Motorna ulja

Iskustva sa gorivima i uljima
Odgovori
Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 862
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 14 Avg 2021, 19:47

Dexos2 mu osim norme dođe i licenca koju GM prodaje proizvođačima maziva (uz ostale dexos tj. gm norme). Ako neki želi tako sertifikovano ulje onda će uzeti ono sa GM-ove liste

https://www.gmdexos.com/brands/dexos2/index.html

Inače, Dexos2 je norma koja nije previše zahtevna, i to možemo videti npr. iz Lubrizolovog (svetski renomiran proizvođač aditiva za motorna ulja) navoda...

https://360.lubrizol.com/Specifications/GM/GM-dexos2

što suštinski znači da npr. mnoga ulja koncipirana po normi ACEA C3 a koja zadovoljavaju i neku drugu proizvođačku normu mogu zadovoljiti te dexos2 zahteve, iako nemaju licencu GM-ovih zvaničnika.

Na primer, takva su ulja koja zadovoljavaju normu VW 504/507 (kao i 505.00/505.01) ili MB 229.52, s tim što veći proizvođači maziva za ovakva ulja imaju pomenuta zvanična odobrenja.

Što se izbora tiče, ja bih naravno uzeo Nisotec (u slučaju potrebe 5W-40 gradacije uzeo bih FAM Fenix Premium 5W-40, koga sam inače prošle nedelje nabavio od distributera famovih maziva iz Umke) jer preferiram da znam ko je proizveo mazivo.

Ako nećeš da razmišljaš šta i kako - uzmi bilo koje ulje sa gornje Dexos2 liste. Mislim da je na našem tržištu najpovoljnije Total Ineo MDC 5W-30 (ne računajući ono što se prodaje pod GM uljem). Možda bi jeftinije prošao sa Total Ineo MC3, koje nema zvanićnu licencu od GM-a, ali mu Total navodi da zadovoljava te zahteve.

Total je, kao i ostali veliki proizvođači - moćan da slično koncipirana ulja nudi pod različitim imenima, koja nose različita odobrenja. Ako uporedimo pomenuta totalova ulja, videćemo da oba imaju zvanično odobrenje po normi MB 229.52 i da su im fiz. hemijske karakteristike vrlo bliske.

MDC 5W-30 http://www.lubs-products-database.total ... 101_EN.pdf

MC3 5W-30http://www.lubs-products-database.total.com/ga ... 011_EN.pdf

U slučaju da uzimaš GM brendirano ulje mislim da je zgodno biti sasvim siguran u originalnost. Par ljudi koji su mi u razgovoru rekli da koriste GM ulje, rekoše da nemaju primedbi i da su zadovoljni.

Btw, kao što se može videti iz lubrizolovog komentara, ulja po Dexos2 su na bazi HC tj. III bazne grupe, odnosno za današnje kriterijume ništa posebno specijalno.

***
nikaragva je napisao:
14 Avg 2021, 14:53
Šta mislite da li se mogu osloniti da su GM ulja za Opel original? :)
Na našem tržištu?
I ja bih voleo to da saznam, na primer od nekog uvoznika tih ulja ili na primer od zastupnika GM-a u Srbiji. Samo što takvi nikako da beknu po forumima. :forumas:

ljubitelj
Postovi: 10666
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od ljubitelj » 14 Avg 2021, 23:43

Pošto GM više ne proizvodi vozila u Evropi, a niti prodaje koliko znam pitanje je da li GM ima zastupnika u Srbiji i čime se on bavi??

Chevrolet je povučen, Daewoo zatvoren, Opel, i Vauxhall prodati i (praktično) zatvoreni (više nisu po GM licencama već PSA) ne mogu da se setim nijednog GM auta koji se prodaje i/ili ima servisiranje kod nas. Možda Suzuki, ali koliko je to baš povezivo sa GM uljima i samim GMom ne bih ulazio.

Ja sam nekada korsitio GM ulje u kantici na preporuku i kada više nisam mogao da ga uzmem na mestu gde sam inače kupovao ulja prešao sam na lako dostupne Lukoil i Gazprom.

Nisotec ili G drive po meni sasvim zadovoljavaju sve potrebe pa ko hoće da bude siguran u poreklo mislim da neće pogrešiti sa njima.

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 862
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 15 Avg 2021, 00:36

Obaška što se G-Energy F Synth C2/C3 nalazi na zvaničnoj Dexos2 listi, tako da je on za ulje po Dexos2 sasvim by the book.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Motorna ulja

Post od nikaragva » 15 Avg 2021, 12:05

Uzeo bih 5w40.

Fam nemam nigde da kupim. On se naručuje brzom poštom?
Koliko može biti litra fam ulja?
Nisotek je ako se ne varam oko 500din litra.

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 862
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 15 Avg 2021, 15:34

Ako nađeš na pumpi Nisotec Autoline 5W-40, onda ti je to najlakše.

U vezi FAM, ja sam prošle nedelje u firmi Magnat Alati, Umka (pored Beograda), kupio nekoliko litara Fam Fenix Premium 5W-40 (datum proizvodnje je iz 2020 godine, na nalepnici između ostalog piše FAM brend of valvoline). Cena je 509 din + PDV (dakle nešto oko 600 din) za litar ulja. Ne znam da li su raspoloženi da šalju brzom poštom (pošto sam otišao na licino mesto preuzmem po ulje).

Ukoliko ne nađeš Nisotec, mislim da bi lako mogao da nađeš Total Ineo MC3 5W-40. Ostale opcije verovatno podrazumevaju naručivanje i čekanje. Eventualno, neka od pumpi (tipa npr. Mol, Lukoil...) bi mogla da nudi svoje ulje u 5W-40 gradaciji koje zadovoljava i ACEA C3, i to bi praktično bio adekvatan izbor.

Sad, ako gledaš da ulje po Dexos2 ili po ACEA C3 u 5W-40 gradaciji nađeš jeftino - mislim da to neće ići lako.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Motorna ulja

Post od nikaragva » 15 Avg 2021, 17:00

Pa nisam mislio za 100din litru.
Ali isto tako da ne bude baš ni preko 500 manje više.
Ako nisotek zadovoljava, taj ću :)

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 862
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Motorna ulja

Post od DS9 » 19 Avg 2021, 21:30

BokiKV je napisao:
18 Avg 2021, 15:46
Prije mjesec dana sam kupio Astru J 1.6 CDTI 100KW. Vrijeme je da se zamjeni ulje. Koje ulje je najpogodnije za ovaj motor i za njegov poznati problem sa lancem? Inače, rođak će mi donijeti ulje iz Njemačke.
nikaragva je napisao:
18 Avg 2021, 16:35
Imaš temu o uljima.
A jedno od zadnjih pitanja je bilo za Opel.
Hvala Nikaragva, upravo tako - nije bilo potrebe da se otvara posebna tema za najpogodnije ulje za astru cdti, pogotovo što smo u poslednjim odgovorima ovde upravo o tome razgovarali.

Ako ipak nije ukapirano o čemu se tu radi, ponovićemo.

Opel-u/Vauxhall-u, koji je do skoro bio brend GM-a, su propisana ulja po negovim odnosno GM normama. U slučaju ove astre radi se o ulju po normi Dexos2.

Sa obzirom da uja po Dexos2 normi mogu biti u 5W-30 i 5W-40 gradaciji - većini je to dilema, a Opel odnosno Vauxhall nije napravio distinkciju koja od te dve varijante je pogodnija. Ovde smo često pominjali da je, generalno uzevši, za motore sa turbinom verovatno zgodnije tanje ulje, a u ovom slučaju bi to bilo ono u 5W-30 gradaciji.

Međutim celu stvar komplikuje to što je za konkretnu varijantu motora, dakle 1.6, opisan problem da lanac može praviti nenormalno glasan zvuk i postoji potreba da se on i njegov španer zameni na kraćoj kilometraži (tipa na 80,000 km) nego uobičajeno.

Imajući sve ovo u vidu, sasvim je teško bilo šta pretpostaviti - u smislu da će sa varijantom 5W-40 lanac trajati duže nego sa 5W-30 i obratno, pa još licitirati o najpogodnijem ulju

Postoji zvanična Dexos2 lista dakle ovo https://www.gmdexos.com/brands/dexos2/index.html i onda se može reći da su sva ta ulja najpogodnija.

Pošto se kaže da će ulje da se nabavlja u Nemačkoj - evo predložiću nešto što bi moglo da se razmatra kao najpogodnije varijante, a koje se inače i nalaze na pomenutoj Dexos2 listi.

Ravenol RUP Racing Ultra Performance 5W-40 https://www.ravenol.de/produktgruppe/ra ... sae-5w-40/
Ravenol REP Racing Extra Performance 5W-30 https://www.ravenol.de/produktgruppe/ra ... sae-5w-30/

Šta od ta dva je zgodnije za konkretni motor, ili da se baca novčić pa šta ispadne, mislim pismo ili glava, ili da se pita neki opelov inženjer - ili da se konsultuje Ralf Šumaher koji je potpisao ova dva gore ravenolova ulja.

Ja bih verovatno prvo izabrao 5W-30icu, pa ako se konstatuje taj nenormalno glasan zvuk lanca, ulje bih promenio npr. za do 8000 km, pa onda 5W-40 varijantu.

***

Pošto je u autu već neko ulje koje treba da se zameni - ukoliko se zna koje je gradacije (npr. 5W-40) i ukoliko se u ovih mesec dana nije konstatovao nenormalan zvuk lanca koji vlasnici tog motora opisuju, onda izabrati ravenolovu varijantu u toj gradaciji.

Sebi lično bih naravno izabrao neku od varijanti ulja koje su blendirane u Srbiji.

BokiKV
Postovi: 37
Pridružio se: 07 Jul 2021, 23:06

Re: Motorna ulja

Post od BokiKV » 21 Avg 2021, 12:43

DS9 je napisao:
19 Avg 2021, 21:30
BokiKV je napisao:
18 Avg 2021, 15:46
Prije mjesec dana sam kupio Astru J 1.6 CDTI 100KW. Vrijeme je da se zamjeni ulje. Koje ulje je najpogodnije za ovaj motor i za njegov poznati problem sa lancem? Inače, rođak će mi donijeti ulje iz Njemačke.
nikaragva je napisao:
18 Avg 2021, 16:35
Imaš temu o uljima.
A jedno od zadnjih pitanja je bilo za Opel.
Hvala Nikaragva, upravo tako - nije bilo potrebe da se otvara posebna tema za najpogodnije ulje za astru cdti, pogotovo što smo u poslednjim odgovorima ovde upravo o tome razgovarali.

Ako ipak nije ukapirano o čemu se tu radi, ponovićemo.

Opel-u/Vauxhall-u, koji je do skoro bio brend GM-a, su propisana ulja po negovim odnosno GM normama. U slučaju ove astre radi se o ulju po normi Dexos2.

Sa obzirom da uja po Dexos2 normi mogu biti u 5W-30 i 5W-40 gradaciji - većini je to dilema, a Opel odnosno Vauxhall nije napravio distinkciju koja od te dve varijante je pogodnija. Ovde smo često pominjali da je, generalno uzevši, za motore sa turbinom verovatno zgodnije tanje ulje, a u ovom slučaju bi to bilo ono u 5W-30 gradaciji.

Međutim celu stvar komplikuje to što je za konkretnu varijantu motora, dakle 1.6, opisan problem da lanac može praviti nenormalno glasan zvuk i postoji potreba da se on i njegov španer zameni na kraćoj kilometraži (tipa na 80,000 km) nego uobičajeno.

Imajući sve ovo u vidu, sasvim je teško bilo šta pretpostaviti - u smislu da će sa varijantom 5W-40 lanac trajati duže nego sa 5W-30 i obratno, pa još licitirati o najpogodnijem ulju

Postoji zvanična Dexos2 lista dakle ovo https://www.gmdexos.com/brands/dexos2/index.html i onda se može reći da su sva ta ulja najpogodnija.

Pošto se kaže da će ulje da se nabavlja u Nemačkoj - evo predložiću nešto što bi moglo da se razmatra kao najpogodnije varijante, a koje se inače i nalaze na pomenutoj Dexos2 listi.

Ravenol RUP Racing Ultra Performance 5W-40 https://www.ravenol.de/produktgruppe/ra ... sae-5w-40/
Ravenol REP Racing Extra Performance 5W-30 https://www.ravenol.de/produktgruppe/ra ... sae-5w-30/

Šta od ta dva je zgodnije za konkretni motor, ili da se baca novčić pa šta ispadne, mislim pismo ili glava, ili da se pita neki opelov inženjer - ili da se konsultuje Ralf Šumaher koji je potpisao ova dva gore ravenolova ulja.

Ja bih verovatno prvo izabrao 5W-30icu, pa ako se konstatuje taj nenormalno glasan zvuk lanca, ulje bih promenio npr. za do 8000 km, pa onda 5W-40 varijantu.

***

Pošto je u autu već neko ulje koje treba da se zameni - ukoliko se zna koje je gradacije (npr. 5W-40) i ukoliko se u ovih mesec dana nije konstatovao nenormalan zvuk lanca koji vlasnici tog motora opisuju, onda izabrati ravenolovu varijantu u toj gradaciji.

Sebi lično bih naravno izabrao neku od varijanti ulja koje su blendirane u Srbiji.
U autu je trenutno 5W-30. Kontao sam uzeti Dexos 2 GM, ali pošto živim u Bosni, ovdje je teško naći originalne proizvode, te sam zbog toga donio odluku da mi rođak donese ulje iz Njemačke. Prvo ulje koje mi je palo na pamet i koje se nalazi na gore pomenutoj listi je Castrol. Zašto Castrol? Čitam da je to premium ulje, a i jako je popularno, a inače otac prije, davno imao Astru F benzinca, sipao u nju Castrol iz Njemačke, mjenjao na 10000 i kaže mi da kad ga zamjeni bukvalno ne pocrni puno, ja se toga ne sjećam jer sam bio mali. Tako on kaže.

Što se tiče zvuka, odmah sam primjetio da u vožnji, otprilike između 2000 i 2500 obrtaja se čuje neki zvuk. Ja sam odmah pomislio na najgore, a to je lanac, otac misli da je auspuh, ali je to sve nagađanje. U leru auto fino radi, na manjim obrtajima isto, i takođe kada ode na 3000 fino radi, to se dakle otprilike jedino javlja između 2000 i 2500 hiljade obrtaja, bar sam ja tako zaključio. Postaviću snimak zvuka, pa poslušajte ako se mogne razumjeti išta. Snimak traje 25 sekundi, a ovo se najbolje čuje na 3, 10 i 15 sekundi snimka.

https://voca.ro/187NeL1zcUh7

maniaxxx
Postovi: 6362
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Motorna ulja

Post od maniaxxx » 21 Avg 2021, 13:25

Gledaj da je ulje primerno za dpf filter, i zaobidjoi castrol, to ti je sranje od ulja, a to sto nije pocrnelo kod oca jeste jer je imao benzinara, kod dizela uvek pocrni.

gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Motorna ulja

Post od gazza » 21 Avg 2021, 13:32

da li je realno da firma ne može da propiše konkretnu gradaciju za svoj motor nego sad forum mora da se bavi time. kao da prodaju kokošija jaja a ne automobile.

strašno.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21133
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Motorna ulja

Post od nidza » 21 Avg 2021, 14:00

maniaxxx je napisao:Gledaj da je ulje primerno za dpf filter, i zaobidjoi castrol, to ti je sranje od ulja, a to sto nije pocrnelo kod oca jeste jer je imao benzinara, kod dizela uvek pocrni.
Ako nije problem, da li imaš kapacitet iznad ovog uličarskog žargona da konkretnim podacima potkrepiš napisano?

Zahvaljujem.

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk


sarajevo123
Postovi: 245
Pridružio se: 20 Maj 2019, 11:00
Garaža: Audi A3 2.0 TDI 125kw CR 2011g quattro
Lokacija: BiH

Re: Motorna ulja

Post od sarajevo123 » 21 Avg 2021, 14:02

Ja imo sx4 1.6 benz, nakon 10.000 km ulje bilo haman ko prvog dana.Malo potamnilo ali idalje zuta dominira.

Na sediciju 2.0 dizel nakon 2000 km ulje crno.

Sent from my LM-K520 using Tapatalk



BokiKV
Postovi: 37
Pridružio se: 07 Jul 2021, 23:06

Re: Motorna ulja

Post od BokiKV » 21 Avg 2021, 14:23

Ima li neko iskustva sa Mobil-om i Motul-om? Ravenol je dobro ulje koliko vidim. Da li je neko poslušao snimak i šta mislite jel u pitanju lanac?
Vjerovatno je teško zaključiti jer nije uživo, a svako mišljenje će mi značiti.

maniaxxx
Postovi: 6362
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Motorna ulja

Post od maniaxxx » 21 Avg 2021, 14:38

nidza je napisao:
21 Avg 2021, 14:00
maniaxxx je napisao:Gledaj da je ulje primerno za dpf filter, i zaobidjoi castrol, to ti je sranje od ulja, a to sto nije pocrnelo kod oca jeste jer je imao benzinara, kod dizela uvek pocrni.
Ako nije problem, da li imaš kapacitet iznad ovog uličarskog žargona da konkretnim podacima potkrepiš napisano?

Zahvaljujem.

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk
Izvinite gospodine na prostim recima koje nisu na vasem nivou.

A za castrol pogledaj malo testove, plus iz vlastitih iskustva na Vag motorima se je mobil1 pokazao daleko bolje.

A sad se me mani.

maniaxxx
Postovi: 6362
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Motorna ulja

Post od maniaxxx » 21 Avg 2021, 14:40

BokiKV je napisao:
21 Avg 2021, 14:23
Ima li neko iskustva sa Mobil-om i Motul-om? Ravenol je dobro ulje koliko vidim. Da li je neko poslušao snimak i šta mislite jel u pitanju lanac?
Vjerovatno je teško zaključiti jer nije uživo, a svako mišljenje će mi značiti.
Mobil i motul su super ulja, ali u Srb se pojavljuje valjda kopija motula koja nije ok.

Apropo lanca, tesko suditi po snimci, bolje kod majstora da ides

Odgovori