Motorna ulja

Iskustva sa gorivima i uljima
Odgovori
Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 859
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 19 Avg 2023, 18:44

Hvala veoma za te informacije.

Od motornih ulja, bilo bi zanimljivo saznati i da li još uvek nude/proizvode sledeća dva ulja.

Fenix Power 504/507 5W-30, dakle ulje sa odobrenjem po VW 504/507, koje je koncepcijski identično ostalim uljima sa tim odobrenjem. Jedno vreme je Nisotec imao takvo ulje u ponudi, ali mislim da ne može više da se nađe na pumpama, osim toga postoji na nisotec sajtu predstavljeno samo na engleskom jeziku, ali ne i na srpskom. https://www.nisotec.eu/en/products/oils-passenger-cars

Btw, Optima proizvodi ulje sa tim odobrenjem https://modricaoil.com/data/dokumenti/T ... _5W-30.pdf

Drugo ulje koje je interesantno, inače već više od deceniju to ulje podmazuje motor mog vozila (1.4 HDi) je Fenix Energy PSA 5W-30, koje predstavlja koncepcijskog blizanca uljima sa odobrenjem po normi PSA B71 2290, dakle npr. Total Ineo ECS 5W-30.

Ako nude ta dva ulja u ambalažama koja imaju datum proizvodnje iz npr. 2022. ili 2023. to bi bilo odlično. Na famovim ambalažama je datum proizvodnje odstampan crnim tačkastim fontom pri vrhu tj. grliću boce.

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 859
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 19 Avg 2023, 20:15

Kad sam se već raspisao, a pomenuo sam modričinu Optmu, blago je reći da su najskorije bitno proširili paletu motornih ulja, pa sad nude i za najnovija vozila, kao i određene egzemplare u 0W-30 i 0W-40 gradaciji koji mogu biti interesantni po nekima sa nešto starijim vozilima.

https://modricaoil.com/Publication/Read/optima_premium

Koshmar
Postovi: 359
Pridružio se: 13 Sep 2017, 10:03

Re: Motorna ulja

Post od Koshmar » 21 Avg 2023, 10:28

Da se ukljucim i ja...pre nekih godinu dana sam jurio da "probam" FAM FENIX POWER 504/507 SAE 5W-30.
Raspitao se kod jednog coveka koji prodaje FAM i Valvoline ulja (firma,nije prodavnica) i rekao mi je da ga ne nabavlja vise jer nije nesto,nije se pokazao...i ponudi mi covek Valvoline neku varijantu,kaze on to sipa u svoju Skodu (Superb Tdi III-a generacija),kaze on sipa godinama i nema problema...
Ja ga pitam pa cekaj...koja je razlika FAM-VALVOLINE,isto je..ista fabrika..Fam los,lose se pokazao,a Valvoline dobar..a ista fabrika u Krusevcu??
Samo se nasmejao i rekao,ne znam..ne mogu nista da ti kazem, ne smem..
:)

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 859
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 21 Avg 2023, 14:57

Hvala za ove informacije.
Već sam pisao traktate po nekoliko foruma o FAM.

Činjenica je da oni koji distribuiraju ili zastupaju Valvoline - favorizuju njega u odnosu na FAM. Već sam pisao par anegdota, o tome kako je izgledalo kada tražim famovo ulje. Najblaže rečeno - najveća većina onih koji prodaju maziva ne znaju detalje normi, imaju najčešće sasvim maglovitu predstavu o viskozitetu ulja, i apsolutno nemaju pojma o mehanizmima (zaštitnog) delovanja/uticaja aditiva na delove motora. Čast izuzecima.

Da ponovim da ne bude zabune - Valvoline ulja se blendiraju u Holandiji, ne u Kruševcu.

Onome koji kaže da se FAM nije pokazao... - priložiću eksploatacionu laboratorijsku analizu ulja Fenix Energy PSA 5W-30 iz svog motora urađenu na 8000 km i na oko 13000 km (tj. koliko se sećam, na 270 sati i na 520 sati rada motora). Te analize su urađene pre nekih 7-8 godina. Kada sam ih video, postao sam sasvim siguran da drugo ulje neću koristiti dok mogu da nabavim famovo. Btw, koju godinu ranije od tada sam nakon prve izmene sa totalovim Quartz 9000 5W-40 ulio Fenix Premium 5W-40.

Potrošnja ulja za nijansu niža nego sa quartz, ali najverovatnije iz razloga što je taj motor pre toga više izmena imao sa polusintetikom 10W-40, pa je eventualno kvalitetniji quartz u prvoj izmeni logično dao nešto veću potrošnju ulja. Ipak, može da bude i greška merenja u pitanju. Nakon te epizode sa famovom 40icom, izabrao sam gore pomenuto ulje po ACEA C2 koncipirano po odgovarajućoj PSA normi koja je takođe autorizovana (i favorizovana u Evropi) za taj motor, najpre iz razloga što se vozaju kraće vožnje po Beogradu, i što vozačica ne vozi previše oštro.

Tom vozilu sa 1,4 HDI motorom, koje je uveženo iz Francuske pet godina staro (bilo dostavno), se desetakak godina (prešavši oko 140.000 km, uglavnom po Beogradu) sipa pomenuto famovo ulje po ACEA C2.

Obaška, kada se kritičarima pokaže zvanično odobrenje ili npr. zvanična lista (npr. VW-a) na kojoj se nalazi neko famovo (i/ili npr. optimino) ulje - više nemaju argumente, osim da zaćute.

Generalno uzevši - to da je neko ulje korektno je lako dokazivo jer sa mašinom u eksploataciji nije bilo problema, a ocena da nije korektno (ili se tzv. nije pokazalo...) može imati gomilu uzroka izvan sastava tog ulja.

Po pravilu, razliku prave razlike u eksploataciji i održavanju, neopevano više nego razlike među različitim brendovima ulja koja zadovoljavaju iste norme/specifikacije.

Još jednom, hvala Koshmar za info, a i šlagvort. :thumbup:

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23817
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Motorna ulja

Post od dragvorl » 21 Avg 2023, 17:15

Koliko kosta analiza ulja koju si uradio i gde se salje uzorak?
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8085
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Motorna ulja

Post od OMP » 21 Avg 2023, 23:25

To i mene zanima kao i sta se tu konkretno vidi i koliko moras biti strucan u tumacenju toga sto dobijes?

guzva
Postovi: 150
Pridružio se: 07 Nov 2021, 01:20

Re: Motorna ulja

Post od guzva » 22 Avg 2023, 00:03

Evo ko radi ali cene ne znam

https://www.rnb.rs/laboratorijske-usluge/


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 859
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 22 Avg 2023, 01:41

dragvorl je napisao:
21 Avg 2023, 17:15
Koliko kosta analiza ulja koju si uradio i gde se salje uzorak?
OMP je napisao:
21 Avg 2023, 23:25
To i mene zanima kao i sta se tu konkretno vidi i koliko moras biti strucan u tumacenju toga sto dobijes?
Konkretne, tj. dve analize ulja - nisu plaćene novcem, one su urađene između ostalog jer se (tada) jedan od standardnih ACEA testova vršio na DV4TD tj. 1,4 HDI motoru, a određeni ljudi iz tadašnjeg fama su prepoznali moju sistematičnost u evidenciji o potrošnji ulja, pređenoj kilometraži i prosečnoj brzini. Inače je famova laboratorija i tada bila sertifikovana za analize koje su izvodili. Tadašnji rukovodilac/šef/šefica te laboratorije, fiziko-hemičar, mislim da je sada direktor famovih postrojenja (u Valvoline-u), inače ima isto ime i prezime kao i poznata teniserka - Ana Ivanović. Nisam imao neposredne kontakte sa tom šeficom, o rezultatima analiza.

U vezi toga koliko se mora biti stručan - verovatno je odgovor što stručniji. To podrazumeva da je potrebno znati gornje/donje tj. kritične granice parametara. Ako date krv na analizu, osim rezultata dobijete i referentne vrednosti, i donekle možda nešto možete pretpostaviti, a ako uložite puno truda i čitate medicinsku literaturu možda ćete to na nešto višem nivou moći da tumačite. Sa manje znanja možda se neko dovede i u zabludu.
Za komplikovanije analize, tipa npr. FTIR spektroskopije mora se biti dobro (akademski) obrazovan.

U određenim/mnogim slučajevima sasvim je dovoljna najosnovnija analiza ulja, npr. da se odredi TBN i viskozitet. Ta dva parametra mogu biti dovoljna da kažu koliko se sa nekim uljem može još preći, ili to da nije više za upotrebu. Verujem da osnovna analiza ne košta više od koju hiljadu dinara, a detaljnije možda do oko stotinak evra, možda i manje.

Pomenute analize su urađene u vreme kada je dr Steva Dimitrijević (tada još uvek nije bio doktorirao), šire poznat kao Stalker, bio poprilično aktivan na svom blogu i par foruma. http://motornaulja.blogspot.com/
Kasnije je bio angažovan od strane Total Srbija pa je za njihov sajt napisao par vrlo korisnih tekstova.

Na CBC forumu ima nick expendable, pa se dole mogu videti njegove opservacije u vezi pomenutih analiza iz mog motora. Na žalost tynipic je izgubio skenove analiza a i moje slike merača, pa možda nekada to i potražim na računarima.

https://cbc.rs/forum/teh-dokumentacija- ... oru/page39

Huh, tek sada vidim da se teralo do 15,000 km :oops:

Izgleda da sam bio napravio i lapsus u svojoj poruci na cbc-u, pa sam napisao Dole su analize ulja iz mog motora na 8000 km - trebalo bi da stoji Gore su analize (dakle u u citatu Steva govori o analizi na 8000 km, a nakon skena koji je izgubljen govori o analizi nakon 15000 km)

Koga interesuje, moglo bi da mu cela ta tema bude vrlo informativna, obaška Stalkerov blog.

DesertRose
Postovi: 54
Pridružio se: 28 Jun 2023, 11:18
Garaža: Audi A3

Re: Motorna ulja

Post od DesertRose » 22 Avg 2023, 07:50

Cao, meni nesto nije jasno. :D
Audi A3 2007 1.9 TDI dizel ima DPF majstor mi je sipao na servisu Castrol W5-30, imala sam situaciju sa curenjem ulja ( ispostavilo se da je gumica dzeka dizne, za sad je sanirano ), ali sam morala da dodam taj 1L koji je iscurio i na pumpi uzmem W5-40 jer na njemu pise DPF, pa tek posle videh u servisnoj knjizici da je W5-30.

I ako je je problem saniran ja bih jednu flasu u gepek za svaki slucaj. Ako moze da mi se pomogne da shvatim ovo :kezo:

Kako sad W5-30 ako na W5-40 pise DPF?

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8085
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Motorna ulja

Post od OMP » 22 Avg 2023, 08:21

DS9 je napisao:
22 Avg 2023, 01:41


U određenim/mnogim slučajevima sasvim je dovoljna najosnovnija analiza ulja, npr. da se odredi TBN i viskozitet. Ta dva parametra mogu biti dovoljna da kažu koliko se sa nekim uljem može još preći, ili to da nije više za upotrebu.
Mislim da je to i najbitnije i dovoljno za vecinu nas neukih po tom pitanju, time u stvari vidis da li neko ulje vredi na tim vecim km ili ne, dzabe ako je ono na 5 ili 8k izgubilo sva svojstva, bar do 10 da tera, kad vecina nas menja, pa je dobro

Korisnikov avatar
MarjanKG
Postovi: 224
Pridružio se: 02 Avg 2022, 15:45

Re: Motorna ulja

Post od MarjanKG » 22 Avg 2023, 08:33

Najbolji test za ulja, po meni je gradska vožnja. Kreni stani, uključena klima, faktički motor je tu baš pod opterećenjem. Da ne računam brdske seoske puteve, gde je treća pojam.

Послато са M2101K6G помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 859
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 22 Avg 2023, 16:49

DesertRose je napisao:
22 Avg 2023, 07:50
Kako sad W5-30 ako na W5-40 pise DPF?
Objasniću to, ali mislim da bi bilo zgodnije da bude u onoj temi o paljenu žute lampice za nivo ulja jer se radi o t(v)om konkretnom VW vozilu/motoru. Trenutno sam zauzet, pa ću o tome pisati noćas. Osim ako u međuvremenu ne umrem, ili me ne speči posao i/ili porodica.

Sve najbolje.

DesertRose
Postovi: 54
Pridružio se: 28 Jun 2023, 11:18
Garaža: Audi A3

Re: Motorna ulja

Post od DesertRose » 22 Avg 2023, 19:21

Hahah vazi, hvala ti slobodno odgovori u toj temi onda, ako zavisi od slucaja do slucaja. Ja sam mislila da je to univerzalno :nemampojma:

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 859
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 22 Avg 2023, 22:57

Dosta toga jeste univerzalno - međutim, različiti dizel motori raznih proizvođača bez obzira što svi oni imaju DPF, nije im svima propisano isto ulje za DPF jer se ulja za DPF u nekim osobinama međusobno razlikuju, iako ih karakteriše jedna ista osobina tj. da imaju takav sastav (tzv mid/low SAPS) kojj kao rezultat (pri radu motora) daje manji ostatak materija koji mogu zapušiti DPF.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 46033
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Motorna ulja

Post od Geza » 27 Avg 2023, 07:05

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Odgovori