Definitivno te poslove jako cesto rade dosljaci jer Nemaca nema dovoljno i ne upisuju mnogo te skole. Ali opet nisu to neke mega zarade bas, mehanicar ima oko 1500-1600 recimo u okolini Rosenheima. Ako se privatno radi druga je prica. Malo do srednje placen posao i solo zivot i jako tesko se mogu priustiti stvari zbog kojih covek ide u inostranstvo. Mora se jako paziti na troskove u tom slucaju. Tako da treba dobro izracunati sta se kome isplati.ikac2000 napisao: 23 Dec 2018, 13:40 Nakon malo vremena ovde, pocinjem da razumem zbog cega dosta ljudi ne zeli da ide na fakultet, vec ide na zanat.
Velika je potraznja za elektricarima, vodoinstalaterima, medicinskim osobljem, garantuje stalnu dostupnost poslova, drugim recima sigurnu i bezbriznu buducnost, sto za neke univerzitetske pozicije nije bas tako.
Gomilu Nemaca sa kojima smo poceli da kontaktiramo iz komsiluka, mislio sam da su na visokim ili specificnim pozicijama, jer svi voze relativno dobre aute, stalno putuju, lepo se oblace. Paradigma sredine u kojoj sam odrastao. Medjutim, jedna je frizerka, druga opticarka, ostali slicno. Sredina i materijalna bezbriznost u kojoj su odrasli daje im dozu sirine koja nije toliko rasprostranjena u slicnoj generalnoj populaciji kod nas.
To je ono u cemu uredjen sistem pomaze, ukoliko pratis sistem, zivis sasvim pristojno i sa nizim pozicijama, ne moras da budes "investitor", menadzer u multinacionalkama i sl. Stabilan prihod, bukvalno siguran posao do penzije, dobar auto...Plus im je drustvo takvo da vecina nema X6 kompleks i veoma su racionalni.
I nakon 1.5 god jos uvek se nisam prilagodio da mogu da kazem da dobro razumem sredinu.
Ali definitivno balkanska snalazljivost dosta pomaze, jer imamo out-of-the box pristup resavanju problema, sto poslovnih, sto oko troskova.
Dag, pretpostavljam da su to pare na ruke dnevnice. Ipak i to treba uzeti u obzir, ma koliko dobro zvucala cifra.