
Pridružio se: 28 Jul 2019, 18:57

Re: Fiat Punto Classic 1.2 LPG Dynamic A/C by Saša

Post od Arogan » 05 Avg 2021, 12:30

Saša je napisao:
05 Avg 2021, 10:27
Arogan je napisao:
05 Avg 2021, 08:23
Saša je napisao:
09 Apr 2014, 12:50
Verovatno jesu, tj. nisam siguran obzirom da su mi brave na vratima ionako razvaljene i ne vidi se nikakvo dodatno oštećenje, a u autu ništa ne nedostaje. Pretpostavljam da je neki narkos opet otvorio vrata, alarm zaurlao a on pobegao. Druga varijanta je da je možda neko zaljuljao auto (naslonio se ili je prošao neki teži kamion) pa da su se jelkice okačene o retrovizor počele ljuljati - i u tom slučaju bi se alarm oglasio jer bi ultrazvučni senzori registrovali pokret unutar kabine (pobacao sam zato odmah sve te jelkice što je žena okačila).
Razmišljao sam i da nije možda neko na parkingu čuknuo Punta, no ne vidim opet nikakvo oštećenje (odnosno neću videti dok ne operem auto, baš je prljav trenutno). U svakom slučaju alarm nema šok senzor i reaguje samo na otvaranje vrata i pokret u kabini (kao i na lom stakala). Nikada do sada se nije oglasio bez potrebe, tako da verujem da nije ni sada...
Meni se prošle nedelje, jedno dva dana, svaki put kada otključavam kola preko daljinskog (a otključavam ih 5-6 puta na dan) desilo da čujem dodatno beep, a to je znak da je alarm bio aktiviram (imam "originalni", Metasistem, zapravo naknadno ugrađen odmah posle kupovine kola). U tih dva dana, kada ga probam, i stojim pored njega 2-3 minuta koliko je bio zaključan, odnosno alarm aktiviran, nisam čuo to beep pri otklučavanju, znači beep sam čuo samo kada je alarm bio aktiviran po nekoliko časova i preko cele noći
Kada sam prvi put čuo dodatni beep obišao sam nekoliko puta kola, proverio dva puta sve brave, pogledao da slučajno grana nije pala na krov, ali sve je bilo OK. Uveče na parkingu nisam čuo alarm (možda je i svirao ali ga nisam čuo a možda uopšte nije svirao) ali sam oba jutra čuo dodatni beep.
Kako je prestalo? Nećeš verovati, upalio sam plafonjeru u kabini, zatim je pomerio u suprotan položaj (ugasio) i vratio u neutralan položaj i od tada, evo već nedelju dana, nema dodatno beep pri otključavanju. Planirao sam, pre nego što eventualno odem u serveris da skinem kleme i vratim ih, ali, hvala Bogu, nema potrebe ni za jednim ni za drugim. Možda mi je i akumator na izdisaju pa varira napon dok je auto ugašen ....

Da, taj bip se čuje ako se alarm bio aktivirao iz nekog razloga. Ali tada ti i blinka crvena LED lampica, a po intervalu blinkanja možeš znati i koji deo alarma je bio aktiviran (da li su neka od vrata, hauba, ultrazvučni senzori i slično).

Bip se čuje inače i kod zaključavanja ako duže (ili nehotice duže) pritisneš taster jer se na taj način isključuju ultrazvučni senzori kabine (što je potrebno ako recimo ostavljaš psa unutra, da se ne bi palio alarm). Dakle - kratak pritisak: otključavanje/zaključavanje, duži pritisak pri zaključavanju: zaključavanje i aktiviranje alarma bez ultrazvučnih senzora pokreta. :)

Treća mogućnost za "bip" - ako neka vrata nisu dobro zatvorena, no tada odbije i da zaključa auto (uz zvuk otključavanja brava), pa znaš šta je u pitanju.

To je super fora za interval blinkanja, da li ime neko uputstvo da vidim šta predstavlja koji interval. Kada čujem beep i uđem u kola, još uvek je aktivirana lampica, ali nisam obraćao pažnju na interval blinkanja. Čini mi se da nisam dobio zvančno uputsvo u kome su objašnjeni ti intervali, ako se ti dobio, onda ću i ja da ga potražim među starom dokumentacijom ...
Nisam znao ni za duže držanje tastera prilikom aktiviranja, a ovu treću mogućnost sam shvatio jer sam imao mnogo grešaka sa zaboravljenim vratima prilikom aktiviranja.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Fiat Punto Classic 1.2 LPG Dynamic A/C by Saša

Post od Saša » 05 Avg 2021, 13:47

Imaš to u uputstvu/papirima od alarma. Ako je alarm aktiviran, čućeš prvo taj kratiki pisak po otključavanju auta a LED lampica će blinkati na sledeće načine (brojiš broj blinkanja koje napravi na svakih 6 sekundi):

1 na svakih 6 sekundi - ultrazvučni senzori su aktivirali alarm (nešto se pomerilo u kabini, neko je rukom ušao kroz otvoren prozor, lom stakla ili slično).
2 na svakih 6 sekundi - otvorena neka od vrata
4 na svakih 6 sekundi - pad napona, otvarana hauba ili vrata prtljažnika
8 na svakih 6 sekundi - pokušaj startovanja motora

Davanje kontakta ključem poništiće tu memoriju alarma

Ultrazvučni senzori su kod mene inače toliko osetljivi (ili su ih tako podesili) da ja recimo ne smem držati one jelkice na retrovizoru jer ako se zanjiše - alarm se aktivira. Aktivira ga čak i muva koja je ostala u autu, pa i na to moram da pazim. :D

Arogan
Postovi: 106
Pridružio se: 28 Jul 2019, 18:57

Re: Fiat Punto Classic 1.2 LPG Dynamic A/C by Saša

Post od Arogan » 05 Avg 2021, 17:17

Odlično, ako ne pronađem papire, tvoje uputstvo mi je dovoljno, odštmapaću ga i staviti u kasetu, zlu ne trebalo.
Mislim da kada aktiviram alarm, da mi migavci dva puta kratko zasijajau a kada ga deaktiviram, zasijaju jedan put duže.
Kao za inat, na Astri H, koju paralelno vozim, to je obrnuto, s tim što Astra nema alarm nego samo centralnu bravu, pa se uvek zbunim ako bilo koja kola otključavam sa 20 metara i nemam tada pogled u unutrašnost ..., nikako da zapamtim ponašanje migavaca.

Kada mi se navedena nepravilnost događala prethodne nedelje, čini mi se da je lampica treperela 2 ili 4 puta u 6 sekundi, ali to sad nije važno, izmeriću ako se, ne daj Bože, ponovi.

Večeras ću da potražim papire od alarma ...

Arogan
Postovi: 106
Pridružio se: 28 Jul 2019, 18:57

Re: Fiat Punto Classic 1.2 LPG Dynamic A/C by Saša

Post od Arogan » 06 Avg 2021, 07:03

Na žalost, nikakvu knižicu za alarm nisam pronašao u facikli za Punto i ne sećam se da sam je video i dobio, jer bi je sigurno, makar ovlaš, proučio tada. Samo sam našao račune ugradnje alarma i radija u Delti, što si mi obaviili isti dan.
Ništa za Punto ne držim van te fascikle, znači da mi u Delti nisu to ni dali.
Od alarma imam teget plavu plastičnu pločicu, što mi služi valjda kao privezak i (samo) jedan mali cevasti kluč za alarm privezan "alkom" za tu pločicu (trebalo bih da ih imam valjda dva kjuča !?).
U kartonskoj kutiji radija (nju su mi vratili jer sam im doneo novokupljeni radio u toj neotpakovanoj kartonskoj kutiji) imam samo skinutu blendu, koja se u novim kolima nalazila na mestu radija.
Ono što me, takođe, čudi, u toj kutiji nemam ona dva tanka "pljosnata" štapić za vađenje radija "Pioneer", ali to sam nabavio od poznanika pre par godina, koji, između ostalog profesionalno ugrađuje radio aparate. Doneo mi je 4 vrste pločica za Pioneer i na svu sreću, jedna je odgovorala.
Možda ovih dana odem do delte da pitam da li možda oni nisu zadržali rezervni kluč za isključenje alarma zbog garantnog roka, ali ne verujem, dve godine posle ugradnje su prestali da budu ovlašćeni servis fijata i nusu me tada zvali da treba nešto da mi vrate. Možda taj mali ključ mogu da narežem (kopiram), ovo ostalo mi nije ni potrebno.

Da li ti imaš tačan model ugrađenog alarma pa da probam da skinem nego PDF uputstvo an Net-u ...

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Fiat Punto Classic 1.2 LPG Dynamic A/C by Saša

Post od Saša » 06 Avg 2021, 08:19

Kod mene je ugrađen Meta System M872AN-/15.

Dobio sam tih par propratnih papira uz njega (šema za ugradnju, uputstvo za upotrebu) pomenutu pločicu sa kodom, dva daljinca i dva ključića za deaktivaciju, tako da je jedan komplet (ključ od auta, daljinac, ključić) kod supruge a jedan kod mene. Verovatno je i kod tebe isti alarm, mada postoji i blaga mogućnost da je i malo stariji M871, ali taj je koliko se sećam imao nekih problema sa frekvencijama rada daljinca pa su ljudi imali problem da zaključaju/otključaju auto na nekim lokacijama, tako da je ubrzo zamenjen sa M872.

Arogan
Postovi: 106
Pridružio se: 28 Jul 2019, 18:57

Re: Fiat Punto Classic 1.2 LPG Dynamic A/C by Saša

Post od Arogan » 06 Avg 2021, 15:16

Ja sam izgleda prolupao!
Sad sam opet proverio i vidim dva ključa za deaktivaciju pričvršćena tankov vezicom za teget pločicu?! Pre neko veče sam video samo jedan, mora da je bila slaba svetlost i loš ugao :) (otužio sa Deltu bez veze ...)
Ostaje mi da vidim samo uputsvo na NET-u.

Pošto u prvih 11 godina nije bilo nikakvih problema sa alarmom, pretpostavljam da je ovaj noviji (ugrađen je krajem januara 2010).
Danas sam probao da držim duže daljinac pri zaključavanju i kada se zaključao čuo sam dodatni kratak pisak. Bilo je sunce ali čini mi se da je lampica samo jedan put zatreptala za 6 sec, a inače je stalno bila uključena.
Zatim sam otključao kola, pa (normalno) zaključao, sada se nije čuo kratki pisak prilikom zaklučavanja a led dioda normalno treperi jer je alarm aktiviran.

Ne znam u čemi mi je bio dvodnevi problem sa alarmom (dodatni kratki pisak pri otključavanju) ali bitno je da evo već drugu nedelju tog problema nema ...

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Fiat Punto Classic 1.2 LPG Dynamic A/C by Saša

Post od Saša » 06 Avg 2021, 15:51

Moguće trenutni pad napona, proveri napunjenost akumulatora (ako imaš čime), vrućine koje su bile proteklih meseci nimalo ne prijaju akumulatorima. Ako ti se ponovo desi - izbroj interval blinkanja lampice pa će ti možda baš to i reći.

Послато са SM-G965F помоћу Тапатока



Arogan
Postovi: 106
Pridružio se: 28 Jul 2019, 18:57

Re: Fiat Punto Classic 1.2 LPG Dynamic A/C by Saša

Post od Arogan » 06 Avg 2021, 18:51

Evo skinuo sam kompletno uputstvo za model 870, nije mi dao da sačuvam PDF fajl pa sam selektovao ceo tekst pa copy/paste u Word. Time se nešto izgubilo na obradi teksta, ali smisao ostaje. Jedina rezlika u odnosu na moj alarm je što ovaj u uputstvu tri puta pusti kratak zvuk opozorenja da nešto nije u redu, a moj (i tvoj) samo jedan zvuk. Evo i uputstva, kome treba:

Operating Instructions for Meta M870 Alarm System

ARMING
Press the transmitter briefly to set the alarm function and/or lock the doors. The hazard lights will flash two times and the LED will flash. There is a 25 second setting time in which you can test all alarm trigger points (door pin switches, ultrasonic etc). During this period, if
the doors are opened or if there is movement inside the vehicle, the hazard lights will give a brief flash to indicate the presence of an alarm trigger.

DISARMING
Press the transmitter once – hazard lights will flash once, the LED will go out. If the alarm has been triggered in your absence, the alarm will give a short bleep to alert you to the situation. The LED will flash in one of 4 different sequences to indicate which circuit triggered the alarm :
1 x flash every 6 seconds = Ultrasonics
2 x flashes every 6 seconds = Doors
4 x flashes every 6 seconds = Voltage drop, boot or bonnet.
8 x flashes every 6 seconds = Ignition has been activated

INTERNAL SENSOR DISCONNECTION
The internal sensors can be disconnected should you
need to leave an animal or child in the car for a short period of time or leave the windows or
sunroof open. To do this, press and hold the transmitter for 3 - 4 seconds, the system will confirm that the movement sensor has been isconnected by emitting three short beeps, the LED will become permanently lit during the setting period. This feature will be automatically cancelled on
the next operation of the alarm system.

CHECK
It is advisable to periodically check your system by triggering circuits. If you do this within 30 seconds of setting the alarm, confirmation that a particular circuit is protected will be given by one short flash of the hazard lights.

DOOR OPEN FEATURE
Should you arm your system without shutting the door correctly, the
alarm system will emit three short beeps to warn you of the situation.

SYSTEM OVER RIDE
In the event of transmitter loss/damage, the system can be switched off by
the use of the system over ride key, ask yov ur dealer for details.

Odgovori