Ratna tehnika
-
- Postovi: 6434
- Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:34
- Garaža: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm-2 150, Opel Corsa D 1,4 FL
- Lokacija: Šid, Srbija
Re: Ratna tehnika
Ne da lici nego jesu, sad da li je snimak iz Rusije ili je ipak Sirija...znace se veoma brzo
- starac vujadin
- Postovi: 11444
- Pridružio se: 13 Jan 2012, 20:58
- Lokacija: Beograd
Re: Ratna tehnika
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...



- methane.master
- Postovi: 21561
- Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
- Garaža: Clio III ph2 1,2 16V
- methane.master
- Postovi: 21561
- Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
- Garaža: Clio III ph2 1,2 16V
Re: Ratna tehnika
Slični su bili i kod nas, protivpodmornički ili tako nešto...
Sent using Tapatalk
Sent using Tapatalk
Širim haos!
Re: Ratna tehnika
Ka-25 ili 28, trenutno ispred muzeja.

https://www.youtube.com/watch?feature=p ... wD8Ryng7tg
https://www.youtube.com/watch?feature=p ... IOc3yYmn5A

https://www.youtube.com/watch?feature=p ... wD8Ryng7tg
https://www.youtube.com/watch?feature=p ... IOc3yYmn5A
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...



- methane.master
- Postovi: 21561
- Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
- Garaža: Clio III ph2 1,2 16V
Re: Ratna tehnika
- kvcali
- Postovi: 3007
- Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:02
- Garaža: Omega B2 2.0
- Lokacija: Kraljevo
- Kontakt:
Re: Ratna tehnika

GS, GS/E, GSE, GTE, GSI, OPC # Irmscher, Mantzel, Steinmetz, Zender, Lexmaul, Mattig, Rieger, Kissling
http://www.opelteamserbia.com/forum
- BAJKER
- Postovi: 6086
- Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
- Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
- Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.
Re: Ratna tehnika
Hrvatska od SAD dobija nove helikoptere – Srbija zaostaje?

U periodu od 9-14. novembra 2015. stručni tim Ministarstva odbrane i Oružanih snaga Hrvatske boravio je u radnoj poseti SAD gde je u američkim bazama Fort Brag i Redstone Arsenal imao zadatak da detaljno tehnički pregleda helikoptere tipa OH-58D ‘’Kiowa Warrior’’ kao i ostalu opremu koju Vlada SAD nudi Hrvatskoj u sklopu donacije vojne opreme i naoružanja.

Sva navedena oprema je proglašena viškom a ova poseta je jedan od poslednjih koraka u procesu donacije helikoptera u kome se sve mora detaljno definisati počevši od samih helikoptera preko njihove opreme i naoružanja, rezervnih delova, logistike, zemaljske opreme za održavanje, dokumentacije, prebacivanja helikoptera i opreme u Hrvatsku.
Takođe pregledana su i tri trenažera za obuku pilota i tehničara – prvi je trenažer za obuku tehničara i pilota na sistemima helikoptera, zatim trenažer za obuku tehničara za sisteme upravljanja, transmisiju i motor i treći trenažer za obuku tehničara za održavanje motora. Tokom posete održani su i pregovori o daljim koracima u ugovaranju obuke pilota i tehničkog sastava kako bi se stvorili uslovi za dugoročnost upotrebe helikoptera u hrvatskim Oružanim snagama.
SAD su saveznicima ponudile veliki broj helikoptera OH-58D čije je povlačenje iz naoružanja počelo ove godine. Hrvatski stručni tim je izabrao 16 helikoptera koji su bili u tzv, WRA (War Replacment Aircraft) programu. Radi se o helikopterima predviđenim za zamenu gubitaka u borbenim operacijama.
Oko 40 ovakvih helikoptera isporučeno je američkoj armiji u periodu od 2012-2014. a 16 odabranih helikoptera proizvedeno je između 2010-2012. i imaju svega od 100 do 600 sati naleta.
Izabrani helikopteri imaju svu standardnu opremu i naoružanje helikoptera po standardima KoV-a SAD, zatim standardnu pasivnu zaštitu posade i vitalnih delova helikoptera kao i mogućnost postavljanja sistema aktivnih protivmera. Što se tiče naoružanja helikopteri će moći da nose mitraljeze, nevođena raketna zrna i vođene rakete. Količina municije i raketa biće dovoljna za kompletnu obuku pilota za sve zadatke za koje je OH-58D namenjen.

Od 16 helikoptera koji su izabrani, njih 14 se još uvek aktivno koristi u američkoj armiji i postoji garancija da će oni biti operativni sve do sredine 2016. godine, samim tim održavani prema propisanim standardima.
To će smanjiti dodatne troškove za Hrvatsku jer se helikopteri neće konzervirati pa samim tim neće biti potrebe za dekonzervacijom, pregledima, ispitnim letovima, vađenjem dozvola o plovidbenosti itd. Sve dogovoreno definisaće se Ugovorom o donaciji a ukoliko se donese pozitivna odluka ugovor bi mogao biti potpisan početkom naredne godine a isporuke helikoptera i opreme bi se u tom slučaju mogle očekivati u drugoj polovini 2016.
OH-58D “Kiowa Warrior“
Helikopter OH-58D ‘’Kiowa Warrior’’ je jednomotorni laki izviđačko-borbeni helikopter sa dva člana posade namenjen za izviđanje bojišta i vatrena dejstva kako po ciljevima na zemlji tako i po niskoletećim i sporim ciljevima u vazduhu. Predstavlja naoružanu verziju izviđačkog helikoptera OH-58D ‘’Kiowa’’ koji je nastao na bazi lakog višenamenskog helikoptera Bell 406 i koji je 21. septembra 1981. pobedio na konkursu Army Helicopter Improvement Program (AHIP).
Prototip OH-58D je poleteo 6. oktobra 1983., ova varjanta je uvedena u naoružanje 1985. a prvih 15 naoružanih primeraka se pojavilo septembra 1987. u operaciji ‘’Prime Chance’’ koja je imala za cilj borbu protiv iranskih brzih čamaca u Persijskom zalivu.
Na bazi ove verzije je za samo 100 dana u pogonima kompanije Bell razvijen OH-58D ‘’Kiowa Warrior’’. Nenaoružana verzija OH-58D proizvodila se do 1989. godine a prethodno je 1988. godine odlučeno da će OH-58 biti upotrebljavan u borbenim dejstvima zajedno sa helikopteriom AH-64 ‘’Apache’’. Maja 1991. odlučeno da se izvrši modifikacija modela OH-58A, C i D na standard ‘’Kiowa Warrior’’. Do tada je napravljeno 202 helikoptera OH-58D ‘’Kiowa’’ a januara 1992. Bell je dobio prvi ugovor za modifikaciju starijih modela u izviđačko-borbenu varijantu.
Bilo je planirano da se 507 helikoptera dovede na ovaj standard ali je to ipak urađeno na 401 primerku. Narednih 25 godina, sa ciljem da helikopter ostane savremen, sprovedeno je nekoliko modifikacija i modernizacija koje su uključivale ugrađivanje nove elektronske opreme, pogonske grupe, transmisije i naoružanja.
Elektronska oprema OH-58D je vrlo savremena a najvažniji senzor helikoptera je svakako sistem MMS (Mast Mounted Sight) koji je smešten u loptasto kućište montirano iznad nosećeg rotora. MMS obuhvata žirostabilisanu platformu na kojoj se nalazi televizijski sistem sa TV kamerom uvećanja 12 puta, zatim tu su još optički sistem, termovizija i laserski daljinomer/obeleživač.
Ovaj sistem omogućuje upotrebu helikoptera u zadacima izviđanja po danu i noći kao i u složenim meteo uslovima. Modernizacija MMS koja je sprovedena krajem 90-tih podrazumevala je dodatne mogućnosti kao što su istovremeno praćenje cilja preko TV kamere i termovizije, praćenje ciljeva sa niskim kontrastom, istovremeno praćenje 6 ciljeva, indikator pokretne mete, prepoznavanje ciljeva, ponovni automatski zahvat cilja koji je prethodno izgubljen usled različitih ometanja itd.
Od ostale opreme tu je sistem za navigaciju koji obuhvata inercijalni sistem LR-80, dopler sistem AN/ASN-157, žiroskop AN/ASN-43, sistem za komunikaciju koji se sastoji od dva radija AN/ARC-201, jednog radio-uređaja AN/ARC-164 Have Quick, jednog AN/ARC-186, uređaja za retransmisiju podataka, digitalne komunikacije.
Opremu za zaštitu helikoptera čini sistem svoj tuđ AN/APX-100, infracrveni ometač AN/ALQ-144, signalizatori radarskog ozračenja AN/APR-39A i AN/APR-44(V)3, sistem za detekciju laserskog ozračenja AN/AVR-2. Video rekorder može da snima do 2 sata sa kopilotovog višenamenskog pokazivača a helikopter ima i datalink za prenos slike sa osmatračkih uređaja u realnom vremenu.
Naoružanje se kači na dva bočna nosača a moguće su razne kombinacije. Mođe poneti do dva kontejnera sa mitraljezom M3P ili M296 kalibra 12,7 mm, zatim do 4 protivoklopne rakete AGM-114K/M/N ‘’Hellfire II’’ sa poluaktivnim laserskim vođenjem dometa 8 km, probojnosti do 1200-1500 mm homogenog čeličnog oklopa ili do 4 infracrveno samonavođene rakete vazduh-vazduh ATAS (Air to Air Stinger), do dva sedmocevna lansera LAU-68 nevođenih raketnih zrna Hydra-70 kalibra 70 mm.
Da li Hrvatska zaista dobija nove helikoptere?
Decembra 2013. odlučeno je da se započne sa povlačenjem helikoptera OH-58 iz naoružanja a jula ove godine izvršen je poslednji let u nekoj operativnoj jedinici. Odustalo se od daljih modifikacija i modernizacija kao i od najsavremenije varijante OH-58F. Definisano je da će OH-58 u zadacima izviđanja i borbenih dejstava biti zamenjen bespilotnim letelicama kao i borbenim helikopterima AH-64 ‘’Apache’’.
Proces povlačenja helikoptera iz upotrebe trajaće verovatno i narednih godina a SAD su jula 2015. objavile da na raspolaganju imaju 307 OH-58D koji bi se mogli ponuditi na prodaju ili kao donacija. Novembra 2014. hrvatsko MO uputilo je pismo o namerama za nabavku 16 OH-58D koji bi bili ustupljeni kao donacija a Hrvatska bi platila samo troškove obuke, logistike i njihovog transporta. Ceo posao mogao bi, zajedno sa uvoznim taksama da košta ne više od 14-15 miliona dolara.
Prema poslednjim informacijama Hrvatska je izabrala potpuno nove helikoptere koji su proizvedeni u periodu 2010-2012. godine. Dakle nije reč o remontovanim već sasvim novim helikopterima izraženim u programu ‘’new metal cabins’’ sa troškovima istim ili manjim od onih koji su potrebni za konverziju helikoptera OH-58A/D u ‘’Kiowa Warrior’’.
Cena ovih helikoptera je iznosila oko 5 miliona dolara (samo helikopter) a napravljeno je 20 helikoptera od kojih je Hrvatska izabrala 16. Ovakvu pogodnost Hrvatska je imala jer se prva javila za donaciju a prema nekim procenama ti helikopteri će moći da služe još bar 20 godina.
Postoje infomacije da bi se deo naoružanja tj. protivoklopne rakete dobile tek 2018. godine. Na kraju treba dodati da Hrvatska danas poseduje 8 helikoptera Bell 206B-3 “Jet Ranger“ koji se koriste i kao helikopteri za obuku – iz kojih OH-58 i vodi poreklo.
Srbija
Pored naoružanih transportnih helikoptera Mi-8T Vojska Srbije poseduje i lake borbene helikoptere GAMA (Gazela-Maljutka). Većina njih se nalazi u sastavu 714. protivoklopne helikopterske eskadrile, 98. vazduhoplovne brigade na aerodromu Lađevci a danas je to jedina takva jedinica u sastavu RV i PVO. Nemenjena je pre svega za protivoklopnu borbu ali i uništavanje drugih tačkastih ciljeva na zemlji. Takođe može dejstvovati i po helikopterima u vazduhu kao i po niskoletećim i sporoletećim avionima.

GAMA predstavlja jugoslovensku modifikaciju francuskih helikoptera Gazela. U upotrebi su dve verzije ovog helikoptera, prva je HN-42M (helikopter-naoružani, modifikacija helikoptera SA-341H) sa motorom ’’Astazou IIIB’’ snage 440 kW i žirostabilisanim nišanom APX-334-02, a druga je HN-45M (modifikovani SA-342L) sa jačim motorom “Astazou XIVM“ snage 631 kW i žirostabilisanim nišanom APX-334-25. Srbija poseduje oko 22 HN-42M i 9 HN-45M ali je u nedostatku Gazela opšte namene nekoliko helikoptera dovedeno na standard HO-42 i HO-45.
Oba verzije mogu biti naoružane sa 4 protivoklopne žično vođene rakete 9M14M ili P “Maljutka“ dometa do 3 km probojnosti 400 mm homogenog čeličnog oklopa kao i sa dve infracrveno samonavođene rakete vazduh-vazduh 9M32M Strela-2M/A. Pored naoružanih helikoptera tu su i helikopteri GAMA koji su sa remonta stigli u varijanti helikoptera za opštu namenu HO-42 i HO-45 koji mogu služiti za obuku, trenažu, za izviđanje i vezu.
Helikopteri Gazela proglašeni su kao perspektivni, mogli bi ostati u inventaru VS narednih 10-15 godina ali im je potrebna modernizacija pre svega elektronske opreme a borbenoj varijanti i naoružanja. Takođe je potrebno unaprediti remont i održavanje što bi se uz dobijanje dodatnih licenci obezbedilo kroz najavljenu saradnju sa kompanijom Airbus.
http://tangosix.rs/

U periodu od 9-14. novembra 2015. stručni tim Ministarstva odbrane i Oružanih snaga Hrvatske boravio je u radnoj poseti SAD gde je u američkim bazama Fort Brag i Redstone Arsenal imao zadatak da detaljno tehnički pregleda helikoptere tipa OH-58D ‘’Kiowa Warrior’’ kao i ostalu opremu koju Vlada SAD nudi Hrvatskoj u sklopu donacije vojne opreme i naoružanja.

Sva navedena oprema je proglašena viškom a ova poseta je jedan od poslednjih koraka u procesu donacije helikoptera u kome se sve mora detaljno definisati počevši od samih helikoptera preko njihove opreme i naoružanja, rezervnih delova, logistike, zemaljske opreme za održavanje, dokumentacije, prebacivanja helikoptera i opreme u Hrvatsku.
Takođe pregledana su i tri trenažera za obuku pilota i tehničara – prvi je trenažer za obuku tehničara i pilota na sistemima helikoptera, zatim trenažer za obuku tehničara za sisteme upravljanja, transmisiju i motor i treći trenažer za obuku tehničara za održavanje motora. Tokom posete održani su i pregovori o daljim koracima u ugovaranju obuke pilota i tehničkog sastava kako bi se stvorili uslovi za dugoročnost upotrebe helikoptera u hrvatskim Oružanim snagama.
SAD su saveznicima ponudile veliki broj helikoptera OH-58D čije je povlačenje iz naoružanja počelo ove godine. Hrvatski stručni tim je izabrao 16 helikoptera koji su bili u tzv, WRA (War Replacment Aircraft) programu. Radi se o helikopterima predviđenim za zamenu gubitaka u borbenim operacijama.
Oko 40 ovakvih helikoptera isporučeno je američkoj armiji u periodu od 2012-2014. a 16 odabranih helikoptera proizvedeno je između 2010-2012. i imaju svega od 100 do 600 sati naleta.
Izabrani helikopteri imaju svu standardnu opremu i naoružanje helikoptera po standardima KoV-a SAD, zatim standardnu pasivnu zaštitu posade i vitalnih delova helikoptera kao i mogućnost postavljanja sistema aktivnih protivmera. Što se tiče naoružanja helikopteri će moći da nose mitraljeze, nevođena raketna zrna i vođene rakete. Količina municije i raketa biće dovoljna za kompletnu obuku pilota za sve zadatke za koje je OH-58D namenjen.

Od 16 helikoptera koji su izabrani, njih 14 se još uvek aktivno koristi u američkoj armiji i postoji garancija da će oni biti operativni sve do sredine 2016. godine, samim tim održavani prema propisanim standardima.
To će smanjiti dodatne troškove za Hrvatsku jer se helikopteri neće konzervirati pa samim tim neće biti potrebe za dekonzervacijom, pregledima, ispitnim letovima, vađenjem dozvola o plovidbenosti itd. Sve dogovoreno definisaće se Ugovorom o donaciji a ukoliko se donese pozitivna odluka ugovor bi mogao biti potpisan početkom naredne godine a isporuke helikoptera i opreme bi se u tom slučaju mogle očekivati u drugoj polovini 2016.
OH-58D “Kiowa Warrior“
Helikopter OH-58D ‘’Kiowa Warrior’’ je jednomotorni laki izviđačko-borbeni helikopter sa dva člana posade namenjen za izviđanje bojišta i vatrena dejstva kako po ciljevima na zemlji tako i po niskoletećim i sporim ciljevima u vazduhu. Predstavlja naoružanu verziju izviđačkog helikoptera OH-58D ‘’Kiowa’’ koji je nastao na bazi lakog višenamenskog helikoptera Bell 406 i koji je 21. septembra 1981. pobedio na konkursu Army Helicopter Improvement Program (AHIP).
Prototip OH-58D je poleteo 6. oktobra 1983., ova varjanta je uvedena u naoružanje 1985. a prvih 15 naoružanih primeraka se pojavilo septembra 1987. u operaciji ‘’Prime Chance’’ koja je imala za cilj borbu protiv iranskih brzih čamaca u Persijskom zalivu.
Na bazi ove verzije je za samo 100 dana u pogonima kompanije Bell razvijen OH-58D ‘’Kiowa Warrior’’. Nenaoružana verzija OH-58D proizvodila se do 1989. godine a prethodno je 1988. godine odlučeno da će OH-58 biti upotrebljavan u borbenim dejstvima zajedno sa helikopteriom AH-64 ‘’Apache’’. Maja 1991. odlučeno da se izvrši modifikacija modela OH-58A, C i D na standard ‘’Kiowa Warrior’’. Do tada je napravljeno 202 helikoptera OH-58D ‘’Kiowa’’ a januara 1992. Bell je dobio prvi ugovor za modifikaciju starijih modela u izviđačko-borbenu varijantu.
Bilo je planirano da se 507 helikoptera dovede na ovaj standard ali je to ipak urađeno na 401 primerku. Narednih 25 godina, sa ciljem da helikopter ostane savremen, sprovedeno je nekoliko modifikacija i modernizacija koje su uključivale ugrađivanje nove elektronske opreme, pogonske grupe, transmisije i naoružanja.
Elektronska oprema OH-58D je vrlo savremena a najvažniji senzor helikoptera je svakako sistem MMS (Mast Mounted Sight) koji je smešten u loptasto kućište montirano iznad nosećeg rotora. MMS obuhvata žirostabilisanu platformu na kojoj se nalazi televizijski sistem sa TV kamerom uvećanja 12 puta, zatim tu su još optički sistem, termovizija i laserski daljinomer/obeleživač.
Ovaj sistem omogućuje upotrebu helikoptera u zadacima izviđanja po danu i noći kao i u složenim meteo uslovima. Modernizacija MMS koja je sprovedena krajem 90-tih podrazumevala je dodatne mogućnosti kao što su istovremeno praćenje cilja preko TV kamere i termovizije, praćenje ciljeva sa niskim kontrastom, istovremeno praćenje 6 ciljeva, indikator pokretne mete, prepoznavanje ciljeva, ponovni automatski zahvat cilja koji je prethodno izgubljen usled različitih ometanja itd.
Od ostale opreme tu je sistem za navigaciju koji obuhvata inercijalni sistem LR-80, dopler sistem AN/ASN-157, žiroskop AN/ASN-43, sistem za komunikaciju koji se sastoji od dva radija AN/ARC-201, jednog radio-uređaja AN/ARC-164 Have Quick, jednog AN/ARC-186, uređaja za retransmisiju podataka, digitalne komunikacije.
Opremu za zaštitu helikoptera čini sistem svoj tuđ AN/APX-100, infracrveni ometač AN/ALQ-144, signalizatori radarskog ozračenja AN/APR-39A i AN/APR-44(V)3, sistem za detekciju laserskog ozračenja AN/AVR-2. Video rekorder može da snima do 2 sata sa kopilotovog višenamenskog pokazivača a helikopter ima i datalink za prenos slike sa osmatračkih uređaja u realnom vremenu.
Naoružanje se kači na dva bočna nosača a moguće su razne kombinacije. Mođe poneti do dva kontejnera sa mitraljezom M3P ili M296 kalibra 12,7 mm, zatim do 4 protivoklopne rakete AGM-114K/M/N ‘’Hellfire II’’ sa poluaktivnim laserskim vođenjem dometa 8 km, probojnosti do 1200-1500 mm homogenog čeličnog oklopa ili do 4 infracrveno samonavođene rakete vazduh-vazduh ATAS (Air to Air Stinger), do dva sedmocevna lansera LAU-68 nevođenih raketnih zrna Hydra-70 kalibra 70 mm.
Da li Hrvatska zaista dobija nove helikoptere?
Decembra 2013. odlučeno je da se započne sa povlačenjem helikoptera OH-58 iz naoružanja a jula ove godine izvršen je poslednji let u nekoj operativnoj jedinici. Odustalo se od daljih modifikacija i modernizacija kao i od najsavremenije varijante OH-58F. Definisano je da će OH-58 u zadacima izviđanja i borbenih dejstava biti zamenjen bespilotnim letelicama kao i borbenim helikopterima AH-64 ‘’Apache’’.
Proces povlačenja helikoptera iz upotrebe trajaće verovatno i narednih godina a SAD su jula 2015. objavile da na raspolaganju imaju 307 OH-58D koji bi se mogli ponuditi na prodaju ili kao donacija. Novembra 2014. hrvatsko MO uputilo je pismo o namerama za nabavku 16 OH-58D koji bi bili ustupljeni kao donacija a Hrvatska bi platila samo troškove obuke, logistike i njihovog transporta. Ceo posao mogao bi, zajedno sa uvoznim taksama da košta ne više od 14-15 miliona dolara.
Prema poslednjim informacijama Hrvatska je izabrala potpuno nove helikoptere koji su proizvedeni u periodu 2010-2012. godine. Dakle nije reč o remontovanim već sasvim novim helikopterima izraženim u programu ‘’new metal cabins’’ sa troškovima istim ili manjim od onih koji su potrebni za konverziju helikoptera OH-58A/D u ‘’Kiowa Warrior’’.
Cena ovih helikoptera je iznosila oko 5 miliona dolara (samo helikopter) a napravljeno je 20 helikoptera od kojih je Hrvatska izabrala 16. Ovakvu pogodnost Hrvatska je imala jer se prva javila za donaciju a prema nekim procenama ti helikopteri će moći da služe još bar 20 godina.
Postoje infomacije da bi se deo naoružanja tj. protivoklopne rakete dobile tek 2018. godine. Na kraju treba dodati da Hrvatska danas poseduje 8 helikoptera Bell 206B-3 “Jet Ranger“ koji se koriste i kao helikopteri za obuku – iz kojih OH-58 i vodi poreklo.
Srbija
Pored naoružanih transportnih helikoptera Mi-8T Vojska Srbije poseduje i lake borbene helikoptere GAMA (Gazela-Maljutka). Većina njih se nalazi u sastavu 714. protivoklopne helikopterske eskadrile, 98. vazduhoplovne brigade na aerodromu Lađevci a danas je to jedina takva jedinica u sastavu RV i PVO. Nemenjena je pre svega za protivoklopnu borbu ali i uništavanje drugih tačkastih ciljeva na zemlji. Takođe može dejstvovati i po helikopterima u vazduhu kao i po niskoletećim i sporoletećim avionima.

GAMA predstavlja jugoslovensku modifikaciju francuskih helikoptera Gazela. U upotrebi su dve verzije ovog helikoptera, prva je HN-42M (helikopter-naoružani, modifikacija helikoptera SA-341H) sa motorom ’’Astazou IIIB’’ snage 440 kW i žirostabilisanim nišanom APX-334-02, a druga je HN-45M (modifikovani SA-342L) sa jačim motorom “Astazou XIVM“ snage 631 kW i žirostabilisanim nišanom APX-334-25. Srbija poseduje oko 22 HN-42M i 9 HN-45M ali je u nedostatku Gazela opšte namene nekoliko helikoptera dovedeno na standard HO-42 i HO-45.
Oba verzije mogu biti naoružane sa 4 protivoklopne žično vođene rakete 9M14M ili P “Maljutka“ dometa do 3 km probojnosti 400 mm homogenog čeličnog oklopa kao i sa dve infracrveno samonavođene rakete vazduh-vazduh 9M32M Strela-2M/A. Pored naoružanih helikoptera tu su i helikopteri GAMA koji su sa remonta stigli u varijanti helikoptera za opštu namenu HO-42 i HO-45 koji mogu služiti za obuku, trenažu, za izviđanje i vezu.
Helikopteri Gazela proglašeni su kao perspektivni, mogli bi ostati u inventaru VS narednih 10-15 godina ali im je potrebna modernizacija pre svega elektronske opreme a borbenoj varijanti i naoružanja. Takođe je potrebno unaprediti remont i održavanje što bi se uz dobijanje dodatnih licenci obezbedilo kroz najavljenu saradnju sa kompanijom Airbus.
http://tangosix.rs/
