Stranica 1 od 7
					
				Skok iz svemira - događaj za istoriju!
				Poslato: 14 Okt 2012, 21:53
				od Geza
				
			 
			
					
				Skok iz svemira - događaj za istoriju!
				Poslato: 14 Okt 2012, 21:53
				od BAJKER
				Malo je ljudi koji bi se usudili da urade nesto sto se nama obicnim smrtnicima cini suludim i na granici normalnog. 
Neustrašivi Feliks skočio sa ivice svemira, oborena tri rekorda! 
Padobranac i ekstremni sportista Feliks Baumgartner (43) skočio je sa ivice orbite, sa visine od tačno 39.068 metara. Sada je u slobodnom padu ka Zemlji. Trebalo mu je nekoliko minuta da se psihički pripremi dok je stajao na vratima kabine, nakon čega je poleteo u ambis i oborio tri rekorda, iako ne i rekord u najdužem slobodnom padu. Feliks je telom probio zvučni zid, a čitav skok je trajao svega pet i po minuta.Neustrašivi Feliks oborio je rekord star 65 godina. Feliks je tako postao prvi svetski nadzvučni padobranac.
- Ponekad morate da odete stvarno visoko da vidite koliko ste mali. Dolazim kući - rekao je Baumgarnter pre skoka.
Njegova majka Ava je zaplakala od radosti nakon što je poduhvat prošao uspešno.
Baumgartner, koji se za ovo pripremao pet godina, današnjim skokom je postao prvi čovek koji je slobodnim padom probio zvučni zid. Ovaj Austrijanac je oborio rekorde u najvišem letu balonom kojim je upravljao čovek, u najbržem slobodnom padu i u slobodnom padu sa najveće visine.
On je postigao 4,22 minute slobodnog pada, čime nije oborio rekord svog mentora Džoa Kitindžera, koji ga je pratio iz Kontrolne sobe.
Pogledajte Feliksov skok:
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... PuZ6L18LUc 
			
					
				Re: Sport
				Poslato: 14 Okt 2012, 21:53
				od pedja
				Ne zanosi se Next  
 
 
Naravno da smo gledali  
 
 
Pa mislim, da li je moguce da neko nije bar cuo da ce da skace, koliko su svi pricali o tome.
Meni nije bilo svejedno pre nego sto je skocio, a kako je bilo njemu... Jos kada je krenuo da se obrce...
Sve je to super i neverovatno, ali mi je fascinantno kako se covek prizemljio posle takvog leta. Znam da je profi padobranac, ali opet...iskocis sa 39 km i docekas se lagano na noge. I od kog materijala je onaj padobran, kada je izdrzao onakav udar i bezbedno ga spustio, bez potrebe za preostala tri?
 
			
					
				Re: Extremni sport
				Poslato: 14 Okt 2012, 21:56
				od Scuderia
				
			 
			
					
				Re: Extremni sport
				Poslato: 14 Okt 2012, 21:59
				od sebekkg
				pratio sam ceo dogadjaj, ali nisam trepnuo celih 2-3 sata. stvarno svaka mu cast.sve je odradio sa lakocom.
			 
			
					
				Re: Extremni sport
				Poslato: 14 Okt 2012, 22:02
				od trojanac
				Tako to rade padobranci.  

 
			
					
				Re: Extremni sport
				Poslato: 14 Okt 2012, 22:03
				od Kuzmanovic
				Feliks Baumgartner 
 
   
    
 
Od trenutka kada je poceo da proverava sisteme, postalo mi je neizvesno kao da gledam neku utakmicu. Mogu misliti kakva je atmosfera bila u kontrolnom centru.
 
			
					
				Re: Extremni sport
				Poslato: 14 Okt 2012, 22:05
				od BAJKER
				
			 
			
					
				Re: Sport
				Poslato: 14 Okt 2012, 22:06
				od trojanac
				Na kakav udar misliš, ovo za padobran?
			 
			
					
				Re: Sport
				Poslato: 14 Okt 2012, 22:09
				od pedja
				Pa udar pri onoj brzini. Nije lako usporiti coveka pri slodobnom padu, pogotovo ne sa one visine. mada tipujem da nije bilo mnogo brze od obicnog skoka iz aviona  

 
			
					
				Re: Extremni sport
				Poslato: 14 Okt 2012, 22:18
				od AcaKayak
				Svi mi Red Bullovi sportisti smo takvi 
 
Hahahaha, moram malo da koristim covekove slave, ipak mi je u neku ruku kolega 
 
Sad bez zezanja, covek je... Neverovatan 

 Kao sto sam napisao na fejsu, ovakva osoba se jednom radja!
 
			
					
				Re: Sport
				Poslato: 14 Okt 2012, 22:25
				od trojanac
				Usporio je on dosta u tom trenutku. Nisu sve vreme prikazivali brzinu pa ne znam tačno, ali ga je usporila i sama atmosfera, a i zauzeo je položaj kojim usporava. Kako smo mi učili u vojsci, padobranac u slobodnom padu, pada brzinom od 50m u sekundi. Sa svom onom opremom bio je puno teži pa je padao sigurno i puno brže u trenutku otvaranja padobrana, ali sigurno da ti padobrani izdržavaju daleko veće opterećenje prilikom dinamičkog udara.
			 
			
					
				Re: Extremni sport
				Poslato: 14 Okt 2012, 22:27
				od BAJKER
				Pa ima ih dvoje do sada, Džo Kitindžer je prvi koje je tako nesto uradio 1960 godine. 
http://sr.wikipedia.org/wiki/Projekat_Ekselsior 
			
					
				Re: Extremni sport
				Poslato: 14 Okt 2012, 22:33
				od trojanac
				Mene živo interesuje šta se to najavljuje kao sledeći, još luđi projekat, koji Feliks planira.
			 
			
					
				Re: Extremni sport
				Poslato: 14 Okt 2012, 22:35
				od BAJKER