Da odmorim malo oči pošto već satima buljim u ekran sortirajući slike. Evo ukratko moje viđenje sajma.
Motopassion sam prošao, ali ne i detaljnije zagledao iz dva razloga. Prvo, niti se razumem niti me nešto interesuje, a drugo bio sam već kratak sa vremenom.
Oldtajmeri po meni jako lepo izloženi. Obično su negde u ćošku poslednje hale gde samo najuporniji stignu, sa sad su maltene na početku i puno ljudi zastaje, zagleda. Bilo ih je dosta i ima baš dobrih primeraka, vrednih pažnje.
Opremu i prateću industriju sam samo prošao, najviše jer nije bilo vremena, a i nisam naišao na nešto što bi mi privuklo pažnju.
E sad od štandova sa automobilima, idem nekim redom kako mi šta padne na pamet, možda nešto i preskočim.
Seat, odmah na ulazu, ništa što već nismo videli. Atrakcija štanda Leon FR, viđen u NS prošle godine. Štand bledunjav, simaptične hostese.
Volkswagen, glavna zvezda GTI. Slavi se 40 godina Golfa, ali osim bilborda ništa na to ne ukazuje. Ostalo već viđeno. Takođe štand bez nekog šarma.
Škoda, premijera u vidu Rapida Spaceback. Redizajnirani Yeti i Superb (viđen u NS prošle godine). Izložena Octavia Combi VRS. Štand bolji od susednih iz iste grupacije, hostese raspoložene.
SsangYong, Rexton i Korando, već viđeno. Bez posebnog komentara.
Toyota bez premijera. Nažalost nismo videli novi Aygo. U neku ruku zvezda štanda je Auris HSD. Sjajna vest iz Toyote je da je japanska vlada odobrila donaciju Srbiji u vrednosti od 5 miliona dolara za subvenciju prodaje hibridnih vozila. To će svakako omogućiti pre svega Toyoti, a i ostalim proizvođačima koji imaju hibridna vozila u ponudi, da poboljšaju prodaju. Štand prosečan, hostese ne baš raspoložene.
Renault, ništa novo. Čak nismo videli ni Megane RS koji je bio redovan posetilac sajmova. Štand poluprazan, svega dve, tri hostese.
Dacia, bez posebnog komentara. Prazno, bledo.
Sa ovim završavamo gornji krug i silazimo u donji deo hale.
Audi, daleko bolje o već navedenih. S6 S Line, pored A4 i TTS Coupe. Tu su i drugi modeli, mislim samo da su nedostajali najveći, Q5 i Q7, ali možda ih nisam primetio. Štand lepo izgleda, hostese malo nezainteresovane.
Honda!

Моžda ne najlepše, ali najzabavnije hostese, definitivno. Obučene kao hostese sa super moćima, uz osmeh i ljubaznost, ostavljaju odličan utisak. CRV i Civic u Blac Edition izdanju, plus redovna izdanja i ne baš zvezda štanda jer je malo u prikrajku, ali konačno imamo priliku da vidimo Civic Tourer. Sve u svemu, vrlo dobra ocena za Hondu.
Suzuki, ne baš premijerno, ali prvi put u BG predstavljen SX4 S-Cross, u dve boje i paketa opreme. Pored toga dva Swifta i dva ili tri SX4. Štand bez puno interesovanja, najviše se zagleda S-Cross. Hostese prijatne.
Peugeot, premijera novog 308. Pored njega tu je i 208 GTI, ali i još dosta modela iz ponude. Štand jedan do boljih. Na plakatima Đoković kao promoter. Hostese vrlo simpatične i prijatne.
Nissan, premijera Qashqai-ja. Akcenat na SUV/Crossover segment, a u pozadini je izložen Note. Jedan od manjih štandova, ali vredan pažnje. Hostese raspoložene.
Mercedes Benz, dve premijere, nova C klasa i GLA. Ako sam dobro razumeo, premijera je tek sutra u Nemačkoj, a danas evo u Srbiji. Barem po nečemu da smo bolji do nemaca.

U svakom slučaju, iako nisu zakupili celu halu i smestili su najznačajnije iz svoje ponude na relativno mali prostor, ima šta da se vidi. Dva potpuno nova modela, koji su pritom bili otključani da je svako mogao da uđe i pogleda. Ljubazne hostese i verovatno najlepše na sajmu, ako gledamo po štandovima.
Mitsubishi, izloženo svega 4 modela. I oni sve nade polažu u SUV/Crossover segment. Štand gotovo prazan, hostese ne baš zainteresovane.
Subaru, iako nije baš posećen štand, može da se vidi BRZ što je i najatraktivniji model na štandu.
BMW, vrlo atraktivan štand. Serija 4 u coupe i cabrio izdanju, serija 1 i 3, X5... kao i dva Minija, od toga jedan Cooper S. Hostese atraktivne i ljubazne.
Hyundai , sve već viđeno. Na istom mestu gde i prošlih godina, ista ponuda. Bez posebnog komentara.
Sa ovim završavamo halu 1 i prelazimo u halu 4.
Grand Motors je zazuzeo skoro polovinu hale 4, ali je i izložio više brendova koje zastupa. Kod Forda ništa novo, osim što se ne sećam da smo ranije imali priliku da vidimo Galaxy, Turneo i Transit, pa to malo osvežava štand iako su ih postavili skroz pozadi. Izložen je i Ford Ranger, koji nismo videli do sada.
Pored je Land/Range Rover sa nekoliko modela, sve već viđeno.
Po prvi put vidimo Jaguar. Izložena tri modela, posebno atraktivan F-Type. Jaguari zaključani, hostesa nije bilo u tom delu.
Slična priča sa Infiniti i Volvo modelima, nigde nikoga na štandu. Uglavnom, sve već viđeno na ranijim manifestacijama.
Fiat / Lancia štand isto bez noviteta. Atraktivni žuti 500L Trekking u centru zbivanja, ali štand ništa specijalno.
Jeep mislim da ima dva modela, kao i Alfa Romeo. Onako, malo tužno stoje, izdvojeni.
Mazda bez posebne atrakcije, ali sa novom Mazdom 3 u hb i sedan verziji, plus ostali modeli iz game. Prijatne hostese, solidan štand.
Opel bez posebne atrakcije, Adam u središtu štanda, ali je akcenat na Merivi koja beleži dobre rezultate prodaje. Opel je saopštio da je za Srbiju odobrena garancija od 4 godine, kao i pomoć na putu takođe 4 godine. Ako se dobro sećam, bez ograničenja kilomteraže, ali proveriću da ne slažem. U svakom slučaju, odlična vest za buduće kupce Opela. Štand jedan do boljih, puno modela izloženo, hostese ljubazne.
KIA, malo manji štand pa je gužva, ali ima šta da se vidi. Atrakcija je Ceed GT, a tu su i drugi modeli iz ponude. Štand među lepšima, hostese simpatične.
Jedna od najvećih atrakcija je štand AMSS odakle je i slika koju sam postavio. To treba videti.
Svakako, ima još interesatnih stvari. Tu je NAVAK poligon, kao i DDOR/SAT štand na kojem će najbrži i najspretniji posetilac kao nagradu dobiti Ford Fiestu, a igra nije laka, videćete video.
Ikarbus/Mercedes autobus nisam video, to planiram sutra.
Sve u svemu, ako vam je bilo teško i dugačko da sve ovo pročitate onda zamislite koliko treba vremena da se sve obiđe, a tu nije sve ni napisano. Ima šta da se vidi svakako. Meni nije baš toliko interesatno jer sam neke modele video ranije, ali ko nije bio u NS ili Nišu na sajmu, ovde će videti neke modele premijerno.
Da li sam ja propustio (dešava se) ili ih nema, ali nismo videli Citroen, a ni Chevrolet što je i logično jer se povlače iz Evrope.