To je ukratko, a ko hoće da čita o eventualnim dilemama, neka čita dalje.
Navode knjižice Renault je mogao i jasnije da napiše kako ne bi bilo dileme.
Međutim, renault nastavlja da bude nedorečen svojim navodima i u najnovijim kjnižicama.
To možemo videti i ako upotrebimo selektor maziva njegovog najbližeg patnera u poslu Elf - koji za ovaj Duster sa K9K gen8 daje izbor tri poprilično različita ulja
: Evolution RN Tech Sport 0W-40
: Evolution RN Tech Elite FE 0W-20
: Evolution RN Tech Elite 5W-30
Drugi partner, inače od skoro, Castrol - za dotični auto uopšte i ne daje preporuku jer doslovce kaže da je ne može dati i upućuje na servisnu knjižicu.
Unfortunately we cannot determine a suitable product for your vehicle at this time. Please contact our technical team who will be able to discuss your requirements and suggest a suitable product
Celu stvar bi smo mogli da tumačimo sa visokom verovatnoćom tačnosti -da ulja po normi RN17 FE ne smeju da se stavljaju ni u jedan motor koji nije K9K gen8, dok u K9K gen8 mogu da se stavljaju ulja i po RN17, i po RN17 FE. Takvo tumačenje mi se čini najbližie onome što u servisnoj knjižice piše.
U vezi kontaktiranja servisera radi toga šta je prethodno sipano - to je nepotrebno. Ovo naglašavam jer mnogi smatraju (a uzrok je što je u nekim korisničkim knjižicana nerenault vozila stajao navod koji bi mogao na to da navodi, npr. kod Subaru) - da ukoliko je jedna vrsta ulja sipana prethodno, da onda mora da se nastavi samo sa takvom vrstom. To nije tačno, jer su ulja različitih vrsta mešljiva međisobno i neće biti posledica ukoliko se koristi drugačije ulje, pogotovu ono za koje se smatra da je više odgovarajuće od prethodno korišćenog.
Dakle nebitno je šta se prethodno koristilo - bitno je da motor za konkretne uslove dobije adekvatno ulje (generalno rečeno). Primer toga bi bio da je taj Duster npr. prvih 30,000 km vožen u Saudiskoj Arabiji gde bi mu odgovaralo ulje i iz xW-40 gradacije. pa ako u sledećem intervalu treba da se vozi po Norveškoj onda će mu odgovarati ulje iz 0W-20 gradacije.
Istočna Evropa je bitno južnije od npr. Norveške, ali ne toliko kao Saudijska Arabija, pa su neke dileme veće. Btw, ako neko proba da kontaktira Francuski selektor maziva totala tj. elf-a, videće da i ne može da izabere Duster sa motorom K9K tog godišta.
Kompletnu papazjaniju dobijamo ukoliko pogledamo koja ulja savetuje totalov britanski selektor - jer on uz ulje po normi RN 17, daje i izbor dva ulja po normi RN17 FE, a koja imaju donekle različitu specifikaciju

dakle EVOLUTION RN-TECH ELITE FE 0W-20 i EVOLUTION R-TECH ELITE FE 0W-20.
Globalni sajt Total/Elf [/b] https://www.total-serbia.rs/sr/auto-maz ... b-savetnik
Francuski https://www.total.fr/mon-vehicule/preco ... oteur.html
Britanski http://total-gbr.lubricantadvisor.com/]http://total-gbr.lubricantadvisor.com/
Šta reći? Ovde je suštinska razlika između ulja koncipiranih po ACEA C3 (RN17) i najnovijih po ACEA C5 (RN17 FE), pri čemu su potonja bitno tanja, i po pravilu viskoziteta 0W-20.
Kako stoje stvari, mislim da nema greške sa uljem po RN17FE, a da li za ovaj slučaj može eventualno biti još zgodnije ono po RN 17, nisam siguran.