Ratna tehnika

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
superboss
Reactions:
Postovi: 3770
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Ratna tehnika

Post od superboss »

Do 400km. Tečno gorivo :kuku: . Mogu da nose nuklearnu bojevu glavu. Sumnjam da je ovo u upotrebi. JNA ih je izbacivala jer su bili "nezgodni" za rukovanje
What i do for the livin'? I live for the livin'.
Korisnikov avatar
BAJKER
Reactions:
Postovi: 6086
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Ratna tehnika

Post od BAJKER »

Suprotstaviti se sa Mig-om 25 bi bila slicna situacija kao kada su nasi leteli sa 29 kama protiv sila zla, tesko da su im avioni i ispravni.
S-200 sistem je vise stacionarnog tipa, jako velika i teska raketa koja se tesko transportuje, evo kako je to nekada bilo u jednoj PVO bazi Warsavskog pakta http://www.ausairpower.net/APA-S-200VE-Vega-Sites.html
Slika
Korisnikov avatar
kvcali
Reactions:
Postovi: 3007
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:02
Garaža: Omega B2 2.0
Lokacija: Kraljevo
Kontakt:

Re: Ratna tehnika

Post od kvcali »

Analiza potencijala sirijske armije 1. deo



Slika

Vodeći se jučerašnjom izjavom Walid-a Moallem-a sirijskog ministra vanjskih poslova u kojoj je rekao da će Sirija sve iznenaditi u slučaju vrlo eventualne vojne agresije na tu zemlju, odlučio sam proučiti koje su opcije na stolu sirijskom vojnom vrhu.

Moguće opcije djelovanja sirijske protuzračne obrane
Prvo trebamo razmotriti koje snage stoje nasuprot sirijske vojske u ovom vrlo mogućem vojnom napadu zapadnih saveznika. Razmotrit ćemo takozvani prvi val koji bi obuhvatio samo napad uz pomoć vrlo preciznih raketa velikog dometa tipa tomahawk,a nikako ne bi uključivao napad uz pomoć vojnog zrakoplovstva,jer bi zbog vjerojatno vrlo jake protuzračne obrane sirijske vojske mogao prouzročiti obaranje određenog broja zapadnih aviona i gubitak pilota što nikako ne bi išlo u prilog ovim napadima koji će se ionako odvijati bez podrške zapadne javnosti.Napad vojnog zrakoplovstva je ostavljen za drugi val, dok ne dođe do neutralizacije sirijske protuzračne obrane.

Trenutno stanje sirijske protuzračne obrane je veoma upitno ili je to samo dio taktike da se pokaže kako izgleda problematično,a vidjeti ćemo i zašto.Sjetimo se samo neometanog bombardiranja vojnih instalacija od strane izraelskog ratnog zrakoplovstva u proteklim mjesecima. IAF(Israel aiforce) nije imao gubitaka u tim napadima,a sirijska strana koliko je poznatno nije uopće djelovala po izraelskim avionima. Prvi val krstarećim projektilima do kojeg će vjerojatno doći u narednim danima ima za jedan od zadataka provjeriti trenutno stanje sirijske protuzračne obrane.Sirijskom vojnom vrhu su na raspolaganju dvije opcije. Maksimalno žestok odgovor po nadolazećim tomahawk raketama ili apsolutno mirovanje protuzračne obrane.

Prva opcija bi uključivala obaranje velikog broja nadolazećih tomahawk raketa koje u ovisnosti od varijante i nisu teške mete za suvremene aparate PVO(protuzračne obrane)koje posjeduje Sirija jer se kreću podzvučnim brzinama.Jedino najnovije varijante tomahawk-a tipa block IV imaju smanjenu radarsku vidljivost i teže su za otkrivanje zemaljskim radarskim sistemima.

Obaranjem velikog broja zapadnih raketa sirijska PVO bi pokazala da je još uvijek veoma žilav protivnik,za određeni vremenski rok bi odgodila drugi val bombardiranja,smanjila bi moguću štetu po vojne instalacije koji bi mogle prouzročiti oborene krstareće rakete ,ali bi isto tako odala svoje položaje i taktiku.

U drugom valu napada koji sigurno slijedi,samo je pitanje vremenskog okvira, uz pomoć zapadnih aviona uništavanje ovakve razotkrivene sirijske PVO bi bilo znatno lakše. Jedan od primjera ovakvog djelovanja je i napad savezničke koalicije na iračku PVO za vrijeme Pustinjske oluje 1991. godine.Tada je iračka PVO odgovorila svim sredstvima po zapadnoj koaliciji i vrlo brzo je bila razotkrivena i uništena.

Iako ne možemo u potpunosti povući paralelu sa sirijskom vojskom jer je iračka PVO bila potpuno centralizirano komandirana iz jednog punkta, a i obučenost pripadnika sirijske vojske za razliku od Sadamove je na znatno većoj razini,trebali bi ovaj događaj imati na umu. Drugi zanimljiv događaj seže u vrijeme Yom Kippur rata 1973. godine između Sirije i Izraela kada su Izraelci potaknuti gubitkom velikog broja pilota i aviona djelovanjem sirijskih zemlja-zrak sustava čvrsto odlučili krenuti u razvoj bespilotnih letjelica i promjene taktike upotrabe svojih zračnih snaga.

U sljedećem velikom vojnom sukobu- Libanonskom ratu 1982. godine, Izraelci su upotrijebili svoje bespilotne letjelice u prvom valu koji je poslužio kao mamac na kog je sirijska PVO ispucala velik broj raketa i otkrila svoje položaje,odmah za prvim valom Izrael je uputio i drugi val. Drugi val su bili borbeni avioni koji su potpuno uništili sirijsku protuzračnu obranu, tijekom rata uništeno je svih 28 SAM(surface-to-air-missile) sirijskih lansera.Ova dva događaja svakako se moraju imati na umu ukoliko sirijska vojna komanda odluči djelovati prvom opcijom.

Druga opcija uključuje pomalo čudnu,krajnje neočekivanu,ali možda i dobitnu taktiku, potpuno mirovanje sirijske PVO. Što bi se izgubilo,a što dobilo ovom taktikom? Došlo bi do uništenja svih ciljeva koji bi bili gađani s tomahawk raketama. Ti ciljevi podrazumijevaju prije svega komandna mjesta,stacionarne radarske stanice,nepokretne dijelove protuzračne obrane,aerodrome,vojna skladišta i druge ciljeve sličnih obilježja. To bi bio značajan gubitak. Ovaj gubitak bi se isto tako desio i s prvom opcijom, ali uz znatno veći broj upotrijebljenih tomahawk raketa i uz veći vremenski rok.

Prva opcija bi uključivala povećan moral sirijske vojske zbog obaranja određenog broja tomahawk-a,a druga opcija bi bilo demoraliziranje sirijske vojske. Prva opcija bi uključivala održavanje na životu i upotrebu sirijskog vojnog zrakoplovstva koji bi pomagali trupe na terenu još neko vrijeme,ali samo neko vrijeme kada bi i aerodromi bili izbačeni iz stroja zbog premoći u broju krstarećih raketa koje bi bile ispaljene. Prva opcija bi podrazumijevala otkrivanje i uništenje ne samo stacionarnih već i mobilnih sistema PVO koje su od krucijalne važnosti za opstanak sirijske mogućnosti da se obrani od napadača iz zraka.

Druga opcija podrazumijeva uništavanje stacionarnih PVO sistema,ali i preživljavanje i pregrupiranje ogromnog dijela mobilnih PVO sustava. Druga opcija bi dala krajnje lažnu sliku o stanju sirijske PVO i zapadna koalicija bi vjerojatno prije vremena krenula u punom obimu u napad borbenim avionima na Siriju. Ovo bi dalo mogućnost mobilnim sistemima o čijim tipovima ću raspraviti u drugom dijelu teksta da zadaju veoma jak udarac po avionima NATO-a. Gubitak većeg broja pilota je jedino što može snažno podići pritisak zapadne javnosti na ovu agresiju i okonča je prije vremena. Za gubitak tomahawk raketa iz prve opcije niko neće mariti, ali za gubitak pilota iz druge opcije svakako da će zapadne vođe trpiti strahovit pritisak. Ako je sirijska vojska u stanju preživjeti velika razaranja i užasan pad morala prihvačajući drugu opciju,onda bi ova opcija možda mogla biti i dobitna.

Sabijena u kut Sirija može djelovati i prva

Sad treba razmotriti da li treba djelovati preventivno i udariti prvi i čime ako je to uopće izvodljivo. Mada zvuči krajnje nerealno ni ova opcija nije nemoguća. Treba samo povući još jednu paralelu iz prošlosti ,a to je djelovanje Izraela u Šestodnevnom ratu 1967. godine.Oni su znajući da se priprema veliki napad na Izrael od strane moćnijeg i brojnijeg protivnika pokrenuli preventivni napad prije svega na egipatsko ratno zrakoplovstvo i u prvom danu ga gotovo uništili. Hipotetičkim potapanjem npr. dva američka broda klase Arleigh Burke i pogibijom nekoliko stotina američkih mornara ili bi se rat rasplamsao ili bi bio obustavljen ,uslijed pritiska javnosti.

Rat će se svejedno rasplamsati i SAD se neće smiriti dok potpuno ne uništi Siriju u ovakvom obliku u kojem je poznajemo. Stoga ako bi Sirija i poduzela ovakav očajnički preventivni napad to i ne bi bio glup potez znajući kakva je sudbina čeka. Napad je najbolja obrana.Sada da vidimo da li je takav napad moguće izvesti.

Trenutno stanje zapadnih snaga za prvi udar sastoji se prije svega od američkih udarnih snaga koje sačinjavaju četiri broda klase Arleigh Burke sa imenima USS Ramage (DDG-61), USS Mahan (DDG-72), USS Gravely (DDG-107) i USS Barry (DDG-52). Ova klasa razarača predstavlja apsolutni vrhunac vojne brodogradnje i tehnologije ne računajući najnoviju nadolazeću klasu brodova američke mornarice Zumwalt. Arleigh Burke klasa posjeduje univerzalne vertikalne sisteme MK-41 za ispaljivanje raznih tipova raketa. U zavisnosti od stupnja modernizacije same ove klase broj saćastih ćelija u koje staju rakete se kreće od 90 kod Arleigh Burke Flight. I dok kod novijih Flight II, Flight II A i Flight III broj mjesta za rakete je čak 96.

Unutar ovih kontejnera su prisutni različiti tipovi raketa,prije svega rakete za gadjanje zračnih ciljeva i rakete tipa tomhawk. Brodovi ove klase posjeduju Aegis sisteme protu-raketne obrane za što se koriste rakete SM-3 ,a rakete SM-2 se koriste za gađanje ciljeva u zraku. Pretpostavka je da je polovina mjesta u ovim kontenerima rezervirana za ove tipove raketa, dakle oko 45 mjesta po jednom brodu .Druga polovina je rezervirana za tomahawk rakete ili po američkoj terminologiji Tomahawk Land Attack Missile (TLAM).

U lanserima MK-41 prisutan je i određen broj protu-brodskih raketa harpoon, ali veoma mali broj. Ova četiri američka broda prati i jedna podmornica za sada nepoznate klase. U zavisnosti od klase, američke podmornice mogu nositi u rasponu od oko 12 pa do čak 154 krstareće rakete. Podmornice klase Seawolf,Virginia i Los Angeles prije svega služe za protu-podmorničku borbu,a sekundarna uloga im je napad i krstarećim raketama kojih nose oko 12. Ako je u pitanju konvertirana Ohio klasa koja je konverzijom prenamijenjena da nosi čak 154 tomhawk rakete ,a čija je primarna uloga bila nošenje balističkih projektila Trident sa nuklearnim bojevim glavama, onda se radi o velikoj vatrenoj moći u mogućem prvom napadu.

U ovom tekstu neću analizirati francuske i britanske snage jer one posjeduju jednake ili manje kapacitete od američkih, stoga ako su Sirijci u stanju naštetiti trenutno stacioniranoj američkoj pomorskoj formaciji onda će biti u stanju to isto uraditi kako britanskim tako i francuskim trupama. Zapadni brodovi tijekom prvog vala napada će biti na sigurnoj udaljenosti od Sirijske obale. Domet tomahawk raketa je u zavisnosti od varijante od 1300km do preko 2000km stoga će i brodovi biti stacionirani na toj nekoj srednjoj udaljenosti od oko 1500km od Sirijske obale.

Slika

Slika

Arleigh Burke razarač nosi u prosjeku oko 45 krstarećih projektila tomahawk Konvertirana Ohio klasa imena USS Florida nosi i do 154 tomahawk raketa
Koji rod sirijske vojske bi bio u stanju izvesti preventivni vojni napad na tolikoj udaljenosti od matičnog kopna? To su prije svega mornarica i avijacija.

Preventivni napad mornaričkim snagama:
Američki brodovi klase Arleigh Burke su prije svega namijenjeni protu-raketnoj borbi i ispaljivanju TLAM projektila. Oni nisu namijenjeni za borbu protiv brzih i malih sirijskih plovila. Američka vojska je zato ponovo prenaoružavala svoje velike brodove koji su stacionirani u perzijskom zaljevu sistemima koji se mogu suprostaviti iranskim brzim, malim motornim čamcima. Da vidimo koja plovila posjeduje sirijska mornarica,a koja bi mogla izvršiti ovaj preventivni napad.

Sirijska mornarica ne posjeduje podmornice u svom arsenalu koji bi mogle biti važan faktor odvraćanja svakom protivniku u potencijalnom napadu. Dvije starije sovjetske fregate klase Petya ne igraju nikakvu ulogu i njihovo bi korištenje bilo čisto samoubojstvo. Brzi i mali rakteni brodovi klase Osa II i Tir II bi mogli predstavljati veliku opasnost po kapitalne američke ratne brodove kakvi su Arleigh Burke.
Pretpostavka je da sirijska ratna mornarica u svom arsenalu ima 12 Osa II brzih raketnih brodova od kojih su većina u stanju borbene gotovosti.

Slika

OSA II raketni brodovi u jednoj od sirijskih luka
Ovi raketni čamci posjeduju po četiri rakete tipa P-15 Termit sa dometom rakete od oko 80 kilometara. Koliko su ove rakete opasne pokazuje i djelovanje ove rakete u prošlosti. Prvo potapanje od strane ove rakete bilo je izraelskog razarača Eliat 1967. godine koga je potopila egipatska mornarica sa udaljenosti od 31km. Ova raketa je upotrijebljena i u indijsko-pakistanskom ratu 1971. godine kada je potopila veći broj pakistanskih brodova. Da li ovi čamci u jednom grupnom napadu na grupu američkih brodova imaju šanse? Imaju, ali ekstremno malu šansu jer su ove rakete poprilično zastarjele, profil leta im je veoma visok od 100 do 300 metara iznad površine mora i predstavljaju prilično laku metu za Aegis odbrambeni sistem Arleigh Burke razarača.

Druga opcija je upotreba znatno modernijih i manjih brodova ili raketnih čamaca tipa Tir II.Ovi brodovi su izvorno iranske proizvodnje,mada neki govore da su izvorno napravljeni u Sjevernoj Koreji, ali su po licenci pravljeni u Siriji i to šest komada. Svih šest su operativni i spremni za djelovanje. Prednost ovih plovila je smanjena radarska vidljivost,velika brzina,ali također imaju i ograničen krug djelovanja. Opremljeni su s po dvije kineske protu-brodske rakete c-802.Ove rakete su superiorne u poređenju s Termit raketama koje nose Osa-II. Imaju ekstremno nizak profil leta u prilazu brodu samo 3 do 5 metara, sa dometom od oko 120km pa čak i dosta više u zavisnosti od verzije rakete. Ako išta u sirijskoj mornarici danas ima šanse potopiti ili pogoditi američke brodove onda je to Tir II.

Slika
Tir II ispaljuje raketu c-802

Koliko je opasna raketa c-802 svjedoči i pogađanje izraelskog broda za vrijeme Drugog libanonskog rata 2006 ovom raketom od strane Hezbollaha.

Slika
Izraelski brod pogođen raketom c-802 2006. godine

Preventivni napad avijacijom:

Drugi rod sirijske vojske koji može izvršiti preventivni napad je avijacija. Trenutno stanje u ovom rodu vojske je najblaže rečeno nepoznato. Nakon dugih borbi s pobunjenicima na terenu ovaj rod vojske je pretrpio određene gubitke kako u pogledu tehnike tako i u pogledu infrastrukture, aerodroma, skladišta i drugih objekata,mada je najvjerojatnije glavnina snaga ostala netaknuta i spremna suprostaviti se potencijalnom neprijatelju. Djelovanje sirijskog zrakoplovstva po američkoj mornarici je moguće samo prije američkog napada ili odmah nakon što napad počne,dok je još na životu aerodromska infrastrukura. Najmoderniji sirijski avion još uvijek nije dostavljen sirijskom ratnom zrakoplovstvu mig-29 m/m2 i to 24 komada, stoga će se, odluči li izvršiti ovaj napad, Sirija morati osloniti na one avione koje trenutno ima i koji imaju sposobnost nošenja protu-brodskih raketa koje su u arsenalu sirijskog ratnog zrakoplovstva.

Najlakše je pregled mogućnosti napraviti pogledom na protu-brodske rakete koje posjeduje Sirija. Prva od raketa je Kh-29, iako ova raketa nije prvenstveno namijenjena djelovanju protiv morskih površinskih ciljeva može biti upotrijebljena i za taj posao. Domet ove rakete je do dvadesetak kilometara u najnovijim verzijama što je ekstremno malo i svaki napad ovim oružjem na američki brod klase Arleigh Burke je vjerovatno čisto samoubojstvo pilota. Stoga možemo reći da napad ovom raketom treba odbaciti. Druga,a ujedno i posljednja raketa koja ulazi u krug za upotrebu je raketa kh-31A.

Sirija je primila isporuku od 87 ovih raketa iz Rusije 2010-te godine zajedno sa 15 komada su-24MK moderniziranim bombarderima koji nose ove rakete. Kh-31A protu-brodska verzija ove rakete ima domet do 50 kilometara i kreće se brzinom do čak 3.5 maha u završnoj putanji leta. Ako bi se avioni su-24MK u niskom profilu leta na samo par metara iznad površine mora uspjeli približiti na 50tak kilometara od američkih brodova i ispaliti raketu Kh-31A pogodak ovih raketa po ciljevima bi bio gotovo siguran. Da to i nije nemoguće svjedoči događaj od 9. listopada 2000. godine kada je ruski su-24 neprimjećen preletio američki nosač aviona US Kitty Hawk. Ako itko i išta može nanijeti preventivni udar američkoj mornarici ,a u arsenalu je sirijskog ratnog zrakoplovstva to je avion promjenljive geometrije krila su-24MK i raketa KH-31A.

Slika

Slika

Vojni zrakoplov Su-24Raketa Kh-31A
Oružje se pravi i kupuje, ma kako ovo zvučalo, da bi se upotrijebilo,ako neće sad, pobrojano oružje preventivnog udara sirijske vojske neće nikad ni djelovati.
Koliko su protu-brodske rakete ispaljene s aviona ubojite svjedoči i snimak potapanja engleskog broda HMS Sheffield u Falkland-skom ratu od strane argentinske avijacije uz pomoć rakete Exocet :

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... UZu8bvxJs4

U drugom dijelu teksta biće predstavljeni sirijski kapaciteti protu-zračne obrane i sistemi raketne zaštite obale od strane mornaričkih snaga neprijatelja.
Aljoša Dimitrijević

advance.hr
Slika

GS, GS/E, GSE, GTE, GSI, OPC # Irmscher, Mantzel, Steinmetz, Zender, Lexmaul, Mattig, Rieger, Kissling

http://www.opelteamserbia.com/forum
Korisnikov avatar
superboss
Reactions:
Postovi: 3770
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Ratna tehnika

Post od superboss »

Citajuci ovaj tekst, ja mogu da zakljucim samo jedno: mogucnost da se Sirijska vojska odupre zescem napadu je pod velikim znakom pitanja. Kamikaza napade necu da racunam.



Ne bih voleo da budu saterani u cosak, i naprave neku glupost. Ne bi me nista cudilo, s obzirom da su "drugari" sa Severnom Korejom.

ЕЛЕМ:

"....демократия начнется после артподготовки..."
What i do for the livin'? I live for the livin'.
Korisnikov avatar
BAJKER
Reactions:
Postovi: 6086
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Ratna tehnika

Post od BAJKER »

Sirija spremila flotu 13 kamikaza za slučaj napada SAD :mrgreen:

Sirijsko ratno vazduhoplovstvo koristiće kamikaza pilote u slučaju napada SAD i saveznika na Damask, piše londonski "Gardijan".
Reporteri "Gardijana" su razgovarali sa oficirom u protivraketnoj bati u predgrađu Damaska, koji je rekao da je u pripravnosti odred "kamikaza mučenika" od 13 pilota.
- Ako ne budemo mogli da rušimo njihove avione artiljerijom, imamo vojne pilote koji su spremni da napadnu strane letelice našim letelicama i raznesu ih u vazduhu. Imamo više od 8.000 samoubica-mučenika u sirijskoj vojsci, spremnih da se žrtvuju u bilo kom momentu radi zaustavljanja Amerikanaca i Britanaca. I ja sam spreman da se raznesem o američki nosač aviona da bih sprečio napad na Siriju i njen narod - rekao je taj oficir, a prenosi "Gardijan".

SAD i saveznici već nekoliko dana razmatraju vojnu akciju protiv Damaska. Ranije ove nedelje, NATO nije uspeo da postigne konsensuz o sirijskoj operaciji, ali je Andres Fog Rasmusen, generalni sekretar Alijanse otvoreno okrivio Damask za upotrebu hemijskog oružja.
Slika
Heineken
Reactions:
Postovi: 6434
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:34
Garaža: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm-2 150, Opel Corsa D 1,4 FL
Lokacija: Šid, Srbija

Re: Ratna tehnika

Post od Heineken »

Korisnikov avatar
kvcali
Reactions:
Postovi: 3007
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:02
Garaža: Omega B2 2.0
Lokacija: Kraljevo
Kontakt:

Re: Ratna tehnika

Post od kvcali »

Zašto je Sirija od Kine pre tri meseca kupila dva miliona jeftinih mikrotalasnih peći?



Ogromna isporuka sasvim običnih aparata koje poseduje skoro svako domaćinstvo obavljena je Siriji iz Kine.
Reč je o običnim mikrotalasnim pećima, naravno, koje Kinezi proizvode masovno i daleko su jeftinije od poznatih markiranih aparata svetskih proizvođača.
Ova vest ne bi bila ništa neobično, niti bi bila zanimljiva, da nije reč o više od dva miliona komada i da je sve to plaćeno sa računa ministarstva odbrane Sirije?!
Još veća zagonetka, jel tako?
Očigledno da generali koji su uz Bašara el Asada su pažljivo analizirali skoriju prošlost i američke zločine širom sveta. Naravno, između ostalog i bombardovanje Srbije i Crne Gore pre 14 godina.
Ondašnja Vojska Jugoslavije je pored toga što je pravila lažne makete na koje je NATO pakt potrošio stotine tona bombi, koristila upravo ove male kućne aparate.
U čemu je "fora"?
Prosta i smešna stvar, ali jako efikasna.
Naravno, van naseljenog mesta su postavljane te mikrotalasne peći. Strujom se napajaju ili iz onih malih ručno prenosnih generatora ili ako ima elektro mreže u blizini kablom kojim se do njih dovede struja.
Otvore se vratanca, a onda se zaglavi dugmence, prekidač na obodu gde ulaze vratanca. Jer, kao što znate, čim se vratanca otvore mikrotalasna peć prestane raditi. E da bi radila, može se i običnom čačkalicom zaglaviti ono dugmence na obodu gde se vratanca zatvaraju.Onda se mikrotalasna uključi, ali i maskira šatorskim krilom, ili jednostavno se preko nje stavi granje.


Kakav je efekat?
Pa ovi sa neba vide u tome zračenje radara (peć se okrene na gore) i naravno to je za njih cilj koji treba uništiti.
Prema nekim nezvaničnim procenama, tokom bombardovanja SRJ 1999. godine, NATO pakt je Jugoslaviji "ubio" preko 12 hiljada mikrotalasnih peći. Naravno, oni su imali utisak da uništavaju cele divizije vojske i korpuse PVO.
Eto, zašto je Sirija pre tri meseca kupila čak dva miliona komada jeftinih mikrotalasnih peći iz Kine.
Slika

GS, GS/E, GSE, GTE, GSI, OPC # Irmscher, Mantzel, Steinmetz, Zender, Lexmaul, Mattig, Rieger, Kissling

http://www.opelteamserbia.com/forum
Korisnikov avatar
maxer
Reactions:
Postovi: 6672
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:36
Garaža: Ford Focus II Mk2 1.6 16V
Lokacija: Zaječar

Re: Ratna tehnika

Post od maxer »

A odakle ti taj podatak ?
Korisnikov avatar
kvcali
Reactions:
Postovi: 3007
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:02
Garaža: Omega B2 2.0
Lokacija: Kraljevo
Kontakt:

Re: Ratna tehnika

Post od kvcali »

negde sam naleteo, a preneo AP neki dokument na arapskom u kojem se nesto navodi da i talibani rade nesto slicno sa onim naoruzanim bespilotnim letelicama... ?

kakva fotka :trljamoci:


Slika
Slika

GS, GS/E, GSE, GTE, GSI, OPC # Irmscher, Mantzel, Steinmetz, Zender, Lexmaul, Mattig, Rieger, Kissling

http://www.opelteamserbia.com/forum
Korisnikov avatar
HKS
Reactions:
Postovi: 11164
Pridružio se: 14 Jan 2013, 17:31
Lokacija: Soba

Re: Ratna tehnika

Post od HKS »

Sad kad se te kineske mikrovalne pocnu kvariti :kezo:
Heineken
Reactions:
Postovi: 6434
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:34
Garaža: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm-2 150, Opel Corsa D 1,4 FL
Lokacija: Šid, Srbija

Re: Ratna tehnika

Post od Heineken »

Evropske zemlje koje zagovaraju bombardovanje Sirije kao i Amerika, šokirane su slanjem 20 ruskih borbenih brodova sa najmodernijim antibrodskim raketama Jakont i tumače to kao akt ruske agresije.

Ruska vlada naredila je premeštanje dvadesetak vojnih brodova u patrolu kraj njihove pomorske baze u Siriji , objavio je Wall Street Journal.

New York Times javlja da je Putin odobrio i slanje unapređenih raketa Jakont, što su Sjedinjene Države i Europa zabeležile kao još jedan agresivni ruski pokušaj da odvrati Zapad i Izrael od intervencije u sirijskom građanskom ratu.

Sirijska državna novinska agencija SANA u četvrtak je javila da je pet ruskih ratnih brodova prošlo Sueski kanal i ušlo u Sredozemlje.

Portparol ruske ratne mornarice rekao je da je to prvi put u nekoliko decenija da ruskia pacifička flota uplovljava u Sredozemlje.

Prema njegovim rečima, ruski ratni brodovi idu prema Kipru. Ruski mininstar obrane potvrdio je da Rusija okuplja posebne pomorske snage na Mediteranu kako bi “zaštitila ruske interese u regiji.”

http://www.vestinet.rs/u-fokusu/zapad-s ... -ka-siriji
Korisnikov avatar
maxer
Reactions:
Postovi: 6672
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:36
Garaža: Ford Focus II Mk2 1.6 16V
Lokacija: Zaječar

Re: Ratna tehnika

Post od maxer »

http://www.vestinet.rs/svet/kameronov-p ... zeli-u-rat

Britanski premijer Dejvid Kameron izgubio je razlikom od samo 13 glasova podršku parlamenta za akciju u Siriji.

Kratak izvod najvažnijeg:
Britanski poslanici sinoć su odbacili predlog vlade premijera Dejvida Kamerona o mogućoj vojnoj akciji protiv režima sirijskog predsednika Bašara al-Asada zbog navoda sirijske opozicije da je zvanični Damask upotrebio hemijsko oružje u napadu prošle sedmice.

Time je praktično odbačeno svako britansko učešće u bilo kakvom napadu koje bi predvodile SAD protiv Asadovog režima, ukoliko navode o upotrebi hemijskog oružja potvrde inspektori UN za naoružanje, koji na terenu sprovode istragu.

Pre nego što je objavljen rezultat glasanja, u parlamentu se vodila žestoka rasprava; jedan od ministara uporno je vikao: „Sramota!“ onima koji su glasali protiv Kamerona, rekavši da na taj način pomažu Asadu.

Čuli su se i uzvici „ostavka, ostavka“, iz redova opozicije, pre nego što je Kameron, vidno drhteći, objavio da će poštovati volju parlamenta.

(Tanjug)


Generalni sekretar NATO: Počinjen je zločin, ali nećemo napasti Siriju!

http://www.vestinet.rs/aktuelno/general ... sti-siriju

Generalni sekretar NATO Anders Fog Rasmusen izjavio je da navodna upotreba hemijskog oružja u Siriji zahteva odgovor međunarodne zajednice, ali da NATO neće učestvovati, javio je AFP.
Korisnikov avatar
kvcali
Reactions:
Postovi: 3007
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:02
Garaža: Omega B2 2.0
Lokacija: Kraljevo
Kontakt:

Re: Ratna tehnika

Post od kvcali »

rusi broje 20 brodova u mediteranu, ne verujem da su tu da bi lovili ribu, englezi otpali, nemci takodje, cisto radi napomene, putin je juce razgovarao sa merkelovkom i ona odjednom promenila retoriku (mozda joj reko da nece biti grejanja zimus :kezo: )

ameri se do pre dva dana kurcili do neba te ovo te ono, sad pominji ogranicen napad iskljucivo krstarecim raketama i to par dana, nesto se mnogo promenila situacija za 48 sati samo, da nisu mozda nanjusili s-300 pa se avijacija ne pominje vise ni u kom obliku,

egipat je zatvorio suec za "saveznicke" i usa ratne brodove,

veliki deo ruske flote je blizu obala sirije, mozda su spremni da docekaju talas krstarecih raketa, pratimo situaciju....

edit: sutski kanal je ovoren za ruske brodove !
Slika

GS, GS/E, GSE, GTE, GSI, OPC # Irmscher, Mantzel, Steinmetz, Zender, Lexmaul, Mattig, Rieger, Kissling

http://www.opelteamserbia.com/forum
Korisnikov avatar
maxer
Reactions:
Postovi: 6672
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:36
Garaža: Ford Focus II Mk2 1.6 16V
Lokacija: Zaječar

Re: Ratna tehnika

Post od maxer »

Novine kažu da su Amerima jedino Francuzi spremni da vojno pomognu protiv (onako jake) Sirije :kezo:

Komedija :pop:
Korisnikov avatar
BAJKER
Reactions:
Postovi: 6086
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Ratna tehnika

Post od BAJKER »

Eh da smo mi imali Putina za predsednika Rusije 1999 godine, prica bi bila sasvim drugacija ;)

No da cujemo Ratoslava L. :)

Напад на Сирију тест за руско оружје

Ако војни удар Запада на Сирију буде радикалан, те Башар ел Асад одлучи да одговори нападом на циљеве на Кипру, у Израелу и у Турској, то би био проблем за цео Блиски исток.

Од нашег специјалног извештача

Москва – Русија је послала ракетну крстарицу „Москва” и још један брод пут обала Сирије због евентуалне евакуације свог особља из сиријске луке Тартус. Француска шаље најновију противавионску ракетну фрегату „Шевалије Пол” такође у то подручје, амерички нуклеарни носач авиона „Нимиц” остаје у Индијском океану, а нуклеарни носач „Хари Труман” у Арабијском мору.

Четири америчка ратна брода са крстарећим пројектилима су у водама Средоземља, Британци довлаче ратну авијацију у своје базе на Кипру, а председник Сирије Башар ел Асад у обраћању својим генералима каже: „Сирија ће победити.”

Дакле, све је спремно за још један блискоисточни рат. Ко је употребио прастари бојни отров сарин и зашто је употребио баш тај отров када је могао да користи много модерније бојне отрове, који не остављају ама баш никакве трагове, то сада и више није важно. Запад је одлучио да удари по Асадовој Сирији, УН су ту неми посматрач, а Русија је у врло деликатној позицији.

Москва има уговор о помоћи Сирији, који, истина, не предвиђа да Русија по потреби улази у рат због Сирије, али уколико САД и савезници „истамбурају” сиријску армију у неколико дана без већих губитака на својој страни, то ће, свакако, бити дипломатски, политички и војни шамар за Русију. Наиме, Русија је опремала и модернизовала сиријску војску током протеклих година, па сада остаје да видимо резултат.

У Москви се војни званичници засад чувају било каквих процена о могућностима Асадових снага да се супротставе ракетно-ваздушним ударима САД, Велике Британије и Француске. Уместо њих, јављају се неки пензионисани совјетски генерали са прилично великим очекивањима да би сиријска војска могла да пружи врло снажан отпор снагама нападача.

То је стара совјетска школа гледања на проблем, а чињеница је да су израелски борбени авиони у прошлости улазили у ваздушни простор Сирије и изводили акције када год су хтели. Како ће се сиријска армија бранити зависи, пре свега, од масовности и трајања удара западних снага. То хоће ли се ићи на симболичан удар на Сирију у трајању до два-три дана или ће то бити радикалан напад на све политичке и војне циљеве у Сирији да би се омогућило опозицији да преузме власт, јесте опет последица политичке одлуке Вашингтона.

Уколико дође до ограниченог ваздушног удара, тек да се Запад мало „опере” пред својом јавношћу због досадашње пасивности, Асад би могао и да остане уздржан у свом војном одговору, али би цех платила наоружана опозиција на коју би се сручила сва одмазда Асадових снага. Дакле, ако дође до „програмираног” и договореног напада Запада на Сирију у тачно одређеном времену трајања и са тачно одређеним интензитетом, а није немогуће да су се о томе већ договорили Москва и Вашингтон, сви из ове ситуације могу да изађу релативно неповређени: Барак Обама би показао чврстину, Асад би остао на власти, Владимир Путин би сачувао образ, а јавност Запада би видела да је нешто урађено, а да се при том рат није проширио на друге земље.

Телефонски разговор Путина с иранским председником Хасаном Роханијем, током ког су наводно оба председника нагласила да су против употребе хемијског оружја, али и против војног удара на Сирију, указује на то да Москва можда признаје да је употребе хемијског оружја ипак било. Са чије стране, то је друга прича.

Проблем је ако удар на Сирију буде радикалан и ако Асад одлучи да одговори нападом на циљеве на Кипру, у Израелу и у Турској. У првих неколико сати рата, САД и Велика Британија могу да на Сирију пошаљу до 200 крстарећих ракета „томахавк” и укупно до 350 борбених авиона, рачунајући на два америчка носача авиона, америчке ваздушне базе на острву Дијего Гарсија, у Саудијској Арабији, Кувајту, Јордану и на британску базу на Кипру. Ту су и две базе НАТО-а у Турској.

Чиме и како се тој западној сили може одупрети сиријска војска? Пре свега, маневром и маскирањем. Сиријска армија је већ напустила позиције око аеродрома у Дамаску и све стационарне објекте. Снаге ПВО Сирије броје укупно 60.000 припадника, што није мало, али је питање стање морала тих људи после две године грађанског рата и њихова обученост.

Сирија располаже са 25 ракетних бригада противваздушне одбране, од чега је 11 бригада са ракетама С-65 „волга” и С-125 „печора 2М”, односно модернизована „нева”. Ту је и 11 самоходних бригада са пројектилима „квадрат”, односно модернизованим ракетама „куб” и са новим пројектилима „бук М-23”. За све те системе у складиштима и на борбеним позицијама постоји око 800 ракета.

Три су бригаде са ракетама кратког домета „оса-акм”, постоје и два дивизиона са по две батерије система С-200В3. У јединицама војске Сирије је и око 4000 ракета кратког домета „стрела 2М”, као и 36, могуће и 50 система противваздушне одбране „панцир” с укупно 700 ракета само за тај систем.

Неки извори овде у Москви тврде да је Русија испоручила Сирији два дивизиона система са ПВО ракетама С-300ПМУ-2, али службене потврде за то нема. Дакле, Сирија има ПВО искључиво совјетске и руске производње, али није познато како је модернизован систем „куб” у „квадрат”, нити у чему је све модификација система „печора 2М”. Ипак, било је довољно времена да Руси обуче сиријске посаде на свим тим системима.

С обзиром на све то, ово ће бити тест руског оружја. Сирија, заправо, има само два модерна ПВО система: „бук” и „панцир”. Та два система могла би да буду проблем за нападаче, посебно „панцир”, наравно, и С-300ПМУ-2 ако је уопште у Сирији. Са ракетама „стрела 2М” Сиријци могу да обарају само крстареће ракете.

Чиме Сирија може офанзивно да узврати? Ако ратни бродови западних нападача приђу обалама Сирије испод 300 километара, могу бити циљ за сиријске, то јест руске противбродске ракете „јахонт” из система „бастион”. Наравно, неће ни прилазити. Сиријски „мигови 29” у верзији коју има Дамаск јесу застарели, но Руси кажу да су зато сиријски авиони „су-24МК” модернизовани и да са ракетама Х-31 могу да гађају британске базе на Кипру.

Дамаск може да употреби и своје ракете „скад Б” које гађају мете и даље од 350 километара, чиме су британске базе на Кипру у домету. Не знамо ни шта је све од ракетног оружја у протеклом периоду Техеран испоручио Дамаску. Ни шта ће урадити либански терористички Хезболах са својим ракетама. Хоће ли Сирија одговорити нападом на циљеве у Израелу? Зависи колико је жестоко нападну.

Politika,Мирослав Лазански
објављено: 30.08.2013.
Slika
Odgovori