igor_harris napisao:
Kazu da je taj severni deo Grcke od Soluna bio pun Makedonaca, ali da su im Grci u prethodnih 100 godina na silu promenili identitet i kulturu. Primera radi, kod njih vazi ono pravilo (kao i u Turskoj) da moras imati iskljucivo grcko ime i prezime u zvanicnim dokumentima.
.
I ne samo to, dublja je priča o proteklih 100 godina što je i suština problema danas.
Ima različitih shvatanja današnjih dogadjaja, zavisno koja strana posmatra i sa kojim predasudama ....
Mislim da nije Aleksandar Makedonski uopšte ozbiljna tema, više je zamajavanje naroda i skretanje sa glavne teme.
Taj severni deo se naziva(o) Egejska Makedonija a pre 100 godina tu nije bilo grcke drzave. Onda se svašta izdogadjalo, uglavnom nasiljem što i jeste glavni uzrok problema tzv. "imena". "Ime" povlači daleko dubljie materijalne i pravne posledice i podrazuemva promenu nasiljem nastalih odnosa i prava gradjana.
Grcka blokira MK i po pitanju registrarskih tablica, zeleni karton koji moramo da imamo je delimicno zasluga grckog lobija i medjunarodnog blokiranja pristupu evropskom sistemu tablica u kome je sama tablica dovoljan dokumenat osiguranja.
------------------------------------------------------
Celovita Makedonija je bila turska teritorijalna jedinica i imala svoje poslanike u turskom parlamentu.
Grci su tada uglavnom naseljavali Tesaliju kao najseverniji deo, tu negde do Olimpa. Bilo ih je i u Solunu ali ni približno kao danas.
Turska je vodila jasnu i pouzdanu evidenciju kroz popise, originalni dokumenti postoje iako Grčka danas pokušava da ospori činjenice.
Onda su Grcka, Bugarska i Srbija kroz 2 rata osvojenu teritoriju MK podelili na 3 dela i izvrsili aneksiju.
Grcka je zauzimanjem Egejske MK zabranila originalne toponime naselja i mesta i uvela svoje nove kao jedine. To pre nje čak ni ondašnja zaostala feudalna Turska nije radila.
I danas je slicno stanje, zabranjeno je koristiti imena Lerin, Voden, Kostur, Kožane...koji su svi slovenskog /makedonskog/ porekla od strane stanovnika.
Ako stranac pomene ta imena policija žustro reaguje maltretiranjam pretnjama, zastrašivanjem, oduzimanjem privremeno slobode kretanja uzimanjem dokumenata itd. poznate metode nedemokratskih režima i sistema.
Zadnjih 10tak godina su malo popustili nakon medjunarodnih kritika takvog ponašanja pa to rade suptilnije. Obeležavanje tablica, diskriminacija pasoša je jedan vidjivi način da se i dalje pokazuju mišići.
Dodatno Grčka je posle II svetskog rata sprovela etničko ciscenje Makedonaca a ono što je preostalo je nasiljem "prevedeno" u Grke uz gubljenje osnovnih gradjanskih prava i otimanje imovine.
Vojna hunta je dodatno 70tih pojačala faktičko policisjko nasilje pored uobičajenog administrativnog.
Grčka država treba da vrati oteto, gradjanska prava gradjanima koji nisu etnički Grci i da počne da primenjuje evropsku konvenciju o ljudskim pravima. Tu je problem, ime je samo izgovor da se prihvati realnost i obaveze.
Srbija je isto menjala imena, tj posrbljavala u periodu kraljevine izmedju 2 svetska rata. Na primer, originalno ime Kosta Abraš koje je promenjeno u Abrašević i kao takvo se masovno koristi i danas.
Aleksandar Makedonski je pre izgovor za obe strane, koji je po meni irelevantan za današnje Grke i današnje Makedonce u smislu nekakvog "prava" na kulturu, imovinu, lična imena, identitet pojedinca i njegovo pravo da se izjasni kako želi danas da živi. Kao što bi pozivanje na Cara Dušana koji je iz Prilepa upravljao državom danas bio loš argument za nekakvo današnje pravo.
Duga je balkanska priča o takvim osetljivim temama i "oslobodilačkim"ratovima vodjenim pre 100 godina kojima su osvajane prekogrenične teritorije tadašnjih država. I ko je koga "častio" ceo 20.vek etničkim razmeštanjima. U okviru balkanske priče je i albansko pitanje koje je takodje višeslojno tokom zadnih 100 godina.
Grčka politika prema Makedoniji je prolazila kroz razne faze, od potpune zabrane pojma Makedonija do uvodjenja naziva Makedonija za solunski aerodrom. Od hapšenja onoga ko se javno izjasni da je Makedonac do sveobuhvatne ekonomske saradnje sa zvaničnom Makedonijom (koju kao navodno ne priznaje) i njenim zvaničnim dokumentima koje prihvata kada je ekonomija u pitanju.
Slično probleme je Grčka pravila i na Kipru, pokušala da promeni identitet Turaka a na kraju ih i proterala invazijom na ostrvo što je dovelo do faktičke podele države.
Uostalom kao i mi što smo imali različite faze sa KiM.
Teška je istorija ovih balkanskih prostora zadnjih 100nak godina, uz svu "pomoć" stranih sila da se prodube razlike i stvori haos. Pa se tako i danas dogovara u Briselu, Vašingtonu, Moskvi preko posrednika i zaštinika a ne direktno i otvoreno.