srdjanyo napisao: 12 Jan 2020, 15:33
Koliko nas je ikada culo njegovo ime?
Svako ko je došao do 2. godine ETF-a (bilo kog smera) je ne samo čuo za Turinga, već je u okviru odgovarajućeg kursa matematike učio o Turngovoj mašini, jednom jednostavnom ali moćnom matematičkom modelu računara. I danas je osnovna podela da li je računar opšte namene (može rešavati proizvoljan problem - nije bitno kojom brzinom), ili specijalne (npr. samo razbija šifre), to da li je Turing-kompletan, tj. da li se može matematički dokazati da je ekvivalentan sa Turingovom mašinom.
I ostali čija je srednja / viša škola / fakultet, matematičkog ili računarskog usmerenja moraju sigurno znati za Turingovu mašinu.
Ko je učio o veštačkoj inteligenciji, on je ponovo "sreo" Turinga, kao začetnika ove oblasti. Reč je o ozbiljnom matematičaru, koji je formalno postulirao i dokazivao probleme kojima se bavio, a najfacinantnije je da se problemima računara, izračunljivosti, kompleksnosti algoritama, kriptografije i veštačke inteligencije bavio još od 1930-ih godina, kada veći deo čovečanstva nije mogao ni da sanja o tim stvarima.
Ne znam da li ima veze direktno sa Turingom, ali i danas je slabo poznato da je glasovna radio komunikacija preko Atlantika između Ruzvelta i Čerčila, tokom 2. svetskog rata bila
digitalna i
kriptovana. Nemci nisu imali predstavu o čemu je reč, mislili su da je to što čuju "neka vrsta brze telegrafije".

Ne znam da li imate predstavu koliko je to bilo ispred tadašnjeg vremena. Skoro 50 godina...