Ni u Svajcarskoj ne mozes sam kako ti dune da prikljucujes privatne generatore na javnu mrezu. O tome se radi.
Postoje pravila struke ko, kako, s kojom opremom moze da se prikljuci na distributivnu mrezu.
Prikljucivanje bojlera i prikljucivanje invertera nije niti moze biti isto, mreze generatora su sinhronizovane i svaki sledeci generator koji se prikljucuje mora takodje da se sinhronizuje na celokupni sistem. Pustanje genertora u mrezu je posebna zezancija i ne tako jednostavna procedura.
Kao da se zaboravlja da se radi o NAIZMENICNOM TROFAZNOM sistemu, nije to kao bicikla i dinamo- kupis panel, okacis na krov i pustis u mrezu neku nedefinisanu struju onako proizvoljnog napona, frekvencije i faze kako ti dune.
Ovakvi minijaturni paneli koji su ovi montirali idu obavezno uz akubaterije koje peglaju, pa tek onda u inverter.
I oni samu kazu da kosta i da nisu hteli da ih plate da se uradi kako treba vec su isli nekom svojom precicom. I onda se bune sto to tako ne moze...i jos se hvale sto su sve pogresno uradili. Naravno svi drugi su krivi za ono sto su oni uradili.
U tome je osnovni problem a birokratija je ovde sporedna smetnja iako vrlo vazan deo za resavanje.
OIE uopste nije jeftiina prica, to je za bogate a i tada je disutabilno.
Fijasko sa vetro generatorima u Danskoj, povlacenje u Nemackoj subvencija za solarne panele, fijasko sa nemackom produkcijom foto panela... stete se mere u milijardama evra iako su to daleko organizovanije i bogatije zemlje od Srbije da bi se dozvolilo eksperimentisanje sa javnom mrezom.
Nije uopste naivna prica sa generisanjem struje iz OIE i nije lako napraviti dobar stabilan sistem kojim se moze kontrolisano upravljati. Brojilo nije bitno za stabilnost generatora i potrosaca, tj potreban balans sistema.
Sasvim druga prica je sopstveni autarhicni sistem za lokalnu upotrebu, bez ikakvog dodira sa javnom mrezom. Kao sto su ovi iz klipa na kraju i napravili, a tako je trebalo od pocetka uraditi kada se nema para za normalan proizvodni sistem.
A fora da sa ova 2 panela oni napajaju direktno preko invertera sporet (to je obicno 6kW minimalno)
Oni su na tezi nacin savladali prvi razred u radu s OIE, bez kalkulacije uludo bacene pare za minimalni korisni efekat.
Isto ako elektro i solarni paneli za toplu vodu se NIKADA ne postavljaju bez akumulatora (solarnog bojlera). Opet, ima tehnickih razloga zasto jew tako, kao i koliko Watt-i (litara) se proracunom odredi potreban kapacitet akumulacije.