PVO sistemi S300 i S400 Trijumf
MOSKVA - Rusija je pocetkom aprila 2005 godine izvrsila probu novog protivavionskog raketnog sistema S-400 "Trijumf", najsavrsenijeg sistema protivvazdusne odbrane (PVO) na svetu i jednog od potencijalno velikih izvoznih poslova ruskih oruzanih snaga. Novi PVO sistem ruske armije namenjen je za obaranje i unistavanje lepeze vazdusnih ciljeva na udaljenostima do 400 kilometara.
Daljina porazavanja ciljeva kod sistema S-300 je 200 kilometara, a kod "Trijumfa" 400 kilometara, sto znaci da ne protivureci nijednom medjunarodnom sporazumu. S-400 je sistem koji je u stanju da svojim radarima "vidi" sve vrste takozvanih stelt (nevidljivih) letilica i to na svim visinama. Po izboru moze da koristi nekoliko vrsta projektila. Nosilac projekta razvoja sistema je biro "Lamaz".
Zenitno-raketni kompleks S-400 "Trijumf" pripada cetvrtoj plus generaciji sistema, za razliku od njegovog prethodnika S-300 kojUntitled 1i pripada cetvrtoj generaciji. Za osnovu S-400, uzet je sistem S-300. Gabarit i jednog i drugog sistema je isti, tako da se S-300 moze lako modifikovati u S-400. Samo dobri strucnjaci mogu otkriti razliku u radaru. Sistem poseduje multifunkcionalni i trodimenzionalni radar "64H6" na kamionu "MAZ" 8x8.

Prema recima potpukovnika ruske vojske u rezervi i vojnog analiticara lista Komersant, Ivana Safronova, mogucnosti sistema S-400 su siroke, zahvaljujuci koriscenju dve vrste raketa. Prva vrsta je i dalje u fazi ispitivanja. Iako je testiranje tih raketa trebalo da bude okoncano do kraja prosle godine, taj posao je odlozen zbog nedostatka sredstava. Nakon uspeha koji je "Trijumf" pokazao na probi, finansiranje je poboljsano, tako da se ocekuje da ce ispitivanje raketa biti zavrseno tokom sledeceg meseca. Prvoj vrsti raketa jos nije objavljeno zvanicno ime. One, medjutim, omogucuju unistavanje ciljeva iza dometa radio-lokacionog sistema. Za razliku od S-300, gde na pocetku lokator otkriva leteci objekat i potom navodi raketu, kod S-400 lokator ne mora da "vidi" cilj.
U podmovskom gradu Elektrostalj prvi put je 'na bojevo dežurstvo' instaliran novi ruski protivavionsko-raketni sistem S-400 'trijumf' koji će, prema najavi stručnjaka, štititi centralni deo Rusije od pretnji iz vazduha, uključujući i pretnje iz kosmosa.
Sistem S-400 namenjen je uništavanju svih danas poznatih vazdušnih meta - letelica proizvedenih 'stelt' tehnologijom [tzv. nevidljivih] operativno-taktičkih i balističkih raketa srednjeg dometa.
Najavljen pre 10 godina, sistem 'trijumf' može da zemeni tri mobilna višekanalna protivavionsko-raketna sistema S-300, koji štite moskovsko nebo od 1979. godine, a u stanju je da pogodi avione i rakete praktično na visini od 10 metara, dok je minimalna visina za američki sistem 'Patriot' 60 metara.
Novi sistem prevazilazi nekoliko puta po zaštićenosti od prepreka i mogućnosti pogađanja brzih meta dosadašnje S-300 i S-200, koje će zameniti, i omogućava uništenje ciljeva koji lete brzinom do 3.000 metara u sekundi.
S-400 nije, međutim, predviđen za gađanje interkontinentalnih balističkih raketa čija brzina premašuje 6.000 do 7.000 metara u sekundi.
Sistem 'trijumf' opremljen je raketama koje razvijaju brzinu veću od 2.000 metara u sekundi i mogu da pogode cilj na udaljenosti do 400 kilometara udaljenosi i visini do 30 kilometara.
Na jednu lansirnu instalaciju postavljene su četiri rakete sa novim protivavionskim navođenim raketama i, za razliku od S-300, koji je istovremeno mogao da dejstvuje po šest meta, S-400 ima mogućnost da gađa 12 meta.
Do 2015. godine sistemi S-400 treba da budu instalirani u dve etape radi zaštite vazdušnog prostranstva nad važnim administrativnim i ekonomskim političkim centrima Rusije, najpre oko Moskve, a potom i u drugim regionima.
Generalni direktor koncerna 'Almaz' koji je proizveo 'trijumf' Igor Ašurbejli je rekao da poslednjih 14 godina nijedna divizija nije opremljena novim sistemima i najavio da bi Rusija od 2009. godine mogla da počne da izvozi S-400, nakon što bude tokom dve godine proveren i budu otklonjeni eventualni nedostaci.
Vazduhoplovni oficiri Rusije ne isključuju mogućnost ni da se sistemi S-400 angažuju u okviru evropske protivraketne odbrane, ukoliko o tome bude doneta odluka.
Radar sistema S400 Trijumf 96L6-1
